مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی: هیچ گونه ارتباط دیپلماتیک با عربستان برقرار نیست/سعودی‌ها به دنبال پیشبرد مقاصد سیاسی بودند

 

حج تمتع

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: در زمینه آخرین پیگیری‌ها برای برقراری حقوق شهدای منا در حال حاضر هیچ گونه ارتباط دیپلماتیک با عربستان برقرار نیست اما این موضوع از طریق مجامع بین المللی در حال پیگیری است.

ابوالفضل نوفرستی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال مقرر بود از خراسان جنوبی یک هزار و ۳۵۰ نفر زائر به حج تمتمع اعزام شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر موضوع اعزام زائران به حج تمتع منتفی است، افزود: در حال حاضر بالغ بر ۱۹ هزار نفر از مردم خراسان جنوبی برای شرکت در حج عمره تقاضای ثبت نام دارند.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: هزینه اعزام به عتبات عالیات در ماه مبارک رمضان در خراسان جنوبی از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

نوفرستی با بیان اینکه افق روشنی برای اعزام زائران به حج وجود دارد، افزود: مشکلات موجود برطرف و افراد انصرافی برای حج تمتع می‌توانند اصل وجه پرداختی برای ثبت نام همراه با سود و یا پول خود را از بانک‌ها برداشت کنند.

وی با اشاره به ورود و پیامدهای کاروان‌های غیر مجاز به خاک عراق اظهار داشت: کاروان‌هایی که به صورت غیرمجاز به عراق وارد می‌شوند گرفتار مفاسد اخلاقی شده و باید جلوی خروج آنها را از کشور گرفت.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر هزاران پرونده از سوی همکاران ما در حج و زیارت تشکیل شده است، گفت: برای برقراری مراسم حج امسال تلاش‌های زیادی از سوی سازمان حج و زیارت و هیئت مذاکره کننده ایرانی انجام شده اما به دلیل قبول نکردن خواسته‌های نامربوط عربستان و نگنجانده شدن مطالبات ایرانی در تفاهمنامه بین ایران و عربستان این تفاهم نامه امضا نشد.

نوفرستی  افزود: عربستان سعودی به دنبال استفاده از عامل حج برای پیشبرد مقاصد سیاسی بوده و به این دلیل حاضر به پذیرش راهکار منطقی مورد نظر سازمان حج و زیارت ایران برای تأمین امنیت حجاج و ارائه خدمات پشتیبانی کنسولی نشدند.

وی اظهار داشت: در زمینه آخرین پیگیری‌ها برای برقراری حقوق شهدای منا در حال حاضر هیچ گونه ارتباط دیپلماتیک با عربستان برقرار نیست اما این موضوع از طریق مجامع بین المللی در حال پیگیری است.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: مشکل عربستان با قرائت دعای کمیل و برائت از مشرکین ما در مراسم حج نیست، بلکه مشکل اصلی آنها شکست در حصر فلوجه، حلب، سوریه و عراق است و تا هنگامی که پیروزی رزمندگان اسلام در سوریه و عراق ادامه یابد، خشم آنها بیشتر ادامه دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*