بزرگترین بدهکار بانکی معرفی شد

 

آمارهای جدید بانک مرکزی نشان میدهد که در اردیبهشت ماه امسال بازهم بدهی دولت به نظام بانکی افزایش یافته و به ۱۲۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش تسنیم عملکرد دو ماهه نظام بانکی که امروز از سوی بانک مرکزی منتشر شد نشان میدهد که در بخش تراز پرداخت‌ها بازهم کفه طلب بانک ها از دولت سنگین شده است.
چراکه در دو ماهه منتهی به اردیبهشت ماه، رشد بدهی دولت ۵٫۵ درصد و رشد بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی منفی ۳ درصد بوده است برهمین اساس بدهی بخش دولتی به بانک‌ها ۱۲۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که ۱۲۵ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان این رقم مربوط به بدهی دولت و۲۶۲۰ میلیارد تومان بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است.
این درحالی است که بدهی بخش غیردولتی (مانده تسهیلات اعطایی) با ۲ درصد رشد نسبت به اسفند ۹۴ و ۱۸٫۱ درصد رشد نسبت به اردیبهشت ۹۴ به ۷۵۰ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان رسیده است.
آمار بانک مرکزی همچنین بیانگر آن است که سپرده بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در یک سال منتهی به اردیبهشت ۳۰٫۶ درصد و در دو ماهه اول امسال ۲٫۷ درصد رشد داشته و به ۱۰۰۶ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان رسیده است.
سهم سپرده‌های دیداری ۹۵ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری مدت‌دار ۸۵۱ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان، سپرده‌های قرض‌الحسنه ۴۴ هزار و ۳۰ میلیارد تومان و سایر ۱۵ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان است.
گفتنی است، بدهی بخش دولتی به بانک‌های تجاری دولتی در دو ماهه اول امسال ۰٫۸ درصد و در ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ماه امسال ۲۱٫۳ درصد افزایش یافته و به رقم ۳۳ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان رسیده است ضمن آنکه بدهی دولت به این بانک‌ها ۳۲ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یک‌هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است.
در بانک‌های تخصصی، بدهی بخش دولتی ۴۲ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان اعلام شده که در دو ماهه اول امسال ۹٫۹ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته ۲۴٫۹ درصد افزایش داشته است. سهم دولت از این بدهی‌ها ۴۲ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی ۱۱۰ میلیارد تومان است.
همچنین بدهی بخش دولتی به بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری ۵۱ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان برآورد شده که در دو ماهه اول امسال ۴٫۸ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل ۲۱٫۴ درصد افزایش داشته است ضمن آنکه سهم دولت از این بدهی‌ها ۵۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یک‌هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*