در گفت وگو با ایرنا اعلام شد:موز قرمز حاصل پیوند با توت رنگی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی واردات موز مبتلا به نوعی بیماری ویروسی را غیرعلمی دانست و گفت: موزی که داخل آن رنگی است، حاصل پیوند با انواع توت های رنگی در دنیا تولید می شود و محصول جدیدی نیست.

 سیدرضا نورانی  در گفت و گو با ایرنا افزود: وجود موز قرمز یا رنگی جای تعجب ندارد و مدتی است که این محصول در کشورهای تانزانیا، کاستاریکا، مکزیک و غیره در پیوند موز وانواع درخت های توت رنگی در حال تولید است.

وی موز قرمز را محصول مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دانست و اظهارداشت: حدود ۹ ماه زمان نیاز دارد تا این محصول برسد؛ تولیدکنندگان این محصول توانسته اند با مهارت خاصی موز قرمز را با رنگ و مزه خاصی تولید کنند که سرشار از ویتامین c و مقدار قابل توجهی پتاسیم است.
وی درباره شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر واردات موزهای قرمز آلوده به نوعی ویروس(ایدز) گفت: تاکنون با میوه آلوده به یک ویروس بیماری زا از جمله ایدز مواجه نشده ام و تصور نمی شود این موضوع از لحاظ علمی و پزشکی صحت داشته باشد.
وی تصریح کرد: همه کالاها زیرنظر سازمان حفظ نباتات کشور و وزارت بهداشت به کشور وارد می شود که در صورت بروز چنین موضوعی به طور حتم از سوی این سازمان موضوع اطلاع رسانی می شود؛ درعین حال کسانی که چنین شایعاتی را برای آشفتگی اذهان مردم ترویج می کنند باید برای طرح چنین اخباری مستندات علمی داشته باشند.
نورانی اضافه کرد: کشورهای فیلیپین، اکوادور و مکزیک از جمله مناطقی هستند که موز مورد نیاز کشورمان را تامین می کنند؛ فیلیپین به همراه اکوادور در تامین این محصول کشاورزی برای ایران، بیشترین سهم را دارند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی افزود: مطالعات نشان می دهد در دنیا ۷۰ گونه موز تولید می شود که برخی از آنها میوه های وحشی مناطق گرمسیری است و از لحاظ طعم، رنگ و قد مطالعات علمی روی آنها صورت می گیرد.

** رانت واردات موز با تعرفه ۲۵ درصدی برای حمایت از صادرکنندگان سیب
این متخصص محصولات کشاورزی با یادآوری اینکه سالیانه بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار موز وارد کشور می شود، افزود: با افزایش تعرفه صادراتی موز از ابتدای سال تاکنون در چارچوب حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیب درختی، تعرفه این محصول از سه درصد به ۲۵ درصد تغییر یافته است.
نورانی افزود: تاکنون مبلغی از مابه التفاوت تعرفه ۲۵ درصدی موز به دست صادرکنندگان سیب نرسیده، درحالی که این اقدام رانت و سوء استفاده برخی را برای واردات موز ایجاد کرده است.
وی گفت: با تعرفه ۲۵ درصدی، قیمت تمام شده برای هرکیلوگرم موز حدود ۳۵ تا ۳۶ هزار ریال است؛ در صورت کاهش تعرفه، قیمت واقعی هر کیلوگرم موز به حدود ۳۰ هزار ریال خواهد رسید که در تابستان نیز این محصول ارزان تر عرضه می شود.
به گزارش ایرنا، اکنون هرکیلو گرم موز در میادین میوه و تره بار شهرداری ۴۵ تا ۴۷ هزار ریال به فروش می رسد و در سطح شهر تهران براساس موقعیت جغرافیایی واحد صنفی و کیفیت این محصول، قیمت حداقل پنج تا ۱۰هزار ریال بیشتر است؛ علاوه براین، استقبال ایرانیها از این میوه، زمینه واردات آن به میزان سالیانه ۷۰۰ هزار تن فراهم کرده است .
استان سیستان و بلوچستان به عنوان مرکز اصلی تولید موز کشور محسوب می شود که سالیانه ۱۱۵ هزار تن تولید دارد، اما قاچاق موز نیز فعالیت این بخش را در کشور تحت تاثیر قرار داده و ضرورت برخورد با این پدیده اهمیت دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*