براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم شهری مرداد به ۸.۷ درصد رسید/ تورم نقطه‌ای ۷.۴ درصد

 

خبرگزاری فارس: نرخ تورم شهری مرداد به ۸.۷ درصد رسید/ تورم نقطه‌ای ۷.۴ درصد

براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه منتهی به مردادماه سال جاری به ۸.۷ درصد و نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ۷.۴ درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه منتهی به مردادماه سال جاری به ۸٫۷ درصد و نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ۷٫۴ درصد رسیده است.

۱ـ شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در مردادماه سال ۱۳۹۵ عدد ۲۳۱٫۰ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۱٫۴ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۷٫۴ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۶٫۵) افزایش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به مردادماه سال ۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸٫۷ درصد است که نسبت به همین اطلاع در تیرماه ۱۳۹۵ (۹٫۰) کاهش یافته است.

۲ـ شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۲۷۴٫۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۸ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۲۷۲٫۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۳٫۰ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورمدوازده ماهه این گروه ۶٫۸ درصد است. شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به مردادماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶٫۸ درصد است که نسبت به همین اطلاع در تیرماه ۱۳۹۵ (۶٫۹) کاهش داشته است.

۳ـ شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در مردادماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۱۶٫۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۸ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۸ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به مردادماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۹٫۵ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۵ (۹٫۹) کاهش یافته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*