افشاگری اسنودن اسکاتلند را به هم ریخت

 

مقامات ارشد دولتی در اسکاتلند تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند، تا در مورد اطلاعات خود از وجود یک واحد مخفی پلیس که از ارتباطات تلفنی و اینترنتی مردم جاسوسی می‌کند، توضیح دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اینترسپت، اسناد جدیدی که هفته قبل توسط ادوارد اسنودن فاش شد نشان می دهد مرکز یاد شده موسوم به Scottish Recording Centre عملیات کنترل و نظارت مخفی بر مردم اسکاتلند را به اجرا گذاشته اند.

این مرکز تنها یکی از مراکز موجود در بریتانیا است که در قالب یک برنامه مخفی به نام شیر سفید یا MILKWHITE فعالیت می کند.

با اجرای این برنامه تمامی ارتباطات اینترنتی کاربران انگلیسی به صورت فله ای توسط جاسوسان دولتی در این کشور و در راس آنها ستاد ارتباطات دولت انگلیس جمع آوری می شود. تا قبل از افشاگری های اخیر اسنودن تعداد اندکی در اسکاتلند از وجود مرکز ضبط داده ها یا Recording Centre اطلاع داشتند.

پس از افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد جاسوسی های سایبری و مخابراتی دولت های آمریکا و انگلیس، رسانه های اسکاتلندی تلاش کردند اطلاعاتی در مورد وجود مرکزی مشابه در این کشور جمع آوری کنند. اما چندان موفق نبودند. مقامات اسکاتلندی هم مدعی دفاع از آزادی های مدنی مردم و ایجاد توازن میان این موضوع و تحقیق در مورد جرائم سازمان یافته بوده اند. اما حالا مشخص شده که این ادعاها هم مانند ادعاهای مشابه مقامات انگلیسی و آمریکایی دروغ بوده است.

اطلاعاتی که در مورد برنامه جاسوسی MILKWHITE افشا شده نشان می دهد که این برنامه متادیتای کاربران را از ایمیل ها، گپ ها، فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی و غیره جمع آوری می کند و از این طریق ردگیری سوابق فعالیت هر فرد در گذشته و آینده را تسهیل می کند.

همچنین جمع آوری این اطلاعات بدون نیاز به حکم دادگاه صورت می گیرد. اسناد اسنودن نشان می دهد جاسوسی های کور و فله ای دولت اسکاتلند از مردم برای سال های طولانی در جریان بوده و حالا سیاستمداران این کشور باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*