گفته می شود

گفته می شود بخش اصلی مطالب  مطبوعات و رسانه های بین المللی، به واقعه تروریستی شب گذشته مونیخ و واکنش ها نسبت به آن اختصاص دارد. شبکه تلویزیونی «ای آر دی» آلمان، اظهارات رئیس دفتر صدراعظم آلمان را بازتاب داده که حمله دیشب را یک حمله ضد انسانی وحشتناک توصیف کرده است. پیتر آلتمایر گفته: «این حمله، نگرانی های گذشته ما را تأیید کرد که هر لحظه امکان دارد چنین تهدیدی تحقق پیدا کند. ما همیشه به دنبال آن بودیم که از چنین حملاتی جلوگیری کنیم». به گفته وی، این حمله همزمان با پنجمین سالگرد حمله آندرس برینگ برویک، راستگرای افراطی در نروژ اتفاق می افتد که موجب کشته شدن ۷۷ شهروند این کشور در دو حمله شد. آلتمایر تأکید کرد: «ما باید هشیار باشیم و دوباره وضعیت امن را به مونیخ بازگردانیم و به دنبال این باشیم که در دیگر شهرهای آلمان این گونه حملات صورت نگیرد». روزنامه «ایندیپندنت» نیز اظهارات بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس را در واکنش به حمله مونیخ بازتاب داده است. جانسون ضمن شوک آور خواندن حادثه وحشتناک تیراندازی در شهر مونیخ، گفت: لندن آماده کمک به آلمان است. وی اظهار داشت: «من به دلیل حمله وحشتناک صورت گرفته در شامگاه جمعه در مونیخ ـ که سبب کشته شدن تعدادی انسان شد ـ دچار شوک و وحشت شده ام». جانسون افزود: «ما آماده کمک به دوستانمان در آلمان هستیم». وزارت خارجه انگلیس نیز شامگاه جمعه در بیانیه ای ضمن هشدار به شهروندان این کشور در آلمان اعلام کرد که لندن در حال بررسی سریع حادثه تیراندازی در شهر مونیخ و کمک به شهروندان انگلیسی مقیم آلمان است.
گفته می شود  مشخص شدن معاون هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مورد توجه قرار گرفته است. به نوشته پایگاه خبری «پولیتیکو»، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تیم کین را معاون خود کرد. تیم کین، سناتور دموکران ایالت ویرجینیا از مدافعان برجسته برجام در کنگره بوده است. وی همچنین از توافق مبادله زندانیان با ایران هم حمایت کرده است. کین در عین حال معتقد است که واشنگتن باید تحریم هاى یکجانبه علیه ایران را حفظ کند و به برخورد با فعالیت‌هاى منطقه‌اى ایران ادامه دهد. او در ماه اوت سال ٢٠١۵، گفت، در نبود برجام برنامه هسته‌اى ایران به رشد خود ادامه مى‌داد، اما توافق توانست اوضاع را تغییر دهد. کین با بیان اینکه واشنگتن مى تواند در صورت لزوم علیه ایران، اقدام نظامى کند، گفت: با این حال به نفع آمریکا و جهان است که مسائل به صورت دیپلماتیک حل شوند.

گفته می شود روزنامه «نیویورک تایمز» از تأثیر منفی اقدامات کنگره بر تصمیم ایران برای نوسازی ناوگان هوایی خود خبر داده است. به نوشته این روزنامه، تحلیلگران و حقوق دانان امور هواپیمایی می‌گویند، تأخیرهای مورد انتظار در اجرای قراردادهای فروش ۲۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران، این قراردادها را در معرض تهدید به فروپاشی قرار می‌دهد. مجلس نمایندگان آمریکا روز ۷ جولای طرحی را تصویب کرد که خواستار جلوگیری از اجرای این قراردادهای چند میلیون دلاری بین بوئینگ و ایرباس است. تصویب این طرح در حالی انجام شد که مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) به ایران اجازه خرید این هواپیماها را می‌دهند. در حالی که انتظار می‌رود باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا طرح مجلس نمایندگان را در صورت تصویب در مجلس سنا و تبدیل به قانون، وتو کند، اقدام قانونگذاران آمریکایی زمان مورد انتظار برای تحویل هواپیماها به ایران را طولانی‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*