استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد مصرف لبنیات، چاقوی دو لبه در ابتلا به سرطاناستاد دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد مصرف لبنیات، چاقوی دو لبه در ابتلا به سرطان

 

خبرگزاری فارس: مصرف لبنیات، چاقوی دو لبه در ابتلا به سرطان

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف بالای لبنیات می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را افزایش دهد.

 به گزارش خبرگزاری فارس، فریبا کوهدانی در ارتباط با مصرف لبنیات اظهارداشت: به طور کلی، یکی از عوامل مؤثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان، اصلاح سبک زندگی است که در این میان، تغذیه نقش مهمی دارد.

دکترای تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که ابتلا به سرطان تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ می دهد، افزود: عوامل محیطی از عمده ترین علل به شمار می آیند. بر اساس مطالعات انجام شده، اگر افراد الگوی زندگی سالمی داشته باشند و فعالیت فیزیکی مناسب را در برنامه روزانه خود جای دهند، بیش از ۳۰ درصد آمار مبتلایان به سرطان کاهش می یابد. بنابراین خود‌مراقبتی از مهم ترین کارهایی است که برای پیشگیری باید به آن اهمیت داد.

وی در برنامه شبکه رادیویی سلامت با اشاره به اهمیت مصرف سبزیجات و میوه اذعان داشت: دریافت فیبر، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان است. همچنین مصرف کلسیم که لبنیات عمده ترین منبع آن به شمار می آید، حائز اهمیت است.

کوهدانی چنین خاطرنشان کرد: افزایش توده عضلانی بدن با انجام فعالیت های ورزشی صحیح و مناسب در سلامت فرد نقش غیر قابل انکار دارد که از گذشته بر این مهم تاکید شده است.

وی در ادامه گفت: در بسیاری از مطالعات، نقش کلسیم در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ اثبات شده؛ اما در عین حال بیماری‌ای مانند سرطان پروستات و سینه با مصرف بالای لبنیات ارتباط مستقیم دارد. بنابراین مصرف صحیح لبنیات در اینجا مورد تاکید است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که همواره به مصرف لبنیات کم چرب توصیه می شود، اذعان داشت: تصور عامه مردم چنین است که دلیل این امر به میزان کالری و مدیریت وزن مربوط می‌شود. البته واقعیت این بوده که چربی موجود در لبنیات با ابتلا به سرطان مرتبط است.

وی بیان کرد: در خصوص پیشگیری ذکر این نکته ضروری است که وجود ویتامین D، کلسیم و بسیاری از ترکیبات لبنیات خطر تکثیر سلول‌های سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

کوهدانی با اشاره به این که اضافه وزن خطر ابتلا به یازده نوع سرطان را افزایش می دهد، گفت: بهتر است افراد در طول هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند. ضمن این که ورزش می تواند در مدیریت استرس تاثیر بسزایی ایفا کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme