واکنش نعمت‌زاده به اظهارات ترکان

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مناطق ویژه اقتصادی باید به مرکز تولید و صادرات تبدیل شود، گفت: من از حامیان منطقه آزاد هستم ولی با واردات کالا به سرزمین اصلی از این مناطق موافق نیستم.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا نعمت‌زاده امروز در نشست خبری که با هدف ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در سه سال گذشته برگزار شد،در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات تند ترکان نسبت به وی و اینکه شما در شرایط کنونی اقتصادی با افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موافق هستید،‌ گفت: از این برادر خوبم گله و شکایتی ندارم چرا که ممکن است شما خبرنگاران او را سؤال پیچ کرده باشید و ایشان در نتیجه سؤالات شما عصبانی شده باشد.
وی با بیان اینکه قطعاً ایشان سوءنظری نداشته‌اند، گفت: آنچه بارها و بارها در جمع و به صورت خصوصی عرض کرده‌ام این است امضای بنده پای ایجاد اولین منطقه ویژه اقتصادی یعنی سیرجان است.
مخالف واردات از مناطق آزاد هستم
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از حامیان مناطق آزاد است، گفت: اما راجع به اینکه این مناطق چگونه باشد بحث دارم و مخالف هستم با اینکه در این مناطق فروشگاه بزنیم و از آنجا کالا به سرزمین اصلی وارد کنیم.
نعمت‌زاده بیان داشت: اگر قرار است کالایی را به کشور وارد کنیم از غیر مناطق آزاد این کار انجام شود.
وی با اشاره به منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره)، گفت: در این منطقه فقط تولید و صادرات انجام می‌شود همچنین در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه فقط صنایع پتروشیمی و پالایشگاه گاز برای صادرات تأسیس شده است و در آنجا فروشگاهی برای عرضه کالا وجود ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه باید از مناطق آزاد حمایت کرد تا تولید در آنجا رونق بگیرد، گفت: ممکن است یک سرمایه‌گذار خارجی قصد سرمایه‌گذاری در این مناطق را داشته باشد بنابراین ما باید شرایط و بستر را برای آنها فراهم کنیم.
نعمت‌زاده اظهار داشت: قطعاً نظر جناب آقای ترکان به عنوان مسؤول دبیرخانه مناطق آزاد نیز همین است.
وی افزود: من به عنوان عضو شورای عالی مناطق آزاد معتقدم که باید مدیران تولید محور و صادرات‌نگر در این مناطق فعالیت کنند.
باید خودمان را با نظامات جدید بین‌المللی منطبق کنیم
نعمت زاده همچنین در رابطه با اینکه گفته می‌شود چرا در پسابرجام اتفاقات اقتصادی خاصی نیفتاده است، گفت: ما ۱۰ سال قطع رابطه داشتیم و حتی برخی نظامات تغییر کرده و حتی مقررات بین‌المللی جدید در ارتباط با نظامات بانکی به وجود آمده که ما باید خودمان را با این مسائل تطبیق دهیم.
وی افزود: در سه سال گذشته حدود ۳٫۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی توسط شورای عالی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده که ۱٫۵ میلیارد دلار آن مربوط به ۶ ماه گذشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خارجی بازار ما را به عنوان بازار مورد اطمینان قبول کرده‌اند.
اشتباه محاسباتی بازار شکر را به هم ریخت
وزیر صنعت در خصوص به هم ریختگی بازار شکر در چند ماه اخیر اظهار داشت: وزارت کشاورزی این اختیار را دارد که صادرات واردات و تنظیم کالاهای اساسی را به عهده بگیرد البته ما با این سیاست مخالف هستیم چون معتقد هستیم وقتی بخش خصوصی باید در صحنه باشد این بخش باید بداند که چگونه شفاف عمل کند.
وی بیان داشت: با روی کار آمدن دولت حجم زیادی یعنی حدود ۲ میلیون تن شکر در انبارها مانده بود که حتی دولت نمی توانست آنرا بفروشد. لذا برای اینکه این کار تکرار نشود از واردات آن جلوگیری کردند. به امید اینکه فصل برداشت چغندر و نیشکر فرا می‌رسد که متاسفانه با اشتباه محاسباتی مواجه شدند و این اتفاق در بازار شکر افتاد.
نعمت‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر واردات انجام می‌شود و برداشت محصول داخلی  هم یک ماه دیگر آغاز می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه کشتی‌های حمل شکر در حال تخلیه هستند و نگرانی از این بابت نیست گفت: اتفاقاتی که در چند ماه اخیر در بازار شکر افتاد همزمان با افزایش ۱۰۰ دلاری قیمت شکر در بازارهای جهانی بود و همین موضوعات منجر به افزایش قیمت این کالا در بازار داخلی شد.
وی بیان داشت: البته عرضه شکر در بورس کالا هم اشتباهی است که رخ داد چرا که کالایی که قیمت گذاری دارد نباید در بورس وارد شود زیرا با کمبود آن ممکن است دچار افزایش قیمت شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*