تخفیف ۹۰۰ میلیاردی به بانک صادرات/ زیان سال مالی ۹۴ به ۱۹۶۷ میلیارد تومان کاهش یافت

خبرگزاری فارس: تخفیف ۹۰۰ میلیاردی به بانک صادرات/ زیان سال مالی ۹۴ به ۱۹۶۷ میلیارد تومان کاهش یافت

براساس نامه بانک مرکزی، بانک صادرات باید هزار میلیارد تومان از سود شناسایی شده بابت سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی به دولت را برگشت می‌داد اما در صورت‌های مالی نهایی شده مبلغ برگشت شده از این بابت فقط ۱۰۰ میلیارد و ۹۰ میلیون تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک صادرات برای برگزاری مجمع عمومی ملزم به اصلاح صورت‌های مالی سال مالی ۱۳۹۴ شد.

بر اساس نامه بانک مرکزی در ۱۰ آبان ماه، این بانک باید ۲۵۰ میلیارد تومان بابت مطالبات مشکوک الوصول و ۳۹۰ میلیارد تومان برای ذخایر اکچوئری و ۱۴۶ میلیارد تومان بابت صندوق ضمانت سپرده‌ها منظور کند.

بانک مرکزی در بند دیگری ثبت اصلاح ۱۸۹۷ میلیارد تومان سود شناسایی شده در خصوص واگذاری ۵۰ درصد از سهام با نام متعلق به آن بانک در شرکت نیشکر و صنایع جانبی به شرکت آرمان صادرات سپهر را مورد تاکید قرار داد.

همچنین در بند دیگر نامه بانک مرکزی آمده بود: اعمال ثبت اصلاحی اصلاحی در رابطه با برگشت مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از سود و وجه التزام تاخیر تادیه دین شناسایی شده درخصوص مطالبات از دولت، در صورت عدم اخذ تاییدیه از مراجع ذی‌صلاح و تایید حسابرس مستقل قانونی تا قبل از برگزاری مجمع عمومی سالیانه آن بانک در این خصوص.

به گزارش فارس، مجموع این ارقام پس از کسر سود شناسایی شده به ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان می‌رسید و به عبارت دیگر بانک صادرات باید سال مالی ۹۴ را با زیان ۲۸۴۶ میلیارد تومانی به پایان می‌رساند.

اما در صورت‌های مالی اصلاح شده سال ۹۴ بانک صادرات که در دوم آذر ماه منتشر شده است، ثبت اصلاحی ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سود و وجه التزام (جریمه دیرکرد) مطالبات از دولت به ۱۰۰ میلیارد و ۹۰ ملیون تومان کاهش یافته و همین مساله موجب شده زیان بانک صادرات از ۲۸۴۶- میلیارد تومان به ۱۹۶۷- میلیارد تومان برسد.

با توجه به اینکه بانک مرکزی در نامه خود «در صورت عدم تاییدیه از مراجع ذی‌صلاح و تایید حسابرس مستقل» قید کرده است، تنها در صورتی رقم هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ میلیارد و ۹۰ میلیون تومان کاهش یافته که دولت به عنوان طرف قرارداد با بانک صادرات، بازپرداخت جریمه دیرکرد و سود شناسایی شده را پذیرفته باشد اما دولت هیچ اعتباری برای بازپرداخت وجه التزام یا جریمه دیرکرد در بودجه‌های سنواتی در نظر نگرفته و اعتباری هم از محل تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی به بانک‌ها پرداخت نکرده است.

قرار است مجمع عمومی بانک صادرات ۱۸ آذر ماه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme