حدود ۳ درصد موارد ابتلا به ایدز در ایران از مادر به کودک است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که بین دو تا سه درصد موارد ابتلا به ایدز در کشور از طریق مادر به کودک است، بر لزوم کنترل این راه انتقال تاکید کرد.

دکتر محمدمهدی گویا در حاشیه مراسم درگذشت زنده یاد منصور شمسا در انستیتو پاستور ایران در جمع خبرنگاران افزود: در سال های اخیر موارد این نوع انتقال بیشتر هم شده است که امیدواریم با اجرای برنامه چهارم کنترل ایدز، ابتلا به بیماری از این طریق بیشتر نشود.
وی گفت: افرادی را که در طول دوران بارداری مبتلا به این بیماری شوند، مورد مراقبت جدی قرار می دهیم؛ کسانی که باردار شدند مورد آزمایش قرار می گیرند تا مشخص شود که مبتلا به این بیماری هستند یا خیر و همچنین قبل از زایمان مورد آزمایش بعدی قرار می گیرند. افراد مبتلا را در اسرع وقت تحت درمان قرار می دهیم.
رییس مرکز مدیریت بیماری واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: با درمان زنان باردار مبتلا از انتقال عفونت به جنبن جلوگیری می شود.
وی به مادران باردار توصیه کرد که به مراکز تعیین شده مراجعه کنند تا ضمن دریافت مشاوره از سایر خدمات نیز بهره مند شوند.
گویا با اشاره به این که برنامه چهارم کنترل ایدز کشور در پایان سال ۹۴ به دستور رییس جمهوری آغاز شد، اظهار کرد که یکی از اولویت های مهم این برنامه جلوگیری از انتقال بیماری از طریق مادر به کودک است.
وزیز بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس آمارهای وزارت بهداشت رشد انتقال عفونت ویروس ایدز در کشور را سالانه ۱۰ درصد اعلام کرده است.
به گفته سیدحسن هاشمی، واقعیت مهم درباره عفونت ویروس ایدز در جامعه ما این است که برخلاف گذشته که الگوی اصلی انتقال این عفونت استفاده از مواد مخدر تزریقی بود، امروز عامل اصلی انتقال این ویروس ارتباطات جنسی و ارتباطات پرخطر جنسی است و مصرف شیشه و مواد مخدر صنعتی نیز به گسترش این بیماری دامن زده است.
آخرین آ مار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که تاکنون بیش از ۳۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده اند که حدود ۱۵ درصد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*