خبرگزاری عربستان منتشر کرد گزارش عربستان از فاجعه منا: حجاج ایرانی مقصر و علت وقوع حادثه شدند

 

خبرگزاری فارس: گزارش عربستان از فاجعه منا: حجاج ایرانی مقصر و علت وقوع حادثه شدند

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یک گزارش از تحقیقات فاجعه منا مدعی شد که بر اساس تحقیقات انجام شده حجاج ایران مقصر وقوع فاجعه منا بودند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، مدعی شد، تحقیقات اجرا شده درباره فاجعه منا در سال گذشته حاکی از دخالت ایران در وقوع این حادثه بوده است.

خبرگزاری عربستان در گزارشی تحت عنوان «جرایم ایران در حج»، کشته‌های منا را «شهید» و حادثه را «مشکوک» توصیف اما مسئولیت آن را نه تنها بر عهده مسئولان سعودی ندانست بلکه ادعا کرد که علت حادثه «حرکت معکوس ۳۰۰ حاجی ایرانی» بوده است.

خبرگزاری عربستان در این خبر نوشته است که «حادثه ازدحام مشکوکی که در تقاطع دو خیابان فرعی در منا رخ داد و در نتیجه آن شماری از حجاج شهید شدند، نتیجه حرکت معکوس اشتباه ۳۰۰ حاجی ایرانی است.

این رسانه رسمی سعودی به نقل از این گزارش مدعی شد که نشانه‌هایی هست حاکی از اینکه «عناصر وابسته به سپاه ایران برای تخریب برنامه‌های مناسک حج سپس متهم کردن عربستان به کم‌کاری در برگزاری مراسم، در مناسک حضور داشته‌اند».

در حالی که گزارش‌های جمع آوری شده از کشورهای مختلف حاکی است دست کم ۲۴۳۱ نفر در این فاجعه جان باخته‌اند خبرگزاری رسمی عربستان همچنان مدعی است که ۷۶۹ نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌‌‌اند. همچنین روزنامه الاخبار جمعه گذشته با انتشار اسناد هک شده وزارت بهداشت عربستان، ثابت کرد که قربانیان فاجعه، بیش از هفت هزار نفرند که نام شماری قابل توجه از آنان، ناشناس ثبت شده است (جزئیات بیشتر).

فیلم‌هایی که بعد از این حادثه منتشر شد نشان می‌دهد نظامیان سعودی یکی از مسیرهای عبور حجاج برای حرکت به سوی رمی جمرات را بسته بودند و همین مسأله منجر به ایجاد ازدحام و وقوع فاجعه شد.

با وجود گذشت یکسال از فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقیل در حرم مکی، ریاض هنوز از سوء مدیریت مراسم حج که منجر به وقوع این حوادث شده عذرخواهی نکرده و در تلاشی برای سوء استفاده سیاسی از این حادثه ایران را که بالاترین میزان قربانی را داشته به دست داشتن در این حوادث متهم می‌کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme