پس از توتال فرانسه شرکت شل انگلیس مشتری نفت ایران شد

 

خبرگزاری فارس: شرکت شل انگلیس مشتری نفت ایران شد

پس از توتال فرانسه شرکت شل انگلیس نیز مشتری نفت خام ایران شده و نفتکش «دلتا هلاس» را برای بارگیری یک محموله ١٣٠ هزار تنی نفت برای هشتم ژوئیه رزرو کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس پس از صادرات نفت ایران به فرانسه، شرکت شل انگلیس نیز مشتری نفت خام ایران شده است به طوری که این شرکت، نفتکش «دلتا هلاس» را برای بارگیری یک محموله ١٣٠ هزار تن نفت خام ایران از جزیره خارک برای تاریخ هشتم ژوئیه (١٨ تیرماه) رزرو کرده است.

ظاهرا شل قصد دارد نفت خام خریداری شده را در پایانه روتردام هلند تخلیه می کند.

شرکت نفتی شل یکی از بدهکاران نفتی ایران و بیش از دو میلیارد دلار به ایران بدهکار بود و سالها با ادعای تحریم از پرداخت بدهی خود به ایران خودداری کرد؛ اما با لغو تحریم ها، موانع پیش روی تسویه این بدهی برداشته و روند پرداخت بدهی آغاز شده است.

در ابتدا اعلام شده بود که فردای پس از لغو تحریم ها، این بدهی پرداخت می شود اما به دلایل مختلف، پرداخت این بدهی با تاخیری چند ماهه انجام شد. گفته می شود وجود مشکلات بانکی علت اصلی این تاخیر بوده است.

این گزارش اضافه می کند علاوه بر فرانسه دیگر خریداران اروپایی نفت خام ایران در اسپانیا، یونان و ایتالیا پس از لغو تحریمها، محموله هایی را از ایران خریده اند.

صادرات نفت خام ایران هم اکنون به سطوح پیش از تحریم‌ها یعنی حدود ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز نزدیک شده است.

این شرکت انگلیسی-هلندی پس از توتال دومین شرکت بزرگ نفتی جهان به شمار می رود که خرید نفت خام را از ایران ازسر می گیرد.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*