اخبار سیاسی

حضور ۷ فعال سیاسی اصلاح‌طلب در دادگاه
دبیرکل و سه عضو ارشد حزب اتحاد ملت در کنار سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب متهم به اقدام علیه امنیت ملی کشور شدند. حمیدرضا جلایی‌پور در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت: پیرو احضار به شعبه‌ ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی، به همراه ۶ نفر دیگر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب (محمدرضا خاتمی، علی شکوری راد، محسن صفایی فراهانی، حسین کاشفی، آذر منصوری و محمد نعیمی‌پور) در این شعبه حاضر شدم. برابر کیفرخواست به اینجانب اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه‌ غیرقانونی حزب مشارکت تفهیم شد. به تعدادی از سایر فعالان اصلاح‌طلب نیز اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور زده شده است و تاریخ دادگاه‌مان ۱۷ آبان ۹۶ ابلاغ شد. جلایی‌پور افزوده است: به خاطر التزامی که به قانون داشته‌ام، هیچ یک از اتهامات وارد شده را قبول ندارم و صرف‌نظر از نتیجه‌ احضار و حکم دادگاه، چه در زندان و چه بیرون از آن، به اصلاح‌جویی قانونی ‌‌‌‌خود ادامه می‌دهم.

 

سفرهای احمدی‌نژاد انتخاباتی است و باید مجوز بگیرد
پروانه مافی نایب‌رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی با گلایه از وزارت کشور در برخورد به موقع با تبلیغات و سخنرانی‌های انتخاباتی، تاکید کرد: سفرهای استانی احمدی‌نژاد از آنجایی‌که رنگ‌و‌بوی انتخاباتی دارد نیازمند دریافت مجوز از وزارت کشور است. برابر قانون انتخابات، جلساتی که افراد یا گروه‌هایی برای کسب رای فرد یا افراد مشخصی به اصطلاح تبلیغ می‌کنند حکم جلسات انتخاباتی دارد چراکه پیرامون معرفی فردی برای کاندیداتوری صحبت شده است. اگر احمدی‌نژاد در سخنرانی‌های خود به موضوع انتخابات اشاره کند باید برای آن مجوز بگیرد، هرچند سفرهای استانی او به دلیل ورود به موضوع انتخابات، انتخاباتی است و بدون مجوز و در زمان غیر قانون انجام شده است.

 

آمریکا پیام داد درباره منطقه گفتگو کنیم
حسین امیر عبداللهیان، دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل گفت: در ۲ مرحله، دو جنگ تحمیلی با درایت مقام معظم رهبری از سر کشور کوتاه شد. با این تصمیمات تاریخی، ایران از فضای اشتباهات طرف‌های مقابل و بازیگران پرمدعای خارجی، در راستای تأمین حداکثری امنیت کشور و منطقه استفاده کرد. باید بگویم که عربستان یک کشور بزرگ و مهم در منطقه است و در سیاست خارجی نمی‌توانیم هیچ یک از کشورهای منطقه و به‌ویژه همسایگان را نادیده بگیریم. فراموش نمی‌کنم روزی سعودالفیصل به من گفت که “ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم”. بالاخره این کاری که آمریکایی‌ها با “بن‌علی” و “مبارک” کردند، ممکن است که هر لحظه در عربستان نیز صورت گیرد.آمریکایی‌ها و برخی از کشورها، علاقمند بودند که بعد از توافق هسته‌ای، در مسائل منطقه‌ای توافقاتی صورت گیرد. آنها بارها این پیام را به‌طور غیرمستقیم و باواسطه، منعکس کردند که “ما آمادگی داریم و فکر می‌کنیم که ما و شما می‌توانیم در مسائل منطقه گفت‌وگو و آنها را حل کنیم.”

 

 

