گفته می شود

گفته می شود با گذشت سه روز از همه‌پرسی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، همچنان بخش مهمی از مطالب مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی به این موضوع اختصاص دارد. خبرگزاری «رویترز» موضع فرانسه و آلمان را درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بازتاب داده که بر همسویی کامل با یکدیگر در این موضوع تأکید کرده‌اند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه تأیید کردند که در مورد نحوه برخورد با وضعیت ناشی از زلزله همه پرسی در انگلیس توافق کامل دارند. منابع نزدیک به اولاند اعلام کردند که هردو رئیس کشور که قرار است روز دوشنبه مذاکرات بیشتری در برلین انجام دهند، خواستار بیشترین شفافیت برای پرهیز از هرگونه عدم اعتماد به دنبال همه پرسی برگزیت هستند که شوک‌های تکان دهنده‌ای در سراسر قاره اروپا ایجاد کرد. این توافق به دنبال یک مکالمه تلفنی بین اولاند و مرکل حاصل شد که حدود نیم ساعت طول کشید.
گفته می شود احتمال وتوی تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا از سوی اسکاتلند، موضوعی است که «بی بی سی» به آن پرداخته است. نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند در مصاحبه با بی‌بی سی اظهار داشت: «این احتمال وجود دارد که از پارلمان اسکاتلند بخواهم تا مانع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شود. البته من اعتقاد ندارم که در صورت استقلال اسکاتلند از انگلیس، نیازی به وجود مرز بین دو کشور باشد». وی افزود: «اگر پارلمان اسکاتلند این مسئله را بر مبنای آنچه که برای اسکاتلند درست است، مورد ارزیابی قرار دهد، آنگاه می‌توانیم این گزینه را مورد بررسی قرار دهیم که به چیزی که برخلاف منافع اسکاتلند است، رأی نخواهیم داد و از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جلوگیری خواهیم کرد».

 

گفته می شود طالبان افغانستان اعلام کرده حملات هوایی به نیروهای طالبان که جنگنده‌های آمریکایی اخیراً انجام داده‌اند را تلافی خواهد کرد. طی چند روز گذشته نیروهای آمریکایی عملیات هوایی علیه طالبان را در افغانستان از سر گرفته‌اند؛ اما سخنگوی پنتاگون روز جمعه حاضر نشد درباره جزئیات این عملیات توضیحات بیشتری بدهد. این عملیات چند روز پس از دستور باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مبنی بر گسترش اختیارات نظامیان آمریکایی در افغانستان در جنگ با شورشیان انجام گرفت. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان اعلام کرد: «حملات جنگنده‌های آمریکا علیه مردم افغانستان ادامه داشته است».

گفته می شود «بلومبرگ» از دشواری پیش روی ایران برای یافتن مشتری اروپایی برای نفت خود سخن گفته است. این سایت می‌نویسد ۵ ماه بعد از رفع تحریم‌های ایران، همانطور که تولید نفت این کشور با افزایش سریعی آغاز شد، به نظر می‌رسد به‌‌ همان سرعت نیز خاتمه یابد. هرگونه کاهش در تولید نفت ایران تعادل در عرضه و تقاضای نفت را تسریع می‌نماید و به سخنان خالد الفالح، وزیر نفت عربستان که مدعی شده بود، عرضه بیش از حد نفت از بین رفته است، اعتبار می‌بخشد. مشاهده روند صادرات نفت خام ایران نشان می‌دهد که در ماه‌های آوریل و ماه مه سال جاری عرصه این محصول متجاوز از روزانه ۲ میلیون بشکه شده بود اما اینک این مقدار در سه هفته نخست ماه ژوئن ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

گفته می شود در مطلبی درباره رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، «وال استریت ژورنال» از پیشتازی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها بر دونالد ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه خود خبر داده است. بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید، دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان آمریکا در رقابت‌های انتخاب ریاست جمهوری این کشور از هیلاری کلینتون، رقیب دموکراتش ۵ درصد عقب افتاده است. نظرسنجی مذکور که با مشارکت ۱۰۰۰ رای دهنده آمریکایی صورت گرفته، نشان داد که کلینتون با برتری ۴۶ درصدی نسبت به ترامپ که ۴۱ درصد رای آورد، در رقابت شانه به شانه پیش افتاده است. درصد مقبولیت کلینتون در این نظر سنجی با ماه قبل برابر بوده؛ در حالی که جایگاه ترامپ از ماه مه به این سو دو درصد افت داشته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*