باتری که ۲۷۰ سال عمر می کند

شرکت ‘زاپ اند گو’ باتری جدیدی به بازار عرضه کرده که تا ۲۷۰ سال می توان روزی یک بار آن را شارژ کرد!

به گزارش  ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این باتری جدید ۱۰ تا ۱۰۰ هزار بار شارژ می شود بنابر این اگر هر روز این باتری را یک بار شارژ کنید ۲۷۰ سال طول می کشد که عملکرد آن دچار زوال شود. این باتری از ابرخازن گرافنی بهره مند است.
علاقه مندان تلفن همراه در نمایشگاه موبایل شانگهای، شاهد یک باتری جدید بودند که شاید بتوان آن را رقیب جدی فناوری یون لیتیم قلمداد کرد. این باتری جدید که به سرعت شارژ می شود محصول شرکت Zap&Go است که می تواند نسل جدیدی در ساخت باتری ها باشد. این باتری از ابرخازن های گرافنی بهره مند است و می تواند جایگزین میلیاردها باتری یون لیتیم در ادوات الکترونیکی باشد.
آنچه که شگفت آور بود این است که این باتری قادر است در مدت کمتر از ۵ دقیقه شارژ شود؛ چنین ویژگی می تواند چالشی برای باتری های یون لیتیم فعلی باشد.
مزیت این باتری فقط سرعت بالای شارژ آن نیست بلکه مشکل رایج دیگری که در باتری های یون لیتیم وجود دارد در این باتری ها حل شده است. اثرحافظه معمولاً باتری یون لیتیمی را بعد از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بار شارژ/دشارژ شدن، از پای در می آورد. دلیل این امر آن است که فرآیند شارژ/دشارژ یک واکنش شیمیایی است. اگر روزی یک بار، باتری یون لیتیم شارژ شود، بعد از دو سال کاملاً عملکرد خود را از دست می دهد. این در حالی است که این باتری جدید بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار بار شارژ شدن را تحمل می کند بنابراین، اگر هر روز آن را شارژ کنید ۲۷۰ سال طول می کشد تا دچار زوال شود.
گرافن ماده جالب توجهی است به طوری که از آن در فناوری ذخیره انرژی استفاده می شود. شرکت زاپ اند گو معتقد است که با این ماده می تواند مشکلات حوزه ذخیره سازی انرژی را حل کند.
ایمنی از دیگر مسائل موجود است که زاپ اند گو آن را حل کرده است. باتری های یون لیتیم زمانی که کاملاً تخلیه شوند، ناپایدار می شوند. بنابراین، گرم شدن باتری می تواند سرآغاز یک فاجعه باشد.
این باتری جدید کاملاً ایمن است به طوری که تمام عناصری باتری های یون لیتیم را خطرناک کرده اند در این باتری حذف شده اند. این درحالی است که ابعاد هر دو باتری یکی است.
در حال حاضر این شرکت روی نسل جدید این محصولات کار می کند تا قیمت و انعطاف پذیری آن را بهبود دهد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*