المانیتور: احساسات ضد وهابی در تمام جهان اسلام افزایش یافته است

پایگاه خبری المانیتور با اشاره به پیام رهبر انقلاب درباره حج نوشت که احساسات ضد وهابی در تمام جهان اسلام افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه خبری المانیتور در گزارشی نوشت، مقامات مذهبی در عربستان سعودی خیلی تهاجمی به سخنان آیت الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران و پیام وی درباره حج واکنش نشان دادند.

المانیتور نوشت، آیت الله خامنه‌ای در پیامش به عربستان سعودی و سیاستهای این کشور که مانع از حضور زائران ایرانی در مراسم حج امسال شد تاخت. وی همچنین ریاض را به سوء مدیریت در حج سال ۲۰۱۵ که منجر به کشته شدن حدود ۱۰۰۰ زائر و مجروح شدن صدها نفر شد متهم کرده است.

شیخ عبدالعزیز آل شیخ مفتی اعظم عربستان یک روز بعد از سخنان آیت الله خامنه‌ای گفت: ما باید بفهمیم که آنها(ایرانیها) مسلمان نیستند. آنها مجوس هستند و دشمنی آنها با مسلمانان به ویژه سنی‌ها از زمانهای قدیم وجود داشته است.

المانیتور در ادامه نوشت: لحن شیخ عبدالعزیز جدید نیست و این اظهارات در گفتمان سلفی‌های وهابی علیه ایرانیهای شیعه همیشه وجود داشته است. این مساله در تاریخ وهابیسم در پادشاهی عربستان از زمانهای دور تا امروز وجود داشته است.

بر این اساس هنگامی که عبدالعزیز بین سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۹ مفتی اعظم بود در موارد متعدد از جمله در سخنرانیها و فتواهای رسمی، شیعیان را مرتد خوانده بود. رهبران مدهبی دیگر عربستان از جمله ابن جبرین که در سال ۲۰۰۹ مُرد نیز شیعیان را افرادی خوانده بود که از دین خارج شده و باید کشته شوند.

پایگاه المانیتور اضافه کرد؛ در حال حاضر اختلافات مذهبی فقط محدود به کشمکش شیعه-وهابی محدود نمانده است. تنشهای داخلی بین مسلمانان مختلف گسترش یافته و منجر به تنشهای سیاسی در منطقه شده است.

به عنوان مثال، احساسات ضدوهابی آشکاری در خارج از شیعیان در جهان اسلام وجود دارد. این مساله به خاطر شهرت بد تفکر وهابیت و رشد گروههای تکفیری رادیکال مانند القاعده و داعش است که ایدئولوژی وهابیت را به عنوان اصول خود پذیرفته‌اند و وهابیت آنها را تغذیه می کند.

این پایگاه خبری آمریکایی در ادامه افزود؛ در کنفرانس اسلامی که ۲۵ تا ۲۷ سپتامبر در گروزنی پایتخت چچن برگزار شد علمای ارشد سنی از مذاهب مختلف حضور داشتند. این کنفرانس با حمایت رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن برگزار شد. کنفرانس به منظور معرفی هویت مذهب سنی و شناسایی پیروان آن برگزار شد.

در بیانیه پایانی کنفرانس چچن، به مذاهب حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی و همچنین پیروان صوفیسم به عنوان مکاتب اهل سنت اشاره شده است اما دیگر مکاتب سنی از جمله وهابیسم از شمول این بیانیه خارج مانده است. این مساله به وضوح نشان می‌دهد که از نگاه شرکت کنندگان در این کنفرانس، وهابیت به عنوان بخشی از جهان اهل سنت حساب نشده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme