با این همه بارش ، چرا آب نداریم ؟

چرا همیشه وزارت نیرو می گوید آب نداریم پس این همه باران و برف کجا می رود؟ نکند آب را صادر می کنند؟
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ اینها سوال های مشترکان آب است که هر سال تابستان وقتی هشدار وزارت نیرو برای مصرف کمتر را می شنوند در جمع دوستانه ، تاکسی ، اتوبوس و محل کار مطرح می کنند.
با این همه بارش ، چرا آب نداریم ؟
واقعیت این است که میانگین بارش سالانه ۱۰ سال پیش که ۲۵۰ میلی متر بود که در حال حاضر به حدود ۲۲۰ میلی متر رسیده است.
میزان بارش ها در ۱۶ سال اخیر کاهش قابل توجهی داشته و از طرف دیگر میزان مصرف به دلیل ازدیاد جمعیت و بالا رفتن دمای هوا در تابستان افزایش یافته است.
ه همین دلیل میزان آب موجود در سدها کفاف نیاز را نمی دهد و این روند به حفر چاههای زیادی منجر شده است.
برداشت بی رویه آب از چاهها در سال های اخیر موجب شد سطح آب سفره های زیرزمینی به شدت کاهش یابد به گونه ای که سالانه ۵ میلیون مترمکعب اضافه برداشت از آب های زیرزمینی گزارش می شود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو می گوید : با وجود بارش های خوب در سال ابی جاری ، هنوز از بحران و تنش آبی خارج نشده ایم و در تمام کلانشهرها به مدیریت مصرف آب نیاز داریم.
هر چند وضع آب سدها نسبت به پارسال مناسب است اما همچنان زمین تشنه است.
گواه این گفته این است که هنوز ۳۰۱ شهر کشور که در میان آنها برخی کلانشهرها مانند شیراز ، اصفهان ، یزد ، کرمان ، بوشهر و بندرعباس دیده می شود در تابستان امسال بحران آب را تجربه خواهند کرد.
حمیدرضا جانباز معتقد است این تعداد شهرها ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را در بر می گیرد در حالی که پارسال از ۱۱۳۶ شهر تحت پوشش شبکه آبرسانی ۵۴۷ شهر با جمعیتی بیش از ۵۰ میلیون نفر با تنش آبی مواجه بود.
با بارش های خوب امسال تعداد شهرهایی که با بحران و تنش آبی مواجه بود کمتر شد اما موجب از بین رفتن مشکل کم آبی و تنش آبی نشده است.
این در حالی است که علاوه بر شهرها ، هنوز ۵ هزار روستا نیز با تنش آبی مواجه است که باید در تابستان با تانکر آبرسانی شود.
وزیر نیرو نیز به سرانه اب هر ایرانی در ۴۰ سال قبل اشاره می کند و می گوید هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، اما اکنون این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته و منابع آبی نیز، با افزایش مصرف روز بروز محدودتر می‌شود.
این در حالی است که بنا بر گزارش سازمان ملل مبنی بر اینکه تمام انسان‌هایی که در طول سال کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب آب تجدید پذیر در اختیار دارند در مرحله بحران ابی به سر می‌برند و ما که از این وضعیت عبور کرده‌ایم هم اکنون در مرحله بحران هستیم.
میانگین بارش در سال آبی جاری (از اول مهر) تاکنون ۲۳۰ میلیمتر ثبت شده و این رقم پارسال ۱۸۴ میلی متر بوده است و هم اکنون از مجموع ۴۹ میلیارد متر مکعب حجم مخازن سدهای کشور ۶۷ درصد مخازن پر است.
وزارت نیرو تابستان هر سال ، مدیریت مصرف آب را در دستور کار قرار می دهد و از مشترکان می خواهد آب را هدر ندهند که این به معنای صرفنظر کردن از رفاه و بهداشت نیست بلکه به معنی استفاده درست از آب است.
سرانه مصرف آب هر ایرانی به طور میانگین ۲۰۰ تا ۲۵۰ لیتر است و در کشورهای پر آب اروپایی که میانگین بارش سالانه آنها بیش از هزار میلی متر ثبت می شود ۱۵۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است.
رعایت نکات کوچک اما با اهمیت در مصرف آب موجب می شود تنش آبی به حداقل برسد و در مناطقی که آب کمتر است کاهش فشار آب اعمال نشود.
بحث صادرات آب نیز که در سال های گذشته فقط یک بار به عنوان پیشنهاد مطرح شد ، هیچگاه اجرا نشد چون سیاست دولت اول پاسخگویی به نیاز داخل است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*