کاهش نرخ سود سپرده بانکی

بانک مرکزی تمامی بانک‌ها را الزام کرد نرخ سود ۲۰.۵درصد سالانه را رعایت کنند، سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد‌ثابت نیز ۲۷ درصد است.

 

بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای تمامی بانک‌ها را ملزم به پرداخت سود به سپرده‌ها مطابق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار به شرح زیر کرده است:

  • سپرده کوتاه‌مدت عادی: ۵ درصد
  • سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: ۱۷ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید یک‌سال: ۲۰.۵ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید ۳ سال: ۲۲.۵ درصد

هم‌اکنون «صندوق‌ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد‌ثابت افران» سود یا بازدهی ۲۷ درصد و روزشمار را به سپرده‌گذاران ارائه می‌دهد که این سود در صورت سپرده‌گذاری به مدت یک‌سال و عدم برداشت از سپرده به ۳۱ درصد نیز می‌رسد.

مقایسه صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت با سپرده بانکی 

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت و بانک دو مسیر برای سرمایه‌ گذاری و دریافت سود ثابت ماهانه می باشند، مهم ترین تفاوت این دو سود پرداختی است که در صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت به ۲۷ درصد هم می رسد. روزشمار بودن سود، نقدشوندگی و نرخ شکست از دیگر تفاوت های بانک و صندوق درآمد ثابت است.

مقایسه سود

سود صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت حدود ۸ درصد بالاتر از بانک است، صندوق های درآمد ثابت انعطاف پذیری بالایی در مدیریت دارایی دارند و می‌توانند همزمان در بانک، اوراق و سهام سرمایه‌ گذاری کنند.

صندوق های درآمد ثابت می‌ توانند ۴۰ درصد دارایی‌ صندوق را در بانک، ۵۰ درصد در اوراق مشارکت(بویژه دولتی) و ۱۰ درصد در سهام شرکت‌ های بورسی سرمایه‌ گذاری کنند و بدین جهت است که می‌ توانند سود بالاتری به سرمایه‌ گذاران اختصاص دهند.

روزشمار بودن سود

نحوه محاسبه سود سپرده بانکی ماه شمار و سود صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت روزشمار است، صندوق‌‌های درآمد‌ثابت هر روز میزان مشخصی سود می سازند که این سود به اصل سرمایه اضافه شده و به اصطلاح سود مرکب می شود.

نقدشوندگی بانک و صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت

بانک و صندوق درآمد ثابت هر دو نقدشوندگی بالایی دارند ولی نقد کردن مبالغ کلان از طریق شعب بانکی شاید چند روز زمان ببرد ولی برخی صندوق های درآمد ثابت مانند افران که حجم دارایی تحت مدیریت بالایی دارند قدرت نقد شوندگی آنی تا ۵۰۰ میلیارد تومان نیز دارند.

مقایسه نرخ شکست

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت برخلاف بانک نرخ شکست ندارد، نرخ شکست به زبان ساده یعنی اگر سپرده گذار بخواهد پیش از مدت زمان تعیین شده مثلا یک سال پول خود را برداشت کند، درصدی از سود سالانه کسر می‌ شود.

این‌ صندوق‌ها نرخ شکست ندارند و همانطور که اشاره شد به حتی یک روز سرمایه گذاری در صندوق هم سود تعلق می گیرد.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*