چند نکته درباره ریزمغذی “سلنیوم”

میوه و سبزیجات

یک متخصص تغذیه گفت: سلنیوم، یکی از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن و جزو ریزمغذی‌ها است که بدن به ‌مقدار بسیار کم به آن نیاز دارد. نیاز روزانه هر فرد به این ماده معدنی ۵۰ میکروگرم است.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور رضایی با بیان این که همه ما در طول روز با رادیکال‌های آزاد در تماس هستیم، تصریح کرد: اگر این رادیکال‌ها خنثی نشوند، به ‌طرف استرس اکسیداتیو می‌رویم. وجود آنتی اکسیدان‌هایی مثل ویتامین E ، C و سلینوم خنثی کننده رادیکال‌های آزاد هستند. سلنیوم سرب، آرسنیک، کادمیوم را که فلزات سنگین هستند، از بدن دفع می‌کند.

وی در توضیح کارکردهای سلنیوم بیان داشت: نیاز به سلنیوم از دوران جنینی شروع می‌شود و تا سالمندی ادامه دارد. این عنصر در تکامل قلب و ریه جنین نقش دارد و ما باید ذخیره سلنیوم داشته باشیم؛ در غیر این‌صورت نوزاد با مشکل کمبود روبرو می‌شود. از دیگر کارکردهای سلنیوم روی عملکرد طبیعی غدد تیروئید است.

وی افزود: در کنار ید، کمبود سلنیوم هم باعث کم کاری تیروئید می‌شود. این عنصر در ایمنی سلولی و ایمنی همورال نیز نقش دارد و کمبود آن با بروز انواع سرطان‌ها، دیابت، آرتریت روماتوئید، ناباروری در مردان همراه است. از بیماری‌های‌ مغز و اعصاب که با کمبود سلنیوم مرتبط است، می‌توانیم به اوتیسم و آلزایمر اشاره کنیم.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، با اشاره به کمبود این آنتی اکسیدان در ایران متذکر شد: سلنیوم از طریق خاک جذب گیاه می‌شود. خاک ما از نظر سلنیوم فقیر است و به همین علت گیاهی که در چنین خاک‌هایی رشد می‌کند، سلنیوم را از طریق خاک جذب نمی‌کند. اگر دام و طیور از گیاهی که سلنیوم دارند تغذیه شوند، سلنیوم گیاه وارد شیر، گوشت و تحم مرغ نیز می‌شود.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم دسته بندی کنیم منابع سلنیوم به ترتیب شامل ماهی، دانه ها و مغزها، غلات کامل و حبوبات است. البته دور ریختن آب گوشت و مرغ باعث دور ریختن املاح موجود در آن از جمله سلنیوم می‌شود و این به‌شرطی است که مرغ یا گوشت با آب بسیار زیاد طبخ نشده باشند و آبی که برای طبخ مرغ یا گوشت استفاده شده است، نه کم باشد و نه زیاد.

رضایی برای افرادی که به ماهی حساسیت دارند، توصیه کرد: در علم تغذیه، اگر کسی به ماده‌ای حساسیت دارد باید آن ماده غذایی را حذف کند و از جانشین‌های آن ماده با مشورت پزشک استفاده کند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme