تحلیلی از دومین روز بورس در شهریور احتمال رخداد سونامی توسط بانک‌ها


در این بخش ابتدا به تحلیل برخی از گروه های تاثیرگذار مثبت و منفی در بازار سرمایه امروز ، فروش اوراق سلف موازی استاندارد ستاره نفت خلیج فارس،جزئیات رای نمایندگان مجلس به اصلاحیه بودجه ۹۵ و درنهایت احتمال سونامی بانک ها در بازارهای غیر از بازار سرمایه می پردازیم.

کد خبر: ۶۱۷۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۷:۰۹ ۲۳ August 2016
در این بخش ابتدا به تحلیل برخی از گروه های تاثیرگذار مثبت و منفی در بازار سرمایه امروز  ، فروش اوراق سلف موازی استاندارد ستاره نفت خلیج فارس،جزئیات رای نمایندگان مجلس به اصلاحیه بودجه ۹۵ و درنهایت احتمال سونامی بانک ها در بازارهای غیر از بازار سرمایه می پردازیم.
به گزارش تابناک اقتصادی، بیشترین تاثیر مثبت را گروه های مواد و محصولات دارویی،محصولات شیمیایی و مخابرات و بیشترین تاثیر منفی را گروه های خودرو و ساخت قطعات،فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بر بورس و فرابورس داشتند. جو خرید در گروه های  مواد و محصولات دارویی،ساخت محصولات فلزی،حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات و  زراعت و خدمات وابسته،و جو فروش در گروه های خودرو و ساخت قطعات، تسهیلات مسکن، استخراج ذغال سنگ و فلزات اساسی کاملا آشکار بود. امروز حجم و ارزش معاملات نسبت به روز کاری قبل با کاهش بیش از  ۴۵ درصدی مواجه شد به طوری که مجموع ارزش بورس و فرابورس در روز کاری قبل بیش از ۶۵۶۱ میلیارد ریال بود که امروز به بیش از ۳۵۸۲ میلیارد ریال رسید.
مواد و محصولات دارویی
در گروه مواد و محصولات دارویی، شاهد معاملات اکثرا مثبت در این گروه بودیم. این گروه در صدر گروه هایی بود که جو خرید در آن کاملا آشکار بود و همچنین این گروه بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار سرمایه در میان همه گروه ها و صنایع بازار به خود اختصاص داد. سهام ۱۹ شرکت از ۳۳ سهام شرکت های قابل معامله امروز در این گروه، با افزایش قیمت و سهام ۱۴ شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. شرکت های  داروپخش، لابراتور داروسازی دکتر عبیدی،فرآورده های تزریقی ایران و دارویی رازک با صف خرید و در مقابل تنها شرکت داروسازی زاگرس فارمد پارس با صف فروش بسته شدند. نکته قابل توجه متعادل و نزدیک به صفر معامله شدن نماد دفارا  بود که پس از پنج روز کاری متوالی صف فروش است.بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت داروسازی کوثر در نماد دکوثر با دادو ستد نزدیک ۴۹۰ هزار سهم بود. بیشترین ارزش معاملات این گروه نیز متعلق به شرکت داروپخش با بیش از ۲میلیارد ریال بود. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه ۰٫۳۵ مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه ۰٫۶۷ مثبت بود.
گروه ساخت محصولات فلزی
در گروه ساخت محصولات فلزی ، امروز شاهد استقبال سهامداران در این گروه بودیم به طوری که این گروه در جایگاه سوم گروه های بازار سرمایه قرار داشت که جو خرید بسیار خوبی در آن قبل مشاهده بود. .۳ شرکت از ۴ شرکت فعال و قابل معامله در درصدهای مثبت و ۱ شرکت در درصد منفی به کار خود پایان دادند. صف خرید این گروه متعلق به شرکت صنعتی فاما بود و در مقابل شرکت جام دارو با نماد فجام در ۴٫۱۹ درصد منفی به کار خود پایان داد.بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت صنایع آذرآب با خرید و فروش بیش از ۱۲ میلیون سهم و بیشترین ارزش معاملات نیز به شرکت صنایع آذرآب با بیش از ۶۵ میلیارد ریال تعلق گرفت. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه ۱٫۳۰مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه ۱٫۵۲ مثبت بود.
گروه فلزات اساسی
در گروه فلزات اساسی،  اکثر معاملات شرکت های این گروه بیشتر رو به منفی نسبت به روز کاری قبل بود.حجم معاملات در این گروه نسبت به دیروز بازهم کاهش یافت. گروه فلزات اساسی امروز جزء گروه هایی قرار داشت که تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشت.همچنین این گروه امروز جزء گروه هایی بود که جو فروش بسیار بالایی در آن مشاهده می شد.از ۲۴ سهام شرکت های فعال در این گروه،سهام۸ شرکت با افزایش قیمت و سهام ۱۶ شرکت با کاهش قیمت امروز را به پایان رساندند.در این گروه مانند دیروز تنها صف خرید متعلق به شرکت سپنتا و شرکت گروه صنعتی سپاهان با صف فروش به کار خود خاتمه دادند.بیشترین حجم معاملات متعلق به نمادهای فولاد و فملی به ترتیب با بیش از ۷ و ۴ میلیون سهم بود. شواهد نشان می دهد این گروه در حال اصلاح است و خود را برای رشد مجدد با توجه به صعودی بودن قیمت های جهانی فلزات آماده می کند..میانگین درصد قیمت پایانی این گروه ۰٫۴۴ منفی و میانگین درصد آخرین قیمت این گروه ۰٫۹۵منفی بود.
گروه بانکها و موسسات اعتباری
در گروه بانکها و موسسات اعتباری، در نبود لیدرهای این گروه یعنی بانک صادرات و بانک تجارت و بقیه بانک ها که همچنان با توجه به مشکلاتی که بر سر نحوه تهیه صورت های مالی دارند و  چندین بار مجامع آنها به تنفس کشیده شده است، همچنان معاملات کم حجم و کم رمقی در این گروه شاهد هستیم. از سهام ۸ بانک موسسه اعتباری در این گروه، سهام ۳ شرکت با افزایش قیمت و سهام ۵ شرکت با کاهش قیمت مواجه شدند. بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت پست بانک ایران با بیش از ۶ میلیون سهم بود. در این خبرهایی از کاهش مجدد نرخ سود سپرده های بانکی به گوش می رسد که با توجه به کاهش نرخ تورم الزامی به نظر می رسد اما باید دید شورای پول و اعتبار چه دیدگاه و نظری در این مورد دارد. میانگین درصد قیمت پایانی این گروه ۰٫۳۳ منفی و میانگین درصد آخرین قیمت این گروه ۰٫۷۱منفی بود. در این گروه شاهد بازگشایی حق تقدم بانک انصار که با بیش از ۱۴ درصد منفی امرزو را به پایان رساند.
گروه سرمایه گذاریها
گروه سرمایه گذاریها، امروز شاهد معاملات متعادل تر و بیشتر متمایل به منفی در این گروه نسبت به دیروز بودیم.۹ شرکت از ۲۲ شرکت فعال و قابل معامله در درصدهای مثبت و ۱۳ شرکت در درصدهای منفی به کار خود پایان دادند. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه ۰٫۵۸ منفی و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه ۰٫۵۷ منفی بود. نکته جالب توجه امروز در نزدیکی صف فروش معامله شدن  شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان که همین سهم دیروز با صف خرید به کار خود پایان داده بود. بیشترین حجم معاملات متعلق به سرمایه گذاری سایپا با بیش از ۲۹ میلیون سهم بود و نیز بیشترین ارزش معاملات در شرکت سرمایه گذاری سایپا با بیش از ۳۵ میلیارد ریال بود.
