دارایی های آزادشده در کره جنوبی امروز به دست دولت می رسد/ تبادل زندانیان امروز انجام می شود

امروز دوشنبه، ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۲ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

وی گفت: بازگشت سرمایه‌های بلوکه شده ایران از انگلیس را شاهد بودیم و با سیاست های دولت، این اموال کامل دریافت شد. در بحث اقدامات ظالمانه دولت آمریکا و اعمال فشارهایش به برخی شرکای تجاری ایران، شاهد انسداد برخی دارایی‌های ایران در برخی کشور‌ها از جمله کره جنوبی بودیم. در چهارچوب آن سیاست، بخش انسداد شده دارایی‌های مالی ایران در کره جنوبی آزاد شد و امروز این میزان از دارایی‌های ایران کامل در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و دولت متناسب با نیاز کشور آن را هزینه خواهد کرد.

کنعانی ادامه داد: در مورد برخی دیگر از دارایی‌های کشور در کشور‌های دیگر این رویکرد ادامه دارد. در مواردی بخشی از دارایی‌ها رفع انسداد شده و در بقیه موارد مالی این رویکرد با جدیت ادامه خواهد یافت؛ این از وظایف دولت‌های ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: روند اجرای توافق انجام شده درباره رفع انسداد دارایی‌های ایران در کره جنوبی و موضوع تبادل زندانیان تا این مرحله گام به گام با سرعت قابل قبول پیش رفته و امیدواریم امروز شاهد در اختیار قرار گرفتن کامل دارایی‌های ایران باشیم و این به حساب ایران در یکی از کشور‌های منطقه منتقل شود و دولت ایران بتواند کامل به آن دسترسی داشته باشد و متناسب با نیاز استفاده کند.

وی تصریح کرد: تبادل زندانیان امروز انجام خواهد شد. پنج زندانی شهروند ایران از زندان‌های آمریکا آزاد خواهند شد و دو تن از شهروندان بر اساس درخواست و علاقه خود وارد ایران خواهند شد و یک نفر از آن‌ها با توجه به حضور خانواده‌اش در یکی از کشور‌های دیگر به خانواده خود در کشور ثالث منتقل خواهد شد و دو نفر دیگر ابراز تمایل کردند در آمریکا باشند. پنج زندانی ایرانی امروز آزاد و متقابل پنج شهروند زندانی در ایران هم آزاد خواهند شد. امیدواریم این روند بر اساس توافق صورت بگیرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*