انجماد ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان در ۳۶ بانک‌ کشور

 

بررسی جداول اقتصاد کلان بانک مرکزی نشان می‌دهد، بحران دارایی‌هایی منجمد در بانکها با رقمی نزدیک به هزار هزار میلیارد تومان، حتی با پرداخت کل بدهی دولت بر طرف نخواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، بر اساس اعلام بانک مرکزی بدهی دولت به سیستم بانکی کشور ۲۰ درصد افزایش یافته است. بدهی بخش دولتی به بانکها در پایان مهر ماه سال جاری رقم ۲۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به اسفند ماه گذشته بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است. بدهی دولت به بانکها (رقم ۱۷۳ هزار میلیارد تومان) رشد ۲۰ درصدی و بدهی شرکتها و موسسات  دولتی به بانکها (با رقم ۳۰هزار میلیارد تومان) رشد ۲درصدی داشته است.

نکته حائز اهمیت اینکه رشد بدهی دولت به بانکها دلیلی بر وخیم تر شدن وضعیت آنها نیست.  نگاهی به جدول داراییهای بانکی تا پایان مهرماه نشان می‌دهد کل دارایی بانکی رقم ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که شامل ۲۰۳ هزار میلیارد بدهی دولتی، ۸۵۱ هزار میلیارد تومان بدهی بخش خصوصی و همچنین ۷۶۶ هزار میلیارد تومان رقم سایر داراییهای بانکی  است. بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی حدود ۴۵ درصد داراییهای بانکی به شکل منجمد درآمده است. به این ترتیب حدود هزار هزار میلیارد تومان از دارایی های بانکی شکل منجمد و غیر قابل دسترسی پیدا کرده است.

گفتنی است، دارایی منجمد بانکها از بخشهایی مثل طلب بانکها از دولت، سرمایه‌‍‌های بلوکه شده سیستم بانکی در بخشهای مثل ساختمان و بدهی بخش خصوصی به بانکها تشکیل شده است.

با اعلام رقم ۱۷۳ هزار میلیارد تومانی به عنوان بدهی دولت به بانکها باید گفت این رقم تنها ۱۷ درصد از کل دارایی‌های منجمد سیستم بانکی را تشکیل می‌دهد و حتی اگر تمام این بدهی از سوی دولت تسویه شود باز هم حدود ۸۰ درصد از داراییهای بانکی با مشکل مواجه است و همچنان امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*