ادعای مک فارلین درباره گفت و گو با روحانی
«رابرت مک‌فارلین» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا در اواسط دهه ۶۰ شمسی، سه‌شنبه در نشست چشم‌انداز و محدودیت‌های همکاری ایران و آمریکا در اندیشکده واشنگتن به عنوان مستمع شرکت کرد و در حین پرسیدن یک سؤال از مدعوین به مسئله جالبی اشاره کرد.مک‌فارلین درباره ماجرای سفرش به ایران به سا‌ل‌های دور رفت.سیاستمدار کهنه‌کار به دنیس راس، جیمز دوبینز و جِی سالومون که در پنل مدعوین نشسته بودند، گفت: «به یاد می‌آورم آخرین نوبتی که با روحانی تبادل‌نظر کردم، حدود ۳۰ سال پیش نظر رئیس‌جمهور را به وی گفتم.»وی ادامه داد: «سیاست ریگان این بود که به هر حال ما با ایران اختلاف داریم ولی اعتقادی به سرنگونی انقلاب ایران نداشت و فکر می‌کرد که ما می‌توانیم راهی رو به جلو (در روابط با ایران انقلابی) بیابیم.»مک‌فارلین که در ابتدای جمله گفته بود نقل قولی از «حسن روحانی» بیاورد، ادامه داد: «در آخر او گفت “اما این انقلاب مسیر خود را می‌پیماید. این حکومت دینی عمر زیادی خواهد داشت و این انقلاب خیلی با دیگر انقلاب‌ها مانند انقلاب مائو (در چین) و انقلاب کاسترو (در کوبا) متفاوت نیست.”»«الهام امین‌زاده» معاون حقوقی وقت روحانی در اردیبهشت سال ۹۳، حضور رئیس‌جمهور فعلی ایران در ماجرای مک‌فارلین را تکذیب کرده بود.

گفته می شود سالانه ۲٫۷ میلیارد دلار پوشاک به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود که اگر این مبلغ در چرخه تولید داخلی قرار گیرد، قطعا تحول خوبی در اشتغال و رونق تولید ایجاد می‌کند.

 

 

۹۵ درصدشهدای منا اهل سنت هستند
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در گفتگویی، با اشاره به اینکه ۹۵درصد شهدای منا اهل سنت هستند، گفت: با توجه به اینکه تمام کشورهای اسلامی برگزار کننده مراسم حج هستند، لذا باید چاره اندیشی داشته باشند چرا که عربستان به هیچ وجه متولی بیت الله الحرام و مالک مسجد النبی نیست و این حق شرعی مسلمانان جهان است که به عنوان مهمان خدا در خانه خدا حضور یابند.وی در ادامه افزود: بیش از هفت هزار زائر از ۳۹ کشور جهان در فاجعه منا به شهادت رسیدند و این نکته قابل تأمل است که چرا تا کنون هیچ کدام از سازمان های حقوق بشر قدمی برنداشته اند و اگر عربستان ریگی در کفش ندارد چرا از تشکیل کمیته حقیقت یاب خودداری می کند.سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا دیدار خانواده های شهدای منا با رهبر انقلاب را نقطه اوج برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان و تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، پیگیری ها برای احقاق حقوق شهدا در داخل و خارج از کشور باید به طور جدی ادامه یابد ضمن اینکه در جهان اسلام، برگزاری حج باید با همفکری کشورهای اسلامی برگزار شود.
گفته می شود برخی منابع خبری نزدیک به رییس دولت های نهم و دهم ادعا کرده اند که محمود احمدی نژاد اخیرا در یک جمع دانشجویی صحبت کرده و گفته است آقای روحانی تا اسفند ماه بیشتر رئیس جمهور نیست.وی مدعی شده است این قدر فشار افکارعمومی و ناکارآمدی زیاد می شود روحانی دولت را رها می کند و این دولت نمی تواند ادامه دهد.

 

کنایه سیداحمد خاتمی به هاشمی‌رفسنجانی
امام جمعه موقت تهران گفت: دشمنان نظام کوچک‌ترین اشتباهی کنند، قلب تل‌آویو با موشک‌های دور برد نظام شبانه با خاک یکسان می‌شود.آیت‌الله سیداحمد خاتمی در بزرگداشت کنگره سه هزار شهید خراسان‌شمالی در بجنورد با بیان اینکه آقایی زمانی گفته است که دوره موشک گذشته و زمان مذاکره است، اظهارکرد: بنا به بیانات مقام معظم رهبری، اگر آگاهانه شخص مذکور این سخن را بیان کرده خیانتکار است و نمی‌داند که باید با اقتدار در مقابل دشمنان ایستاد.وی با بیان اینکه مقابله با دشمنان اقتدار می‌خواهد و آن‌ها بر خلاف جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت ۶ ماه از برجام به تعهد خود عمل نکردند، تصریح‌کرد: رسانه‌ها این تعبیر بنده را حمله به برجام تعبیر نکنند، این گفته حمله به آمریکا است و موضع ما موضع ولایت است، دعوا را به داخل کشور نمی‌کشانیم و مذاکره‌کنندگان را امین می‌دانیم.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme