با کناره‌گیری یکی از دو نامزد ریاست «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس می‌شود

 

خبرگزاری فارس: «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس می‌شود

«آندرا لیدسام» یکی از دو نامزد ریاست حزب محافظه کار امروز دوشنبه از رقابت کناره‌گیری کرد تا «ترزا می» تنها نامزد نخست‌وزیری انگلستان باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آندرا لیدسام» یکی از دو نامزد ریاست حزب محافظه‌کار روز دوشنبه در اقدامی غیرمنتظره از رقابت‌ها کناره‌گیری کرد.

در پی این رخداد، «ترزا می» وزیر کشور کنونی انگلستان عملا به تنها نامزد ریاست حزب و نخست‌وزیری انگلستان تبدیل شد.

لیدسام امروز مجبور شده بود به دلیل اظهاراتش در مورد می، از او عذرخواهی کند. وی در مصاحبه‌ای با نشریه تایم، تلویحا گفته بود از آنجا که او فرزند دارد، می‌تواند در مقایسه با می که تاکنون مادر نشده، نخست‌وزیر بهتری برای انگلستان باشد.

وی که امروز از برابر خانه‌اش با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت معتقد است که از حمایت کافی برای ریاست حزب برخوردار نبوده و به همین جهت تصمیم گرفته که از این سمت کناره‌گیری کند.

لیدسام همچنین به حمایت از ترزا می پرداخت و گفت وی شخیت مناسبی برای اجرای روند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا است.

وی از معرفی مستقیم می به عنوان نخست‌وزیر پشتیبانی کرد و گفت انجام ۹ هفته رقابت درون حزبی برای انتخاب رئیس جدید، «کاملا غیرضروری است.»

با کنار رفتن لیدسام، دو احتمال وجود داشت. یا اینکه ترزا می به صورت خودکار و به دلیل نبود رقیب، به ریاست حزب و نخست‌وزیری انگلستان می‌رسید و یا اینکه نفر سوم رقابت‌های مقدماتی درون حزبی، یعنی «مایکل گوو» جایگزین لیدسام شده و انتخابات ریاست حزب با شرکت می و گوو برگزار می‌شد.

با این حال بعد از کناره‌گیری لیدسام، گوو در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که نامزد ریاست حزب نشده و از می حمایت می‌کند. او گفت باید تلاش کرد تا می هرچه زودتر قدرت را به دست گرفته و فرآیند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند.

وی گفت: «ترزا می می‌تواند به عنوان رئیس قدرت را به دست بگیرد. من کاملا از او برای نخست‌وزیری حمایت می‌کنم.»

 با این حال حتی با مسجل شدن نخست‌وزیری ترزا می‌، احتمالا دیوید کامرون نخست‌وزیر مستعفی دستکم تا چند هفته دیگر همچنان در قدرت باقی بماند.

کمیته ۱۹۲۲ حزب محافظه‌کار، که فرآیند انتخاب رئیس را بر عهده دارد، بعد از اظهارات گوو اعلام کرد که ترزا می تنها نامزد ریاست حزب است و به زودی به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی می‌شود.

بوریس جانسون شهردار سابق لندن و رهبر جنجالی جنبش خروج از اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه‌ای از ریاست می بر حزب حمایت و تأکید کرده است که فرآیند انتقال قدرت باید در اسرع وقت انجام شود.

دیوید کامرون نخست‌وزیر کنونی پس از آن تصمیم به کنار رفتن از قدرت گرفت که کارزار تحت رهبری او برای ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا شکست خورد و مردم این کشور در همه‌پرسی دو هفته قبل، به خروج از اتحادیه رأی دادند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*