دانشمندان سوئدی و اتیوپیایی: مرغ و خروس، پشه مالاریا را فراری می‌دهند!

مالاریا

تحقیقات دانشمندان دانشمندان سوئدی و اتیوپیایی حاکی از آن است که بوی مرغ زنده می‌تواند محافظی در برابر ابتلا به مالاریا باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از تلگراف،  محققان دریافتند که پشه‌های مالاریا از خانه‌هایی که در آن‌ها مرغ‌ و انواع دیگر پرندگان نگهداری می‌شود، دوری می‌کنند.

آن‌ها بر این باورند که پشه‌ها از ترس خوردن شدن توسط پرندگان از آن‌ها دوری می‌کنند. این حشرات تنها با استشمام بوی ماکیان از ورود به آن منطقه امتناع می‌کنند.

در یکی از این آزمایش‌ها که در غرب اتیوپی صورت گرفته، یک مرغ زنده در قفسی نزدیک به داوطلبی که در پشه‌بند خوابید قرار داده شد و محققان دریافتند که وجود مرغ یا اجزای آن شمار پشه‌های اطراف طعمه را  به شدت کاهش داد.

به گفته محققان، یک ماده در بوی مرغ باعث می‌شود پشه‌های حامل که از حس بویایی خود برای مکان‌یابی هدف استفاده می‌کنند، از محل دور شوند. آن‌ها می‌گویند که می‌توان از ترکیبات بوی مرغ در ساخت مواد دورکننده پشه استفاده کرد.

این پژوهش برای نخستین بار نشان داده که پشه‌های مالاریا بطور فعالی از خوردن خون گونه‌های خاص جلوگیری می‌کنند و این رفتار با سرنخ‌های بویایی مرتبط است.

گفتنی است، انگل مالاریا که قبل از ورود به جریان خون در کبد پنهان است، از طریق نیش پشه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*