مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی: ورودی‌های زندان در خراسان جنوبی بیشتر ‌مهریه و محکومیت‌های مالی است/‌۹۸ زندانی جرائم غیرعمد چشم انتظار آزادی هستند‌

 

محمدعلی اربابی

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۸ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های خراسان جنوبی وجود دارد گفت: برای آزاد کردن این تعداد زندانی به ۱۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمد علی اربابی ظهر امروز در جلسه کمیته اطلاع‌رسانی جشن گلریزان به منظور آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد اظهار داشت: باید فضای عفو و بخشش در جامعه زنده نگه داشته شود و ماه رمضان ماه بخشش است.

وی با بیان اینکه عفو و ایثار باید از زندگی شخصی شروع شود تا به جامعه برسد افزود: عفو و گذشت باید در جامعه فرهنگ‌سازی شود و نقش پررنگ‌تری در زندگی داشته باشد.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ورودی‌های زندان بیشتر در ارتباط با مهریه و محکومیت‌های مالی است، گفت: بعد از جرائم مالی،  رتبه دوم آمار جرایم پرداخت مهریه است و در زندان‌های استان ۲۴ زندانی به دلیل عدم پرداخت مهریه و شکایت همسران در زندان به سر می‌برند.

اربابی با اشاره به فعالیت‌های ستاد دیه تصریح کرد: از جمله این فعالیت‌ها تسهیلاتی است که قانون گذار در قانون بودجه به زندانیان می‌دهد و همچنین کمک‌های خود ستاد دیه است که بلاعوض است و توسط خود ستاد دیه کشور پرداخت می‌شود و سوم کمک‌های مردم است که در راستای آزاد کردن زندانیان هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۲۷ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد آزاد شدند خاطرنشان کرد: ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بدهی این زندانیان بوده که ۳ میلیارد تومان از طریق گذشت شاکی و مابقی از طریق معرفی به بانک‌ها پرداخت شده است.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ستاد دیه کشور ۴۲۷ میلیون تومان اعتبار به استان اختصاص داده است افزود: ۱۴۴ میلیون تومان نیز کمک‌های مردمی بوده است.

اربابی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد زندانیان زندگی آنها به طلاق کشیده می‌شوند، یادآور شد: در حال حاضر تعداد ۹۸ نفر زندانی غیر عمد، ۳ نفر به دلیل عدم پرداخت دیه، ۶۷ نفر بدهی مالی، ۲۴ نفر مهریه و ۴ نفر نفقه در زندان‌های استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دیه به زندانیان جرایم غیر عمد نیازمند تعلق می‌گیرد، بیان کرد: به افرادی که به دلیل مهریه زندانی شدند کمک دیه پرداخت نمی‌شود و این افراد فقط از تسهیلات بانکی باید استفاده کنند و باید ازدواجشان منجر به طلاق نیز شود.

مدیر کل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به بدهی مالی اظهار داشت: در ارتباط با بدهی مالی شیوه نامه این است که ما تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ورود پیدا کنیم و باید ۵۰ درصد بدهی را خود زندانیان تقبل کنند و ۵۰ درصد دیگر با توجه به حسب شرایط زندانی پرداخت خواهد شد.

اربابی با بیان اینکه مجازات زندانی حبس است و نباید در زندان کمبود دیگری داشته باشد، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکید کردند زندان جای خوبی نیست و کسی زندان را می‌فهمد که به این مکان رفته است.

وی با بیان اینکه برای آزادی ۹۸ زندانی غیرعمد ۱۱ میلیارد تومان نیاز است افزود: از این میزان بالغ بر ۶ میلیارد تومان تا آخر امسال از عفو و تخفیف برخوردار می‌شود و ۵ میلیارد دیگر نیز با کمک تسهیلات بانکی و کمک‌های مردم پرداخت خواهد شد.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از این ۹۸ زندانی جرائم غیر‌عمد ۴ نفر خانم هستند گفت: از ابتدای سال ۱۲ نفر زندانی وارد زندان‌های استان شدند و ورودی زندانیان افزایش داشته است.

اربابی با بیان اینکه ۷۵ درصد زندانیان زیر خط فقر هستند تصریح کرد: همچنین ۷۰ درصد زندانیان دچار اعتیاد هستند و بزرگت‌رین شیطان در جرایم اعتیاد است و اکثر طلاق‌ها نیز به دلیل اعتیاد است, همچنین بیشترین افرادی که در زندان هستند به دلیل ضمانت وام بانکی است.

وی با اشاره به مواردی که باعث محکومیت به جرائم غیر‌عمد می‌شود اظهار داشت: نگرفتن الحاقیه بیمه، امانت گرفتن خودروها و چک نکردن بیمه و نداشتن بیمه، ضمانت کردن اشخاص، عدم اطلاع خانواده‌ها از یکدیگر در تعیین مهریه و سوار شدن خودرو بدون بیمه به خصوص موتور سواران از مواردی است که به دلیل رعایت نکردن منجر به محکومیت جرایم غیر عمد می‌شود.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه جشن ستاد گلریزان روز چهارشنبه ۲ تیرماه در مجموعه غدیر برگزار می‌شود، یادآور شد: امید است مردم خیر و نواندیش مبلغ ستاد دیه شوند و شرایطی را فراهم کنند تا یکی از بندگان خدا آزاد و در شب‌های قدر به زندگی خود برگردد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*