توتون و تنباکو در فهرست مهم‌ترین اقلام وارداتی!

 

براساس آمار روزانه گمرک از تجارت خارجی ایران، یکشنبه ۲۸ آذرماه، موز مهم‌ترین کالای وارداتی به ایران بوده است و توتون و تنباکو مهم‌ترین محصولات وارداتی به ایران در ۲۸ آذرماه بوده‌اند.
به گزارش ایسنا گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت روزانه با ۲۴ ساعت تاخیر آمار تجارت خارجی ایران را به صورت آنلاین اعلام می‌کند که بر این اساس روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، چین بزرگ‌ترین صادرکننده کالا به ایران بوده، به‌طوری که ۱۳ هزار و ۸۵۳ تن کالا در این روز به ارزش ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از چین به ایران صادر شده است.
امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و آلمان به ترتیب با صادرات حدود ۲۶، ۱۳، ۱۲ و ۱۱ میلیون دلار از کالاهای خود به ایران مهم‌ترین فروشندگان کالا به ایران پس از کشور چین بوده‌اند.
به این ترتیب، از ابتدای سال تاکنون هفت میلیارد و ۳۸۱ میلیون دلار کالا از چین به ایران وارد شده است.
براساس این آمار، روز یکشنبه مهم‌ترین کالای وارداتی به ایران موز سبز تازه یا خشک‌ شده بوده است که ۶۲۵۰ تن از این محصول به ارزش چهار میلیون و ۸۱۳ هزار دلار در این روز به ایران وارد شده است.
پس از این محصول، ذرت دامی، اکسید آلومینیوم غیر از کورندوم مصنوعی، اجزا و قطعات خط آهن و توتون و تنباکو مهم‌ترین محصولات وارداتی به ایران در ۲۸ آذرماه بوده‌اند.
اما در طرف مقابل بزرگ‌ترین خریداران کالاهای ایرانی یا به عبارت دیگر، مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران در روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، کشورهای امارات متحده عربی، عراق، چین، افغانستان و هند هستند که بیشترین صادرات ایران دراین روز مربوط به کشور امارات با حجم ۱۱۸ هزار تن به ارزش حدود ۴۹ میلیون دلار بوده است.
مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران در روز مذکور را محصولات مشتق از نفت و گاز تشکیل می‌دهند، به‌طوری که در این روز ۶۵ هزار تن انواع روغن‌های سبک نفتی به جز بنزین به ارزش ۲۶ میلیون دلار از کشور صادر شده است.
سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده، مواد شروع‌کننده و تسریع‌کننده واکنش‌های شیمیایی، پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد به جز نوع پودری و موم‌های نفتی و معدنی نیز از دیگر اقلام مهم صادراتی ایران در این روز به‌شمار می‌روند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*