هند بانکداری اسلامی تاسیس می کند

بانک مرکزی هند برای بهره مندی جمعیت ۱۸۰ میلیون نفری مسلمان این کشور از خدمات بانکی،به دنبال تاسیس شعبه های بانکداری اسلامی بدون بهره است .
به گزارش ایرنا،بانک مرکزی روز دوشنبه در نامه ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی هند اعلام کرد در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای معرفی و ایجاد بانکداری اسلامی بدون بهره است.
بانک مرکزی هند در ادامه این نامه اضافه کرد با توجه به پیچیدگی بانکداری اسلامی و چالش های پیش رو و نداشتن تجربه در این زمینه ،به صورت تدریجی اقدام به راه اندازی بانکداری اسلامی می کند.
در ادامه این نامه آمده است بانک ها در ابتدا برای آشنایی با این نوع بانکداری، اقدام به ایجاد ‘باجه ای اسلامی ‘براساس شریعت اسلامی می کنند و پس از آشنایی و رفع مشکلات، شعبات بانک اسلامی ایجاد می شود.
درادامه نامه بانک مرکزی به وزارت دارایی اضافه شده است سرمایه های دریافت شده در باجه اسلامی نباید با دیگر منابع مالی آمیخته شود.
تاکنون بزرگترین اقلیت جمعیت هند با بیش از ۱۸۰ میلیون مسلمان نمی توانستند از خدمات بانکداری اسلامی در کشورشان استفاده کنند.براساس شریعت اسلام بهره بانکی حرام است .
‘سیف احمد’یکی از کارشناسان امور مالی می گوید این نخستین بار است که بانک مرکزی هند قصد دارد با همکاری دولت، خدمات بانکداری اسلامی به مشتریان خود ارائه دهد و این پیشرفت قابل توجهی برای مسلمانان است .
بانک مرکزی هند در گزارش سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ اعلام کرده بود بخشی از جامعه هند به دلایل مذهبی از دریافت خدمات بانکی با سود محروم مانده اند.
تاکنون بانکداری اسلامی به دلیل مخالفت برخی از احزاب و سیاستمداران از جمله حزب بهاراتیا جاناتا که در راس حاکمیت قرار دارد، تشکیل نشده است .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme