کشف آثار عصر آهن ۳ در تپه تخچرآباد بیرجند

فصل دوم کاوش محوطه تپه تخچرآباد شهرستان بیرجند منجر به شناسایی بنایی مربوط به عصر آهن ۳ شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن دانا سرپرست هیات کاوش گفت: فصل دوم کاوش تپه تخچرآباد واقع در ۳۰۰ متری غرب روستایی به همین نام انجام شد.
وی افزود: کاوش فصل نخست در راستای کارآموزی دانشجویان باستان شناسی در سال ۱۳۸۸ انجام شده بود که به دلیل تخصیص نیافتن بودجه، فصل دوم کاوش در این محوطه پس از ۸ سال وقفه تا امسال به تعویق افتاد.
به گفته این باستان شناس، درفصل نخست گمانه ای به اندازه ۱۰×۳ متر در شمال تپه ایجاد و در این کاوش دیوار بیرونی یک بنای بزرگ خشتی کشف شد که با توجه به شواهد موجود به نظر می رسید این بنا، عامدانه با خشت و سنگ پر شده؛ سپس بیرون آن را نیز به پهنای ۸ متر و ارتفاع حدود ۴ متر با شن پوشانده و احاطه کرده اند.
دانا تاکید کرد: فصل دوم کاوش در این محوطه با توجه به نتایج فصل گذشته بر شناسایی پلان بیرونی بنا متمرکز شد و بر این اساس بقایای دیوار بیرونی بنای خشتی که فصل پیش به دست آمده بود مورد پیگردی قرار گرفت.
وی ادامه داد: به این ترتیب حدود دو سوم پلان بیرونی بنا به دست آمد و مشخص شد با بنایی کوچک سر و کار داریم که برج هایی به آن الحاق شده است.
این باستان شناس با اشاره به شناسایی ۴ برج در این فصل از کاوش افزود: بنابر شواهد به نظر می رسد بنا ۶ برج داشته و در دوره عصر آهن ۳ (احتمالاً دوره مادی) پی افکنده شده و اوایل دوره هخامنشی آگاهانه پر شده است.
دانا تصریح کرد: نتایج این فصل همچنین نشان می دهد محدوده برج شمال شرقی بنا در دوره اشکانی، حدود ۲۰۰۰ سال پیش، بار دیگر استفاده شده و آن بخش از تپه را با خشت به صورت یک سکو درآورده و داخل خشت های آن خمره کار گذاشته اند.
به گفته وی، سفال های شاخص دوره اشکانی تاریخ گذاری این مرحله معماری را تأیید می کندو به دلیل محدوده کاوش و پایان فصل کاوش، مراحل گسترش معماری دوره اشکانی و نحوه آن هنوز مشخص نشده است.
مجوز فصل دوم کاوش محوطه تپه تخچرآباد شهرستان بیرجند توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*