معتمد “اون” با “میلیاردها” دلار گریخت

یک مقام دیگر کره‌شمالی که برای حدود بیست سال در اروپا مستقر بود و مدیریت یک صندوق ارز مخفی رهبر کشورش را در دست داشت، ظاهرا با “میلیاردها دلار” پول گریخته و طبق گزارش رسانه‌ها، از یکی از کشورهای غربی درخواست پناهندگی کرده است.

کد خبر: ۶۱۶۱۶۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۵:۴۴ ۲۰ August 2016
یک مقام دیگر کره‌شمالی که برای حدود بیست سال در اروپا مستقر بود و مدیریت یک صندوق ارز مخفی رهبر کشورش را در دست داشت، ظاهرا با “میلیاردها دلار” پول گریخته و طبق گزارش رسانه‌ها، از یکی از کشورهای غربی درخواست پناهندگی کرده است.
به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه دیلی میل، رسانه‌های کره‌جنوبی گزارش دادند، این مرد که معتمد دولت کره شمالی محسوب می‌شد و برای دو دهه مدیریت یک صندوق ارزی مخفی رهبر کشورش را در دست داشت، به یکی از کشورهای غربی گریخته است. او که نامش اعلام نشده، دومین مقام ارشد کره‌شمالی است که به تازگی فرار کرده‌اند.
اخیرا اخباری از فرار معاون سفیر کره‌شمالی در انگلیس نیز منتشر شده بود؛ او یکی از عالی‌ رتبه‌ترین دیپلمات‌های این کشور منزوی بود که با خانواده‌اش به کره جنوبی پناهنده شد.
خبرگزاری یونهاپ و روزنامه دونگ-ای ایلبو به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که این مقام در یک کشور اروپایی نامشخص برای حمایت از جانش تحت نظر قرار دارد. با این حال هنوز مشخص نیست که او گریخته و یا از کشوری درخواست پناهندگی کرده است. وزارت اتحاد دو کره در سئول در این رابطه اظهارنظری نکرده است.
اما دو گزارش مذکور جزئیات متناقضی داشتند. خبرگزاری یونهاپ تاکید دارد که این مقام، اواخر سال گذشته با چندین میلیون دلار مفقود شده. در همین حال روزنامه دونگ‌-ای ایلبو می‌گوید که این مقام ماه ژوئن با چند میلیارد دلار گریخته است. هر دو گزارش اما تاکید دارند که او از اعضای ارشد “دفتر ۳۹” بوده است که سازمانی مخفی در حزب حاکم کارگران کره‌شمالی است و مسوول نگهداری ارز برای رهبر جوان این کشور است.
سازمان اطلاعات آمریکا می‌گوید که دفتر ۳۹ بر یک شبکه غیرقانون از عملیات‌های درآمدزایی از جمله قاچاق مواد مخدر و چاپ پول تقلبی نظارت می‌کند.
دو گزارش تاکید دارند که این مرد برای دو دهه در اروپا زندگی می‌کرد اما جزئیاتی از مقام‌ یا مقام‌های او در آن دوره ارائه نداده‌اند. یونهاپ گزارش داد که او از آمریکا درخواست پناهندگی کرده اما این گزارش رد شد. گفته می‌شود که او به همراه دو فرزند پسرش فرار کرده است.
اگر این اخبار تایید شود، این فرد جدیدترین مقامی است که از میان نخبگان سیاسی کره‌شمالی از بدنه حزب حاکم جدا می‌شود.
فرارهای اخیر مقام‌های دیپلماتیک کره‌شمالی از نارضایتی در میان نخبگان سیاسی این کشور حکایت دارد. یکی از آنها کیم چول-سونگ دبیر سفارت کره‌شمالی در مسکو است که ماه ژوئیه در فرودگاه سن پترزبورگ روسیه ناپدید شد و اخیرا به همراه خانواده‌اش به کره‌جنوبی رفته است. پنج‌شنبه گذشته نیز وزارت اتحاد کره‌جنوبی گزارش داد، تائه یونگ-هو، معاون سفارت کره‌شمالی در لندن به همراه همسر و سه فرزندش وارد سئول شده است. او ماه ژوئیه از سفارتخانه مذکور گریخته بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*