معاون اول رییس جمهوری: قرارداد ساخت کشتی با کره جنوبی مربوط به سال ۲۰۰۸ است

 

تهران-ایرنا- معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که سال های سال باید تلاش کنیم تا بتوانیم وضع زندگی مردم به سال های گذشته بازگردد، گفت: پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور آمال و آرزوی هر مسلمان و انقلابی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در گردهمایی مدیران این قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) که همزمان با سالروز تاسیس این قرارگاه برگزار شد، ضمن تبریک هفته وحدت افزود: امیدوارم در این هفته شاهد وحدت امت اسلامی باشیم. وی تصریح کرد: دغدغه هایی این ایام جهان اسلام را فرا گرفته و گروه های تکفیری در گوشه و کنار کشورهای اسلامی دست به آشوب و خونریزی مسلمانان می زنند و درگیری شیعه و سنی را به عنوان یک حرکت ضد اسلامی دنبال می کنند.
وی ادامه داد: امیدواریم خداوند عنایت کند این درگیری ها و خونزیزی ها از امت اسلام دور شود و هم وحدت و انسجامی در جهان اسلام مستقر شود و گروه های تکفیری از صحنه حذف و آرامش به سوریه، یمن، عراق، لیبی و دیگر کشورهای اسلامی بازگردد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین گقت: خدا را سپاس می گوییم که امروز ایران کانون ثبات و امنیت در منطقه است، در نقطه ای که همه کشورهای اطرافش درگیری،بی ثباتی و ناامنی وجود دارد با همت نیروهای مسلح بهترین امنیت در کشور برقرار و فرصتی برای کار و تلاش بیشتر است.
جهانگیری در ادامه با خطاب به مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) افزود: شما مسوولیت کارهای بزرگ سازندگی کشور را بر عهده گرفتید و کارهای مهمی در دست اقدام دارید و نیروهای اصلی توسعه و پیشرفت کشور هستید.
وی ادامه داد: حتما یکی از آرمان های امام راحل، رهبر معظم انقلاب و نظام توسعه و پیشرفت کشور است و شعاری که مردم در پیروزی انقلاب به معنای استقلال سر می دادند یکی از مولفه های اقتدار ملی اقتدار اقتصادی است.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور آمال و آرزوی هر مسلمان و انقلابی است.
جهانگیری افزود: برای این که کشور خوب توسعه پیدا کند باید اقدامات مناسبی انجام شود، زیرساخت های اقتصادی در کشور به صورت کامل مستقر و بسترهای مناسبی برای حضور فعالان بخش خصوصی فراهم شود و بخش اقتصاد قادر باشد در مقابل شوک های بیرونی مقاومت و استقامت به خرج دهد.
وی ادامه داد: در سال های اخیر متوجه شدیم با یک یا دو شوکی که از بیرون بر اقتصاد کشور تحمیل شد هم قیمت انرژی در داخل افزایش داشت و هم قیمت ارز تغییر عمده ای پیدا کرد و هم تحریم های ظالمانه که بر کشور حاکم شد یکبار یک مطلب به همه ما به نمایش گذاشت و آن این بود که مقاومت اقتصاد در مقابل برخی تکانه های بیرونی و داخلی می تواند ضعیف باشد.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: همین شوک ها در سال های گذشته کشور را وارد دورانی از رکود تورمی کرد که هنوز نتوانستم آثار آن دوران سخت را پشت سر بگذاریم.
جهانگیری افزود: رشد منفی ۶٫۸ درصد و تورم ۴۰ درصد و کاهش قدرت خرید مردم را شاهد بودیم که به عبارتی درآمد سرانه مردم نسبت به سال ۹۰ در سال ۹۱ و ۹۲، ۲۱ درصد کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: سال های سال باید تلاش کنیم تا بتوانیم وضع زندگی مردم به آن سال بازگردد.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: زمانی این اتفاقات رخ می دهد آثار آن در بنگاه های اقتصادی پخش می شود و در زندگی مردم و دولت یک نوع دیگر اثر خواهد داشت. دولت به دولتی تبدیل شد که به پیمانکار بدهکار است.
جهانگیری افزود: بانک های کشور در بدترین شرایط خود بسر می برند، لذا یکی از مهم ترین اقداماتی که دولت باید انجام دهد باید تلاش کند پیمانکاران کشور از بین نروند.
وی ادامه داد: یکی از مهم ترین چالش های اصلی اقتصاد ایران که پیش روی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، این است که بر مشکلات غلبه کند و در کنار این مشکلات به حجم نیروی بیکار جوان جویای کار فکر کند.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: در سال ۹۵ نیروی جدیدی که تقاضای کار از کشور کرد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود، از این به بعد هر سال بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار سالانه نفر مطالبه کار می کنند.
جهانگیری افزود: اگر تمام اقتصادهای دنیا را بررسی کنیم، می بینیم اقتصادهای کشورها با حجم بزرگ سالی چند هزار نفر شغل ایجاد می کنند؟ اقتصاد ایران در برخی دوره ها که بهترین دوره بوده ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است، در برخی اوقات در یک دهه تعداد شغل های ایجاد شده در اقتصاد ایران در حد صفر بوده است.
وی ادامه داد: این اقتصاد اگر نتواند سالی بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند در چند سال آینده با حجم زیادی از بیکاری روبرو خواهیم بود.
معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران در منطقه رقبای قدرتمند و جدی دارد، هم تکلیف رهبر معظم انقلاب در سند چشم انداز و هم عقل سلیم به ما حکم کرده اند که حتما در مقابل رقبای قدرتمند در منطقه باید مولفه اقتصادی کشور قدرتمند باشد و نباید نسبت به آنها ضعیف تر باشیم.
جهانگیری افزود: همه شرایط ایران برای این که از برخی کشورهای منطقه که توانایی اقتصادی بالایی دارند، قوی تر باشد وجود دارد، در سند چشم انداز پیش بینی شده بود که باید سالی هشت درصد رشد داشته باشیم تا بتوانیم قدرت اول اقتصادی منطقه باشیم.
وی یادآور شد: در حال حاضر که ۱۰ سال اول سند چشم انداز تمام شد از رشد هشت درصد حدود سه درصد رشد اقتصادی داشته ایم.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: ممکن است فاصله ما با رقبای منطقه ای زیاد شود و آنها جلو بروند و ما عقب بمانیم. این چالش مهم دیگری است که همه علاقه مندان به ایران وظیفه و تکلیف می کند که باید قدم های بزرگ برداریم.
جهانگیری افزود: برای اینکه قدم های بزرگ برداریم باید کارهای بزرگ در کشور مثل حوزه نفت و گاز،سدسازی،نیرو ،حمل و نقل،ریل، جاده، صنعت و معدن انجام شود البته معنای آن این نیست که باید از طرح کوچک غفلت شود بلکه اقتصاد کشور برای اینکه بتواند پاسخگوی اشتغال باشد باید طرح های کوچک و متوسط در دستور کار قرار بگیرد.
وی ادامه داد: مجموعه چالش های پیش رو با نسخه رهبر معظم اتقلاب برای اقتصاد ایران یعنی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی قابل حل است.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی قتدر است ایران را در مقابل همه چالش های اقتصادی پیش رو سرفراز از این آزمایش ها بیرون بیاورد.
جهانگیری اظهارکرد: در آن سیاست های درباره بخش های نفت و گاز و بخش های مختلف اقتصادی و تعامل با دنیا با پنج رویکرد اصلی گفته شده است که این پنج رویکرد شامل مردمی بودن، دانش بنیان، عدالت بنیان، درون زایی، برون نگری اقتصاد است.
وی ادامه داد: همه دستگاه های اجرایی باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنند و منظور از دستگاه اجرایی فقط قوه قوه مجریه نیست، همه دستگاه های قوه قضاییه، نیروهای مسلح، قوه مقننه و نهادهای عمومی غیردولتی باید تلاش کنند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: هرکدام می خواهیم در اقتصاد مقاومتی نقش ایفا کنیم باید ببینیم این پنج رویکرد چقدر در دستگاه ما حاکم است.
جهانگیری به مساله کمبود منابع مالی اشاره کرد و افزود: اینجور نیست که در ایران منابع مالی وجود ندارد بلکه روش تامین منابع مالی در کشور روش مناسبی نیست.
وی ادامه داد: وقتی وزارت نفت در بورس اعلام کرد من پنج هزار میلیارد تومان پول می خواهم کمتر از یک ساعت مردم پنج هزار میلیارد تومان پول ریختند.
وی تصریح کرد: ظرفیت های درونی کشور در هر بخش زیاد است، در نیروی انسانی ظرفیت های کشور معجزه گر است، تعداد فارغ التحصیلان مهندسین ایران در دنیا جزو چهار پنج کشور اول قرار دارد و این یک ظرفیت استثنایی است.
معاون رییس جمهوری همچنین گفت: پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی در همه دستگاه های کشور باید حاکم باشد و همه دستگاه هایی که در مقابل فرمان رهبری خود را مسوول می دانند باید خود را مورد بازخواست قرار دهند که چقدر توانستند در این زمینه موفق عمل کنند.
جهانگیری افزود: حجم اقدامات انجام شده که در نمایشگاه قرارگاه سازندگی خانم الانبیاء (ص) به نمایش گذاشته شده انسان را به وجد می آید.
وی همچنین به ۵۵ طرح در حال اجرای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اشاره کرد و یادآور شد: این طرح ها در توسعه کشور نقش کلیدی دارند و قرارگاه مصمم است آنها را در دولت یازدهم تکمیل و به نتیجه برساند. در خصوص نحوه تامین مالی آن نیز در ستاد اقتصاد مقاومتی جلسه برگزار کرده و حتما کمک می کنیم.
معاون اول رییس جمهوری افزود: این ۵۵ طرح باید با جدیت و سرعت کامل شود، برخی طرح ها مثل ستاره خلیج فارس یک کار اقتصاد مقاومتی ضروری و حیاتی کشور است.
جهانگیری یادآور شد: طرح ستاره خلیج فارس نه تنها ایران را از واردات بنزین بی نیاز می کند بلکه این کشور را به یکی از صادرکنندگان بنزین تبدیل می کند.
وی ادامه داد: باید حتما بازار کاملا مطمئن برای بازار میعانات گازی کشور داشته باشیم، وقتی دشمنان می خواهند تحریمی انجام دهند، می بینند کجا ضروری ترین کالای ما است و آنجا فشار وارد می کنند.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: با راه اندازی ستاره خلیج فارس که افتخاری برای کشور است، یک بازار مطمئن ۳۶۰ هزار بشکه در روز خواهیم داشت، هشت پالایشگاه دیگر نیز در پارس جنوبی برای میعانات گازی شروع کرده ایم، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) قول داده است فاز اول آن امسال راه اندازی شود.
جهانگیری افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است، هم دارای نیروی انسانی و هم ارتباط خوب با پیمانکاران و دارای تجهیزات خوب است. تعداد تجهیزات امروز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در هیچ جای دیگر از کشور نیست.
وی با تاکید بر این که ما بر استفاده از توان داخلی اصرار داریم، اظهارداشت: هیچ قرارداد خارجی نباید امضا شود مگر این که از ظرفیت داخل کشور استفاده کامل شود، هیچ قرارداد خارجی نباید منعقد شود مگر این که پیوست فناوری کامل را در کنار آن قرارداد خارجی داشته باشد.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اظهارات فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) درمورد قرارداد جدید کشتی سازی با کره جنوبی گفت: این قرارداد مربوط به سال ۲۰۰۸ میلادی است و قرارداد جدیدی نیست که امروز منعقد شده باشد، در آن زمان بیش از ۲۵ درصد قرارداد پرداخت شده اما به دلیل تحریم نتوانستند پول بعدی را بدهند و علیه ایران شکایت کردند.
جهانگیری یادآور شد: بعد از قضایای برجام مذاکراتی انجام شده است و آنها پذیرفتند قرارداد اجرا شود و ۲۵ درصد از قیمت آن زمان نیز کمتر کرده اند.
وی افزود: زیرساخت‌های خوبی در صنعت کشتی‌ سازی کشور ایجاد شده است. این صنعت باید حتما راه‌ بیفتد و راهکارهای مناسبی نیز برای تامین مالی مورد نیاز آن فراهم شود.
وی ادامه داد: با یافتن راهکار مناسب برای تامین مالی در زمینه کشتی‌ سازی، ایران حتما به کشتی‌ ساز خوبی در دنیا تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه سپاه پاسداران در عرصه سازندگی صبح امروز – دوشنبه – با حضور معاون اول رییس جمهوری در مجتمع فرهنگی و ورزشی کوثر ولایت افتتاح شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme