کتاب خواندن عمر را زیاد می کند

یک مطالعه تازه نشان می دهد کتاب خواندن می تواند طول عمر را تا دو سال افزایش دهد و هر چقد بیشتر مطالعه کنید عمرتان بیشتر افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی، محقق ‘بکه لوی’ استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه ییل و همکارانش یافته های خود را در مجله journal Social Science & Medicine منتشر کردند.
با وجود رشد محبوبیت انواع کتاب خوان های الکترونیکی، اما میانگین فروش کتاب های چاپی رو به افزایش است.
خواندن کتاب فقط برای تفریح و سرگمی نیست بلکه مطالعات از فواید کتابخوانی بر سلامتی نیز حکایت دارند.
در تازه ترین بررسی ها داده های مربوط به سه هزار و ۶۳۵ زن و مرد بررسی شد.
در این مطالعه همه شرکت کنندگان عادت های مطالعه خود را گزارش دادند و وضعیت آنها برای تقریبا ۱۲ سال پیگیری شد.
افرادی که به مدت سه ساعت و نیم در هفته مطالعه می کردند، در قیاس با بزرگسالانی که مطالعه نمی کردند، در مدت ۱۲ سال پیگیری ۱۷ درصد کمتر با احتمال مرگ مواجه بودند اما افرادی که مطالعه بیشتری داشتند، ۲۳ درصد کمتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند.
در مجموع، بزرگسالانی که مطالعه می کردند، در قیاس با افرادی که اهل مطالعه نبودند در مدت ۱۲ سال پیگیری این تحقیق، تقریبا بیشتر از دو سال عمر کردند.
براساس نتایح این تحقیق، کتابخوانی در میان زنان، فارغ التحصیلان دانشگاه ها و افراد پردرآمدتر بیشتر بود.
با وجود اهمیت و تاثیر مثبت خواندن کتاب، اما افرادی نیز که اهل مطالعه روزنامه و مجلات بودند، طول عمر بیشتری در قیاس با کسانی داشتند که اساسا مطالعه نمی کردند.
در این تحقیق به سازوکارهایی که از طریق آنها کتابخوانی موجب طول عمر می شود، اشاره نشده است اما محققان گمان می کنند که تاثیرات شناختی کتاب خواندن در این زمینه دخیل است؛ یک تحقیق منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مطالعه ارتباط سلول های مغز را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*