گفته می شود

گفته می شود تمدید حالت فوق العاده در فرانسه در پی حملات تروریستی اخیر، موضوعی است که خبرگزاری فرانسه به آن پرداخته است. در پی کشته شدن ده ها تن در هفته گذشته در نیس، مجلس ملی فرانسه در اولین ساعات روز چهارشنبه به تمدید شش ماهه حالت فوق العاده در کشور رأی مثبت داد. پس از حملات هماهنگ و زنجیره ای نوامبر گذشته در پاریس، در فرانسه حالت فوق العاده اعلام شد و روز چهارشنبه با تمدید شش ماهه، این حالت تا پایان ژانویه ۲۰۱۷ بر فرانسه حاکم خواهد بود. نهایی شدن این مصوبه مجلس ملی، مستلزم تصویب آن در سنای فرانسه است. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه شنبه از آمادگی خود برای تمدید شش ماهه حالت فوق العاده در کشور خبر داد و گفت: «حمله ای انجام شد؛ در این مقطع نمی دانیم که آیا حملات دیگری انجام خواهد شد یا خیر».

گفته می شود پایگاه خبری «واشنگتن اگزمینر» اظهارات یک نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا را بازتاب داده که خواستار جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شده است. پیتر روسکام اظهار داشته: «آمریکا باید مانع فروش آن دسته از محصولات بوئینگ و سایر شرکت ها به ایران شود که این کشور می تواند از آنها بهره برداری تسلیحاتی کند». وی که در اولین روز کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در کلیولند با نشریه واشنگتن اگزماینر سخن می گفت، اظهار داشت: «تلاشی هماهنگ در مجلس نمایندگان در جریان است که من هم در آن دخیل هستم. هدف این است که مطمئن شویم شرکت بوئینگ و دیگر شرکت ها هواپیماهای تجاری به ایران نمی فروشند، زیرا این محصولات می توانند به عنوان سلاح و برای اهداف نظامی  مورد استفاده قرار گیرند».

گفته می شود روزنامه «وال استریت ژورنال» با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای برجام، مدعی شده با توجه به وجود الفاظی چون «تقاضا» و نه «درخواست آمرانه» در قطعنامه شورای امنیت که بر اساس آن از ایران خواسته شده از فعالیت‌هایی چون آزمایش موشک‌های بالستیک خودداری کند، در این شورا درباره اینکه آیا ایران در برجام تخلف کرده است یا خیر، اختلاف نظر وجود دارد. در همین زمینه، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از یک سو از ایران به خاطر پایبندی به تعهدات هسته‌ایش ستایش کرد و از سوی دیگر، فعالیت‌های غیرمرتبط به موضع اتمی ‌را آسیبی بر  روح توافق هسته‌ای نام نهاد. سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در نشست شورای امنیت این سازمان گفت که برجام تمامی مشکلات با ایران را حل نکرده است.
گفته می شود کره جنوبی اعلام کرده پیونگ یانگ صبح سه شنبه به وقت محلی، سه موشک بالستیک را در دریای ژاپن، بخش غربی اقیانوس آرام شلیک کرد. در بیانیه ستاد مشترک ارتش کره جنوبی آمده است، این موشک ها که از شهر ساحلی هوانگجو در غرب کره شمالی شلیک شده بود، موفق به طی مسافتی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر شد. این بیانیه می افزاید که این موشک ها که احتمالاً از نوع اسکاد بوده است، توان هدف قرار دادن خاک کره جنوبی را دارد. آزمایش موشکی کره شمالی در شرایطی صورت گرفته است که این کشور هفته پیش تهدید کرده بود، به استقرار سامانه آمریکایی تاد در کره جنوبی واکنش نشان خواهد داد. آمریکا اعلام کرده نگرانی خود را از آزمایش موشک های جدید کره شمالی که با نقض قطعنامه های شورای امنیت صورت گرفته است، به سازمان ملل متحد اعلام می کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*