تاثیر جشن تولد بر کودکان گردهمایی کودکانه در سالروز تولد

جشن تولد مهمترین تجمع کودکان در کنار هم و آتش سوزاندن و بازی های کودکانه است. با کلاه بوقی دنبال هم دویدن و کیک را به سر و صورت هم زدن، این خاطره های دلنشین در رفتار کودک اثرات بسیاری دارد.

جشن تولد

پدر مادرهایی که تازه صاحب فرزند شدند، با نزدیک شدن به ماه یازدهم کودکشان همه درگیری های فکری شان گرفتن اولین سال تولد برای فرزندشان می شود. کیک تولدی که عکس نوزدای روی آن چاپ شده، انواع بادکنک ها و خوراکی ها، مهمان های کوچک و بزرگ و کلاه بوقی.

کودکان در جشن تولد سیگنال های مثبتی از ذهن خود دریافت می کنند که این امر به چالاکی، قدرت اراده و تمایل به برقراری دوستی های بیشتر می انجامد.

جشن تولد برای کودک غیر از دو سه سال اول زندگی تنها همان عکس هایی است که پدر و مادر از او گرفته اند و خاطره ای از اولین تولد هایش به یاد ندارد. اما در سال های بعدی زندگی اش خاطره های مختلفی از کادو و جنش تولد و کیک و دوستانش دارد. می‌توانید این خاطرات را به بهترین و شیرین‌ترین خاطرات دوران کودکی فرزندتان و جشن آنها را از یک مهمانی ساده به یک جشن فوق‌العاده برای کودکان، تبدیل کنید. اگر یک برنامه‌ریزی دقیق در جشن تولد وجود نداشته باشد ممکن است آن روز خاطر انگیز به یک روز پردردسر و پر از هیاهوی تبدیل شود، چرا که خیلی اوقات پیش آمده است که  والدین نمی دانند با چه برنامه های می توانند بهترین زمان را برای کودکان خود بسازند.

جشن‌های کودکانه که مهم‌ترین آنها در سالروز تولد انجام می‌شود در رشد اعتماد به نفس و تقویت روابط اجتماعی کودکان موثر است. برگزاری جشن یا مهمانی در روز تولد در خودباوری بچه‌ها نقش دارد و آنها احساس می‌کنند حضور و وجودشان برای خانواده مهم است. این جشن ها می تواند شکل های مختلفی از قبیل دعوت دوستان یا در جمع خانواده باشد.

معجزه جشن تولد ارتباط مسالمت آمیز خانواده و فرزند را برقرار خواهد کرد، از این رو کودکان نیز فرصت می یابند مهارت های خود را بالا برده و برای انجام کارهای مثبت و اثرگذار تلاش کنند. به نظر محققان علوم شناختی هیچ جایگزینی برای جشن تولد وجود ندارد، زیرا این کار به شکل دقیق و آرمانی کودکان را تربیت و از پیچیدگی های رفتاری و اخلاقی آنان می کاهد.

روانشناسان در این باره می گویند: برخی خانواده ها به جشن تولد به عنوان یک پدیده مصرفی نگاه می کنند و همواره سعی دارند با خرید هدایای مهیج فرزند خود را شاد کنند، در صورتی که جشن تولد همیشه ریشه در عقاید، باورها و سنت ها دارد، از این رو بچه ها در چنین محیطی به ارتباط گرفتن با همسالان خود بیش از دریافت هدیه علاقه نشان می دهند. جشن تولد برای کودکان یک پدیده و فرصت اجتماعی است در نتیجه سعی می کنند خود را اثبات کرده و مانند بزرگترها ایفای نقش کنند. آنها در چنین شرایطی کار گروه را می آموزند و با مفهوم مشارکت آشنا می شود.

جشن تولد تاثیر شگرفی در بهبود رفتارها و برخوردهای کودکان با والدین و اطرافیانشان دارد. مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد کودکان در جشن تولد سیگنال های مثبتی از ذهن خود دریافت می کنند که این امر به چالاکی، قدرت اراده و تمایل به برقراری دوستی های بیشتر می انجامد. این انرژی به راحتی از بین نمی رود بلکه از فرزند به پدر و مادر منتقل شده و در زمان کوتاهی تاثیرات مطلوبی بر رفتارهای اجتماعی او در تعامل با خانواده و جامعه می گذارد.

یک جشن تولد خاطرساز
۱. بچه ها تا چهار سالگی قادر به تشخیص لحظه های با ارزش خود نیستند و از سوی دیگر چندان نمی توانند دوستی های پایداری با همسالان خود داشته باشند. بهتر است تا قبل از چهار سالگی جشن تولدهای آنان را در خانه و جمع های کوچک برگزار کرده و بعد از آن میهمانی های گروهی بگیرید.

۲٫ از میهمانان خود با خوراکی های ساده پذیرایی کنید. در جشن تولد کودکان تنقلات و کیک بیشتر از شام اهمیت دارد. آنها را باسلیقه و وسواس انتخاب کرده و سهم هر یک را به اندازه کافی مشخص کنید. بهتر است در این مواقع نوشیدنی های طبیعی و میوه ها را جایگزین نوشابه های گازدار و خوراکی های شور کنید.

۴. نیمی از شادی های جشن تولد به تزئینات محیطی مراسم مربوط می شود. برای این کار می توانید از کاغذهای رنگی براق و چراغ های رشته ای استفاده کنید. قبل از هر کاری نظر فرزند خود را جویا شوید و از او بخواهید به شما در انجام این کار کمک کند. به این ترتیب مشارکت گروهی شکل گرفته و به مرور تداوم می یابد. برای به وجد آوردن بچه‌ها تمام خانه را از توپ‌های رنگی و پلاستیک‌های رنگی پر کنید این کار باعث افزایش هیجان و شور در بچه ها می‌شود.

۵. فرزند خود را به میهمانان معرفی کنید و از او بخواهید درباره قابلیت ها، توانمندی ها و ابتکارات خود با حاضران صحبت کند. این کار اعتماد به نفس فرزند شما را بالا می برد و به او شخصیت می دهد. در پایان سخنرانی تازه واردها را به هم معرفی کنید.

۶٫ برای اینکه فرزندتان در جشن تولدش هیجانی‌تر و پر انرژی‌تر باشد، سعی کنید از بچه‌های هم سن و سالش بیشتر در مراسم تولد او دعوت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme