شیرینی این ماده غذایی ماه رمضان را برایتان تلخ می کند

زولبیا و بامیه سرشار از قند و چربی است و برای روزه داران گزینه نامناسبی به شمار می رود.

پیام فرحبخش متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران در خصوص مصرف زولبیا و بامیه در ماه رمضان اظهار داشت: زولبیا و بامیه از شیرینی های مخصوص ماه مبارک رمضان به حساب می آیند و افراد طبق سنت ها عادت به مصرف این شیرینی ها طی این ماه دارند.
وی در خصوص قند زولبیا و بامیه عنوان کرد: افراد باید آگاه باشند که این مواد سرشار از قند زیادی است لذا خوردن آن برای هیچ کس خوب نیست چرا که قند خون افراد را ابتدا به سرعت بالا برده و سپس به یکباره پایین می آورند.
فرحبخش درباره چربی موجود در زولبیا و بامیه افزود: این شیرینی های متداول ماه رمضان حاوی مقدار زیادی چربی است. بسیاری از افراد فکر می کنند، چون ساعت های طولانی چیزی میل نکرده اند بهتر است غذاهای پر انرژی نظیر این شیرینی ها  را مصرف کنند تا انرژی خود راتجدید کنند.
وی با اشاره به پر انرژی بودن این شیرینی ها اذعان داشت: زولبیا و بامیه با اینکه ماده غذایی بسیار پرانرژی است اما می دانیم نصف ایرانی ها چاق، ۱۰ درصد دیابتی و بسیاری از افراد جامعه ما فشار خون بالایی دارند، در نتیجه با مصرف این شیرینی در معرض خطر قرار می گیرند.
فرحبخش یادآور شد: افراد سالم هم نباید هر روز از این مواد غذایی استفاده کنند، اما مصرف این شیرینی یکی دو بار در این ماه اشکالی ندارد. همچنین ما متخصصان تغذیه توصیه می کنیم که افراد موادی که از قند و چربی اشباع شده ندارد را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*