گروه خودرو و قطعات ساخت
در گروه خودرو و قطعات ساخت،امروز شاهد معاملات کلا منفی در این گروه بودیم.حجم معاملات این گروه نسبت به دیروز بسیار کاهش یافت.این گروه همچنین تاثیر منفی بسیار زیادی بر شاخص بورس داشت. ۲ شرکت از ۳۱ نماد قابل معامله با افزایش قیمت و نماد ۲۹ شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. تنها سهام شرکت مهندسی نصیر ماشین با بیش از ۴٫۴۱ درصد مثبت به کار خود پایان داد و در مقابل صف های فروش متعلق به شرکت های چرخشگر،کمک فنرایند امین، سرمایه گذاری اعتبار ایران،آهنگری تراکتورسازی ایران و لنت ترمز ایران بود. بیشترین حجم معاملات این گروه را شرکت های سایپا و خاور به ترتیب با بیش از ۹۰ و ۴۹ میلیون سهم به خود اختصاص دادند. بیشترین ارزش معاملات در این گروه متعلق به شرکت های سایپا و ایران خودرو دیزل به ترتیب با بیش از ۱۰۷ و ۶۳ میلیارد ریال می باشد.میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه ۱٫۷۰ منفی و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه ۲٫۵۱ منفی بود. در این گروه شاهد اخبار مثبت مدیرعامل شرکت سایپا در مورد امضا نهایی قرارداد سایپا با سیتروئن و عرضه خودرو۲۱۲ با کمتر از سی میلیون تومن به بازار تا پایان سال بودیم.
از حاشیه های امروز بازار می توان به فروش ثانیه ایی اوراق ۳۰۰ میلیاردی بزرگترین پالایشگاه جهان با سود ۲۰ تا ۲۱.۵ درصدی اشاره کرد.اوراق ۳۰۰ میلیارد تومانی سلف موازی استاندارد بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان یعنی ستاره نفت خلیج فارس با سود حداکثر ۲۱.۵ درصدی طی چند ثانیه در بورس انرژی به اتمام رسید. این عرضه شامل یک میلیون و ۴۰۰ هزار و ۵۹۲ قرارداد به قیمت پایه ۲۱۴ هزار و ۱۹۵ تومان بود که در تابلوی سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی ایران و توسط کارگزاری بانک شهر انجام شد.
خبر دیگر در مورد تسویه بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی پدیده به میزان در ازای ملک بود. در این خصوص معاون سابق نظارت بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تسویه و تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه منحله میزان اعلام کرد و گفت که بدهی پدیده شاندیز به این موسسه تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، ولی توان پرداخت آن را ندارد، از این رو کاملا غیرنقدی تسویه خواهد شد.در خبری دیگر یک کارشناس اقتصادی گفت: بانکها به هر بازار مالی که وارد می‌شوند چون از منابع مالی بالایی برخوردارند، در آنجا یک سونامی ایجاد می‌کنند و بازار ارز هم از این قاعده مستثنی نیست.ورود بانک‌ها به بازار مسکن، طلا و ارز سونامی در پی داشته است/ خطر احتکار ارز و افزایش تورم.حجت الله عبدالملکی در خصوص مجوز بانک مرکزی به بانک‌ها برای خرید و فروش آزاد ارز گفت: با توجه به اینکه بانکها نقدینگی بالایی دارند ورودشان به بازار ارز، حتما اثر زیادی در افزایش قیمت ارز به همراه خواهد داشت.وی با بیان اینکه در اقتصاد مبحثی وجود دارد تحت عنوان انحصار در خرید، افزود:  انحصار در خرید به این صورت است که خریدار عمده، تعیین کننده قیمت خواهد بود.
حالا اگر تعیین کننده قیمت، بانک باشد، به سبب قدرت مالی بالایی که دارد ممکن است در مقاطعی سودش ایجاب کند که نرخ ارز را افزایش دهد.و درنهایت با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه‌ی اصلاحیه‌ی بودجه‌ی ۱۳۹۵ تصویب شد.بر این اساس دولت می‌تواند اقدامات مالی ذیل را انجام دهد:
۱- افزایش سرمایه‌ی بانک‌های دولتی معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های بانک مرکزی
۲- انتشار ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه‌ی اسلامی برای بازپرداخت بدهی‌های دولت
۳- انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه‌ی اسلامی برای بازپرداخت بدهی‌های سازمان بیمه‌ی سلامت ایران

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*