بازیگر ۱۰۱ ساله ایرانی فردا به خاک سپرده می‌شود

پیکر پرویز شاهین‌خو بازیگر ۱۰۱ ساله‌ی سینما، تئاتر و تلویزیون فردا (یکشنبه، ۱۷مردادماه) در کنار همسرش به خاک سپرده می‌شود.

دختر این بازیگر در گفت‌وگو با ایسنا گفت: طی یک سال گذشته پدرم ناراحتی قلبی برایش بوجود آمد و مشکل ریه هم پیدا کردند و در سه، چهار ماه اخیر توان راه رفتن نداشتند که در نهایت ساعت چهار صبح امروز  ۱۶ مرداد ماه از دنیا رفت.

وی ادامه داد: خود پدرم معتقد بود با توجه به اینکه در جشن سینما به شدت مورد توجه قرار گرفته چشم خورده است!

دختر این هنرمند فقید از تشییع پیکر پدرش ساعت ۸ صبح فردا (یکشنبه) از منزل ایشان و دفن در قطعه ۷۳ بهشت زهرا (س) خبر داد.

پرویز شاهین‌خو متولد ۱۲۹۴ در تهران، فارغ‌التحصیل هنرستان هنرپیشگی، فعالیت هنری‌اش را از سال ۱۳۱۲ در تئاتر آغاز کرد و سال ۱۳۴۶ با فیلم «نیم وجبی» وارد سینما شد. از جمله نمایش‌های این بازیگر می‌توان به «رستم و سهراب»، «نادرشاه»، «خسیس»، «امیرارسلان» و «بیژن و منیژه» اشاره کرد و از کارهای تلویزیونی‌اش نیز می‌توان از «آتش بدون دود»، «سربداران» و «روزی روزگاری» نام برد.

این بازیگر در سینما نیز در فیلم‌هایی چون «گردش روزگار»، «ماه پیشونی»، «مسافر»، «مادیان، «روزهای انتظار»، «پرستار شب»، «دوران سربی»، «دخترک کنار مرداب»، «تویی که نمی‌شناختمت»، «حکایت آن مرد خوشبخت»، «نقش عشق»، «مجنون»، «باز باران»، «یک بار برای همیشه»، «روز واقعه»، «فصل پنجم» و «ایران سرای من است» به ایفای نقش پرداخته است.

پرویز شاهین‌خو شهریور سال گذشته در جشن هفدهم خانه سینما که تولد ۱۰۰ سالگی‌اش برگزار شد، گفته بود: من صدوپنج، شش سالم است و در این سال‌ها پستی و بلندی‌های زیادی در تئاتر و سینما دیدم و همیشه استقامت کردم تا بالاخره نتیجه زحماتم را ببینم که خدا را شکر می‌کنم این نتیجه را در این شب دیدم.

او مطرح کرده بود: خیلی حرف است که کسی در این سن و سال هنوز بتواند مثل جوان‌ها بخواند اما می‌خواهم برایتان شعر بخوانم.

پرویز شاهین خو پس از خواندن چند بیت شعر گفته بود: خدا کند باز هم سال‌ها زنده و در کنار شما باشم.

هفدهمین جشن خانه سینما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*