یکی از تحلیلگران اپوزیسیون ترکیه ادعا کرد؛ اردوغان در فکر انتصاب داماد خود در پست نخست وزیری است


در حالی که هر روز اخبار و مطالب تازه ای از تحولات سریع و شگفت داخل ترکیه منتشر می شود، در حینی که رجب طیب اردوغان طی ماه های گذشته با اقدامات خود، فضای سیاسی در ترکیه را به شدت بسته است، به نظر می رسد، این بار تحولات جدیدی ـ نه در سطح جامعه که در رأس حکومت ترکیه ـ در انتظار است. یکی از تحلیلگران اپوزیسیون ترکیه ادعا کرد، اردوغان به دنبال جایگزین کردن بینالی ییلدریم با داماد خود است.

به گزارش «تابناک»؛ این مطلبی است که به نقل از یکی از ستون نویس های نشریه منتقد دولت اردوغان در ترکیه منتشر شده و به نقل ادعایی پرداخته است که پیش از این نیز مطرح کرده بود؛ اینکه قرار است، به زودی، بینالی ییلدریم، نخست وزیر فعلی ترکیه، جای خود را به داماد رجب طیب اردوغان بدهد.

اردوغان در فکر انتصاب پسرخوانده خود در پست نخست وزیری است

«کان آتاکلی»، ستون نویس نشریه سوزجو ترکیه (از نشریات منتقد اردوغان) نوشته است، ادعای وی ـ که پیش از این نیز یک بار دیگر در همین نشریه منتشر شده بود ـ بر پایه یک شایعه است و برای اثبات شایعه ها هیچ راهی نیست تا زمانی که آنها به واقعیت تبدیل شوند.

اما آتاکلی برای اطمینان بخشی در مورد ادعای خود، ادعای مشابهی را که شخص وی در مورد برکنار شدن داود اوغلو از سمت نخست وزیری و جانشین شدن ییلدریم با وی مطرح کرده بود، شاهد آورده است؛ دعایی که پس از مدتی رنگ واقعیت به خود گرفت؛ هرچند در آغاز در حکم یک ادعای بی اساس مبتنی بر شایعات بود.

این در حالی است که یکی دیگر از تحلیلگران ترک نیز که دسترسی اش به اطلاعات داخل حکومت رجیب طیب اردوغان زیاد است، قبل از وی ادعای مشابهی را در مورد جایگزین شدن ییلدریم با داماد اردوغان بیان کرده بود.

این در حالی است که پیش از این در ۱۱ اکتبر، رهبر حزب مخالف دولت یعنی حزب جمهوری خلق ترکیه، کمال کلیچدار اوغلو، نخست وزیر این کشور ییلدریم را متهم کرده بود که اختیارات خود را با وزیر انرژی ترکیه ـ که داماد رجیب طیب اردوغان نیز هست ـ به اشتراک گذاشته است و در حکومت ترکیه عملا دو نخست وزیر حضور دارند.

کلیچدار اوغلو که این مطلب را در جلسه پارلمانی حزب خود بیان کرده بود، گفت: عملا دو نخست وزیر در ترکیه حضور دارند که یکی همان نخست وزیر رسمی یعنی ییلدریم است و دیگری نخست وزیر در سایه برات البیراک.
اردوغان در فکر انتصاب پسرخوانده خود در پست نخست وزیری است

در همین حال، بسیاری بر این باور هستند، در حکومت ترکیه البیراک به عنوان نایب اردوغان در کابینه فعالیت می کند. در ماه سپتامبر یک گروه هکری به نام RedHack به ایمیل های البیراک نفوذ کردند و اطلاعات به دست آمده از آن به خوبی افشا کرد که دامنه نفوذ و اثرگذاری البیراک در موضوعات حساس سیاسی از انرژی تا روابط با رسانه ها و فعالیت های لابی گری در خارج از کشور ترکیه، حتی قبل از حضور وی در پارلمان ترکیه بوده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*