الرای کویت: عربستان در جنگ نفتی با ایران شکست خورد

 روزنامه پرشمارگان الرای کویت با اشاره به برنامه ریزی هایی که سعودی ها برای ضربه زدن به اقتصاد ایران از راه بازی با قیمت های نفت در بازارهای جهانی آغاز کرده بودند، تاکید کرد: ریاض و همپیمانانش بازی نفت در برابر تهران را واگذار کرده و شکست خوردند.

به گزارش ایرنا، الرای روز یکشنبه در سرمقاله خود با اشاره به توافق اعضای اوپک در نشست الجزایر بر سر کاهش تولید نفت برای حفظ ثبات بازار می نویسد: در سال ۲۰۱۵ و پیش از امضای توافق هسته ای وین بسیاری گمان می کردند که می توانند از راه تغییر قیمت نفت و با توجه به تحریم های اعمال شده علیه ایران، ضربه ای سخت به تهران وارد کنند، اما تحولات به یکباره با امضای توافق برجام و دستیابی قدرت های بزرگ جهانی و ایران به یک راهکار مشترک تغییر یافت.
الرای می نویسد: عربستان و هم پیمانانش گمان می کردند که با استفاده از سلاح نفت می توانند در پرونده سوریه، به مسکو و تهران ضربه وارد کنند اما طرح آنها ناکام ماند.
این روزنامه کویتی می افزاید: مهمترین تحول در این راستا لغو تحریم های ایران و آزادی میلیاردها دلار از دارایی های این کشور بود که کمک فراوانی به تقویت موقعیت ایران کرد و قدرت های جهانی علاقه فراوانی برای گسترش روابط تجاری با تهران از خود نشان داده اند و این رویدادها برای سعودی ها که قصد ضربه زدن به تهران را داشتند، غیر منتظره بود.
الرای می افزاید: کشورهای عربی حوزه خلبج فارس بدون این که محاسبات دقیقی انجام دهند وارد جنگ نفتی با ایران و روسیه شده و در نهایت بازنده این میدان معرفی شدند، چرا که نه اقتصاد ایران از هم پاشید و نه مسکو در جنگ سوریه شکست خورد، بلکه این کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بودند که هم پیمان خود یعنی آمریکا را از دست دادند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme