رئیس صنعت و معدن خراسان جنوبی: ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خراسان جنوبی اختصاص یافت/دولت افغانستان راغب نیست ‌تشکیلات گمرکی ایجاد کند

 

داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت معدن وتجارت خراسان جنوبی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان منابع در اختیار استان قرار گرفته تا مشکل واحدهای تولیدی حل شود.

داوود شهرکی صبح امروز در مراسم بهره‌برداری از ناحیه صنعتی شهرستان زیرکوه ضمن عرض تبریک ماه مبارک رمضان اظهار داشت: اگر سرمایه‌گذاران بومی هر منطقه برای سرمایه ‌ذاری در آن منطقه ورود پیدا نکنند قطعا سرمایه‌گذاران دیگر نیز جذب آن منطقه برای سرمایه‌گذاری نخواهند شد.

وی بیان کرد: در هر جای استان و شهرستان زیرکوه اگر سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد فضا برای سرمایه‌گذار فراهم است و نگرانی‌های مربوط به حمایت از آنها وجود ندارد و اگر واحد مشکل داری هم وجود دارد آن هم امکان جذب تسهیلات را دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: لازمه سرمایه‌گذاری حمایت خود سرمایه‌گذاران داخلی است و ما  در این راه از آنها حمایت می‌کنیم.

شهرکی با بیان اینکه در حوزه صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن فعالیت و وظایف ما در بخش اطلاعات پایه  معدنی، اکتشاف و فعالیت‌هایی که خود بخش خصوصی در امر اکتشاف انجام می‌دهد است، گفت: برای رسیدن به معدن باید مسیرها و موانع متعددی را طی کرد که یکی از مسیرها منابع طبیعی است که این جا مانع نیست و رفع می‌شود.

وی افزود: آنچه که به عنوان محدوده اکتشافی ثبت می‌شود بعد از طی مراحل اکتشاف منجر به معدن می‌شود و شاید ۱۰ درصد از صددرصد منجر به معدن شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: ما آمادگی داریم سرمایه‌گذاران‌ را در بخش معدن هدایت کنیم تا آنها بتوانند در این بخش کاری را انجام بدهند که مفید برای مردم شهرستان در بخش اشتغال و سرمایه گذاری باشد.

شهرکی خاطرنشان کرد: در بخش صنعت فضا برای سرمایه‌گذاری فراهم است و نگرانی برای قیمت شهرک صنعتی زیرکوه صفر است و زمینی که به سرمایه گذار واگذار می‌شود با حداقل قیمت خواهد بود.

وی بیان کرد: استراتژی‌های که در حوزه نواحی صنعتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد این است که با استقرار واحدهای صنعتی خدمات نیز باید گسترش یابد نه اینکه خدمتی را بیاوریم و منتظر باشیم سرمایه گذاری ایجاد شود و نگرانی برای استهلاک و از بین رفتن سرمایه گذاری‌های اولیه به وجود آید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی با اشاره به اتاق اصناف شهرستان زیرکوه گفت: این آمادگی را داریم که اگر اتحادیه‌هایی در حد معقول و حتی کمتر از آن نرم هم باشند ما اختیار آن را به حوزه شهرستان بدهیم و اتاق اصناف در این شهرستان شکل بگیرد مشروط به اینکه بتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند چرا که یکی از مهمترین بخش‌های اتاق اصناف تامین منابع آن است.

شهرکی با اشاره به نامگذاری شعار امسال به اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تصریح کرد: وزارت صنعت و معدن هم کاملا در این بحث تمرکز کرده و برنامه‌هایی ارائه شده و طرح‌هایی که چندین سال معلق مانده در حال پیگیری هستند.

وی با بیان اینکه تعداد ۷۵۰۰ واحد صنعتی مشکل دار در سطح کشور داریم، گفت: از این تعداد ۳۰۰ واحد مربوط به خراسان جنوبی است و بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان منابع در اختیار استان قرار گرفته که مشکل این واحدها حل شود و چون این شهرستان از قبل واحدی نداشته و از این بخش بهره‌مند نمی‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: برای ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی در این شهرستان هم این آمادگی را داریم که کمکشان کنیم و هم منابع در اختیار و سود کارمزدها را کاهش بدهیم ولی همه اینها مستلزم ورود سرمایه گذار  است.

شهرکی با اشاره به بازگشایی بازارچه مرزی یزدان خاطرنشان کرد: این بازارچه ظرفیت‌های خوبی دارد و ما هم معتقد هستیم اگر بازگشایی این بازارچه عملیاتی شود و بتواند فعالیتش را شروع کند می‌تواند کمک بزرگی به رونق تجارت و اشتغال شهرستان بکند.

وی با اشاره به مشکلات بازگشایی این بازارچه گفت: مشکل در آن طرف مرز است و دولت افغانستان راغب نیست که تشکیلات گمرکی ایجاد کند و ورود پیدا کند و ترجیح می‌دهد که متمرکز عمل کند و خواسته آنها این است که ایجاد گمرک برای آنها درآمد داشته باشد و واردات کشور ما یکطرفه نباشد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*