گفته می شود

گفته می شود سخنان شب گذشته سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سالگرد پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه با رژیم اسرائیل، از جمله موضوعات مهمی است که مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. بر اساس گزارش شبکه خبری «المنار»، نصرالله در این سخنرانی گفته: «رژیم صهیونیستی در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ در رسیدن به اهدافش شکست خورد. بی گمان، اسرائیل و آمریکا در این جنگ تجاوزکارانه شکست خوردند و تصمیم‌گیر این جنگ مانند جنگ کنونی یمن، آمریکا بود. ناکام گذاشتن اهداف اسرائیل در این خصوص دستاورد عظیم و راهبردی بود». وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفته: «جنگ ژوئیه سال ۲۰۰۶  ثابت کرد که اسرائیل سست‌تر از خانه عنکبوت است. تمام نقاط اسرائیل در تیررس موشک های حزب الله است. اسرائیل اکنون سست تر از خانه عنکبوت است که از کارزار و دفاع از خویشتن خسته و ملول شده است».

 

 

گفته می شود گزارش ها درباره روند نزدیکی روابط رژیم اسرائیل با برخی کشورهای عربی، همچنان در رسانه های مختلف مشاهده می شود. روزنامه «فایننشال تایمز» در مطلبی در این زمینه می نویسد، با افزایش نگرانی‌ کشورهای عربی منطقه درباره نفوذ ایران به ویژه در سوریه، عراق و یمن، اسرائیلی‌ها محتاطانه با قدرت‌های جهان عرب از جمله با آن‌هایی که روابط دیپلماتیک نیز ندارند، درباره امور امنیتی رایزنی می‌کنند. دوری گلد، مدیرکل وزارت خارجه رژیم اسرائیل به فایننشال تایمز گفت: «کشورهای سنی عرب به طور فزاینده‌ای خاورمیانه را از منظر اسرائیل می‌بینند». گلد و دیگر مقام‌های اسرائیلی همراه با اعراب خلیج فارس (به ویژه ریاض) نگرانی‌های مشترکی درباره ایران دارند و در این زمینه می‌گویند، توافق اتمی با قدرت‌های جهانی، موضع ایران را تقویت کرده است.

 

 

 

 

گفته می شود جنجالی شدن موضوع قرارداد تسلیحاتی اخیر عربستان و آمریکا، موضوعی است که «فارن پالیسی» به آن پرداخته است. بر اساس گزارش این نشریه، یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی ضمن انتقاد از عملیات عربستان در یمن، از تلاش برای توقف فروش تجهیزات نظامی به ریاض خبر داد. همزمان با ادامه نقض حقوق بشر از سوی عربستان با حمله به غیرنظامیان در یمن، «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفته است، در پی یافتن راهی برای متوقف نمودن فروش تسلیحات به ریاض به ارزش ۱٫۱۵ میلیارد دلار است. پال گفته: «من با دو جناح سیاسی مجلس سنا برای مجبور ساختن آن‌ها به رأی دادن به توقف فروش سلاح‌ رایزنی می‌کنم. عربستان سعودی متحدی غیر قابل اطمینان درباره امور حقوق بشری است و ما نباید برای فروش تجهیزات پیشرفته نظامی به آن‌ها عجله نماییم و به رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن بزنیم».

 

گفته می شود روزنامه «جروزالم پست» مدعی حمایت رئیس جمهور آمریکا از تمدید قانون تحریم های ایران شده است. به نوشته این روزنامه، الیوت انجل، عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید، باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور از تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند. این نماینده دموکرات که تلفنی با روزنامه جروزالم‌پست صحبت می‌کرد، گفت با وجود آنکه اوباما فعلاً از اظهار نظر عمومی در این رابطه خودداری کرده، در عمل حامی تمدید این قانون است. وی در پاسخ به اینکه آیا اوباما از تمدید پشتیبانی می‌کند، گفت: «بله، فکر می‌کنم اینطور باشد. من قبلاً در این مورد با رئیس‌جمهور صحبت کردم و همه چیز از حمایت او از این موضوع حکایت داشت».

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*