اخبار خراسان جنوبی

در جشنواره منطقه ای ابن حسام خوسفی و برنامه پایانی هفته کتاب و کتابخوان استان عنوان شد:

ابن حسام شاعری همدوش حافظ

برگزاری جشن اتمام پروژه های کتابخانه‌های خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۳

 

جشنواره علمی، ادبی، فرهنگی و هنری ابن حسام خوسف، هفته فرهنگی  و برنامه های  پایانی هفته کتاب و کتابخوان استان خراسان جنوبی با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در خوسف برگزار شد .

شاعر برجسته کشور در این مراسم گفت: ابن حسام خوسفی در قدرت کلمات شعری خود شانه به شانه حافظ حرکت کرده است.

علیرضا قزوه اظهار کرد: شهرت ابن حسام خوسف مربوط به کتاب “خاوران نامه” او است که بیشتر تعابیر این شاعر اخلاق مدار و دیندار؛ در وصف ارادت به علی ابن ابی طالب (ع) و فرزندانش است.

 

وی با اشاره به بخشی از آثار ابن حسام خوسفی گفت: در خصوص ظرفیت های نمایشی و اقتباسی خاوران نامه کمتر کار شده است.

 

این شاعر برجسته با بیان اینکه در اشعار این شاعر، فرهنگ ترکی هم به چشم می خورد، تأکید کرد: ابن حسام در قدرت کلمات شعری خود شانه به شانه حافظ حرکت کرده است.

 

قزوه گفت: روز شعر ملی به نام شهریار گرفته می شود که نشان از تلاش های مردم منطقه ای است لذا ابن حسام هم شاعر بزرگی است که باید توسط متولیان امر درست معرفی شوند.

 

قزوه افزود:  اشعار ابن حسام انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا معرفی ابن حسام کارهای نمایشی و از جنس رسانه نیاز دارد.

همچنین سید محمد رضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی هم در این مراسم گفت: خوسف دارای مردمی دیندار، ولایت مدار، با اصالت و انقلابی است که باید فرهنگ آنها بسط داده شود.

 

وی با اشاره به برگزاری جشنواره هفته فرهنگی خوسف، هفته کتابخوانی و جشنواره منطقه ای علمی، فرهنگی، هنری و ادبی ان حسام گفت: در خراسان جنوبی در مقایسه با سایر استان ها کار تیمی به نحو احسن انجام می شود.

 

طالبی با بیان اینکه هفته فرهنگی خوسف با برنامه های متنوع، خوب و با کیفیت و پربار برگزار شد، افزود: برنامه های هفته فرهنگی خوسف نشان از فرهنگ قوی این شهرستان داشت که به درستی اجرا شد و نشان دهنده همسو، همدل و همگرا بودن دستگاه های متولی است.

 

وی با اشاره به جشنواره ابن حسام خوسف و جایگاه رفیع این شاعر عارف مسلک و برجسته، گفت: ابن حسام فردی ولایت مدار است که در باب رشادت های امام علی علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام شعرسرایی کرده که نشان از ارادت ویژه شاعر به اهل بیت علیهم السلام دارو.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: بالغ بر ۱۰ هزار شعر از ابن حسام در موزه بریتانیا و آستان قدس نگهداری می شود که بیشتر اشعار در مدح پبامبر اسلام (ص) و حضرت علی علیه السلام سروده شده است.

 

وی گفت: در قرن هشتم و نهم بسیاری شاعران،  شاعران درباری شدند ولی ابن حسام در خوسف ماند و به کار کشاورزی و دامداری مشغول و کسب روزی حلال مشغول شد که از خصایص بزرگ این شاعر بود.

 

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: حسامی واعظ از شاگردان ابن حسام بود که سرآمد بود و فرزندان ابن حسام هم تا ۹ پشت، افراد با تقوایی معرفی می شوند.

 

برگزاری جشن اتمام پروژه های کتابخانه‌های خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۳

حاجی اظهارامیدواری کرد: با تزریق اعتبارات سفر ریاست جمهوری به خراسان‌ جنوبی تا پایان ۱۴۰۳ شاهد برگزاری جشن اتمام پروژه های فرهنگی در حوزه کتابخانه های استان باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی، محمود حاجی امروز (۲۸ آبان) در جشنواره منطقه ای علمی، فرهنگی، هنری و ادبی ابن حسام خوسفی که همزمان با هفته فرهنگی خوسف در حال برگزاری است، اظهار داشت: کتابداران در سطح استان، سربازان جبهه فرهنگی، جنگ نرم و درمانگران روح انسان هستند.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی ۸۴ باب کتابخانه فعال وجود دارد که بیش از ۶۱ هزار نفر در این کتابخانه ها عضو فعال هستند.

 

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم مجموعه کتابخانه های عمومی از توجه خوبی برخوردار شده اند، ادامه داد: در دو سال گذشته اعتبارات کتابخانه ها در استان چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود که امسال این اعتبار به ۲۲ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

 

حاجی در ادامه گفت: در سفر دوم رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۳۵ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای مجموعه ها کتابخانه ها در نظر گرفته شد و ۱۰ میلیارد تومان هم برای توسعه کتابخانه نهبندان تخصیص تعیین شده است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی عنوان داشت: امیدواریم بتوانیم با تزریق این اعتبارات تا پایان ۱۴۰۳ شاهد برگزاری جشن اتمام پروژه های فرهنگی در حوزه کتابخانه ها کل استان خراسان جنوبی باشیم.

 

وی به روستاهای دوستدار کتاب اشاره کرد و افزود: ۲ روستا از خراسان جنوبی در درمیان و شهرستان طبس در این زمینه یک افتخار فرهنگی بزرگ برای خراسان جنوبی رقم زدند و در فهرست ۱۴ روستای دوستدار کتاب در کشور قرار گرفتند.

 

حاجی با بیان اینکه طی هفته کتاب ۴۴۶ عنوان برنامه در استان اجرا شده است، گفت: در تمام شهرستان ها فعالیت های فرهنگی متنوعی را طی این هفته اجرا کردیم.

 

 

 

مفاخر خوسف در کتب معرفی شوند

حجت الاسلام اسماعیلی با بیان اینکه جشن ها و عزاداری های خوسف همه مبنا دارند، گفت: مفاخر خوسف باید در کتب معرفی شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی، حجت الاسلام ابراهیم اسماعیلی امروز(۲۸ آبان) در جشنواره منطقه ای علمی فرهنگی، هنری و ادبی ابن حسام که هم اکنون در حال برگزاری است، اظهار کرد: در شورای فرهنگ عمومی شهرستان مقرر شد یک روز فرهنگی را برای خوسف معین کنیم.

 

امام جمعه خوسف با اشاره به اینکه برترین ها و بهترین ها در هر گوشه از منطقه خوسف وجود دارد، افزود: مردد بودیم کدام یک از مفاخر را محور قرار دهیم، که در نهایت مقرر شد روز وفات شاعر برجسته آئینی یعنی ابن حسام را برای گرامیداشت هفته فرهنگی خوسف انتخاب کنیم.

 

اسماعیلی با بیان اینکه لایه های فرهنگی خوسف را اگر بررسی کنیم، در لایه اصلی و زیرین آن همه مفاخر ما دیده می شود، ادامه داد: لایه هایی که ابن حسام و باورهای راستین را شامل می شود، لایه بعدی ارزش های مبنایی است و اینکه مردم چگونه در کنار آرامگاه حضور یابند همه مبنایی است.

 

وی با بیان اینکه جشن ها و عزاداری های خوسف همه مبنا دارند، گفت: برای معرفی مفاخر کتاب های چند جلدی باید تهیه شود، در هفته فرهنگی تصمیم برای معرفی داشته های فرهنگی خوسف را گرفتیم.

 

امام جمعه خوسف افزود: ما به حد مطلوب نرسیدیم اما قدم هایی را برداشته ایم تا نواقص را رفع کنیم لذا از پیشنهادها برای معرفی فرهنگ ها، آداب و رسوم و معرفی مفاخر خوسف استقبال می کنیم.

 

حجت الاسلام اسماعیلی با تاکید بر اینکه رشد دکتر شکوهی ها در بستر معرفت ها بوده است و باید معرفی شوند، خاطرنشان کرد: “خوسف” شهرستان زبان و ادبیات فارسی است و باید به این عنصر و استعدادها توجه کرد.

وی با بیان اینکه هویت ایرانی و زبان فارسی از مولفه های فارسی و ایران است که در خوسف موج می زند، گفت: جا دارد در کنار معرفی بزرگان و مفاخری همچون راشد محصل، خاندان عبادی، ابن حسام ها و ناقوس ها؛ فرزندان ابن حسام و بزرگان ماژانی معرفی شوند.

 

 

 

هفته فرهنگی خوسف فرصتی برای احیای هویت و باورهای مردم

حسینی با بیان اینکه شهرستان خوسف سرزمین دلدادگی به صاحبان شفاعت و کرامت است که شعور و شکوهش را در محرم و عاشورا با بیل های آویخته و آمیخته می بینیم، گفت: هفته فرهنگی خوسف فرصتی است تا جان دوباره به هویت و باورهای مردم بدهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی،  علی حسینی امروز یک‌شنبه (۲۸ آبان) در جشنواره منطقه ای علمی فرهنگی، هنری و ادبی ابن حسام که هم اکنون در حال برگزاری است، اظهار کرد: ابن حسام شاعری بزرگ و عابد از دیار شهرستان خوسف است که مناعت طبع، اخلاق و سرودن اشعار آئینی در منقبت اهل بیت(ع) او را نسبت به دیگر شاعران کشور برجسته کرده است.

 

فرماندار خوسف با بیان اینکه این شهرستان سرزمین دلدادگی به صاحبان شفاعت و کرامت است که شعور و شکوهش را در محرم و عاشورا با بیل های آویخته و آمیخته می بینیم، گفت: هفته فرهنگی خوسف فرصتی است تا جان دوباره به هویت و باورهای مردم بدهیم.

 

وی از خوسف به عنوان سرزمین وابستگی به ائمه اطهار(ع) و فرهیختگانی همچون خاندان عبادی، راشد محصل ها، ابن حسام ها و ناقوس ها یاد کرد و گفت: خوسف سرزمین خاک های زرخیر، پنبه مله، و گل نرگس است که باید ظرفیت های آن هرچه بیشتر معرفی شود.

 

حسینی افزود: آنچه که باعث حرکت و توسعه می شود، هویت، باورها و میراث فرهنگی یک ملت است و در هفته فرهنگی خوسف؛ میراث فرهنگی اصل و اساس برای حرکت به جلو است.

فرماندار خوسف با اشاره به ظرفیت های معدنی و کشاورزی خوسف گفت: این شهرستان سرزمین سرزندگی، حرکت و برکت است، سنگی که با هنر گوهر شده و گل نرگسی که هر سال با امیدی بی نهایت کاشته می‌شود.

 

 

 

 

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور:

بنیاد علمی ابن حسام راه اندازی شود

بنیاد علمی ابن حسام راه اندازی شود

کلانتر با تاکید بر راه اندازی بنیاد علمی ابن حسام خوسفی گفت: برای تحقق این مهم، همه دستگاه های فرهنگی باید پای کار باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی، علیرضا کلانتر مهرجردی امروز یک‌شنبه (۲۸ آبان) در جشنواره منطقه ای  علمی،  فرهنگی،  هنری و ادبی ابن حسام که همزمان با هفته فرهنگی خوسف در حال برگزاری است، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب توجه و تاکید بر اقدامات فرهنگی دستگاه ها و برون داد جمعی نهادها و اثربخشی فعالیت های فرهنگی است.

 

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ابن حسام خوسفی طلیعه ای فرخنده و مبارک است، گفت: امروز عرصه، میدان حق و باطل، استکبار و ایمان است.

 

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به اینکه اینکه یکی از سیاست های این‌نهاد، معرفی مفاخر و مشاهیر است، گفت: ابن حسام حافظ عمیق، وفادار به آئین و ذخیره فرهنگی ایران زمین است و نیاز است همه دستگاه های متولی به دور از نگاه بخشی به معرفی این سرمایه عظیم جامعه شیعه و اسلامی بپردازند.

 

وی به فاصله ۵۰۰ ساله این نسل با ابن حسام اشاره کرد و گفت: با جهان بینی از لایه های اشعار او می توان بهره جست و اندیشه اسلامی را با جریان نو رسته او بسط داد، برای راه اندازی بنیاد علمی ابن حسام باید همه دستگاه های فرهنگی، به این مهم بپردازند.

 

کلانتر مهرجردی با بیان اینکه معرفی ابن حسام حلقه های مهمی در سامان جمعی امروز و وضعیت فرهنگی ما است، گفت: بازآفرینی اسلامیت و ایرانیت دو طیف جدا از هم نیستند بلکه یک حقیقت کامل هستند.

 

وی افزود: کشور اگر رو به سوی پیشرفت دارد باید از کاربست هنر و رسانه به افق و سامان جمعی کمک بگیرد، قطعا در این راه او و کسانی چون او (ابن حسام) می توانند حلقه های مهمی در سامان جمعی جامعه امروزی باشد.

 

ارسال ۳۲۲ اثر به جشنواره ابن‌حسام خوسفی 

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم در این مراسم گفت: تعداد ۳۲۲ اثر در زمینه‌های مختلف به جشنواره ابن‌حسام خوسفی ارسال شد که از نفرات برتر هر بخش، امروز تجلیل می‌شوند.

سید محمدحسین سیدکاشی افزود: جهاد دانشگاهی استان چهارمین جشنواره علمی، فرهنگی، ادبی و هنری ابن‌حسام خوسفی را با مشارکت فرمانداری خوسف، دانشگاه‌ها، میراث فرهنگی و نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار کرده است.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی و کشف استعدادهای ادبی، هنری و فرهنگی، ایجاد فضای مناسب برای تعامل و ارتقای اشعار شاعران، ایجاد حس دوستی و الفت بین شاعران و معرفی شخصیت ابن حسام به فرهنگ‌دوستان است.‌

رئیس جهاد انشگاهی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: جشنواره ابن حسام قابلیت تبدیل شدن به یک ظرفیت ملی را دارد و می‌توان با تلاش‌های بیشتر ابن‌حسام را به عنوان یک برند فرهنگی ملی معرفی کرد.

وی با بیان اینکه از ۸ نفر برگزیده و ۷ نفر شایسته تقدیر در این جشنواره تقدیر می‌شود، یادآور شد: سال آینده شاهد از برگزاری جشنواره از توس تا خوسف خواهیم بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme