مدیرعامل نفت و گاز پارس در پاسخ به ایرنا مطرح کرد: سبقت ایران از قطر در پارس جنوبی/ رکورد شکنی در تولید بزرگترین میدان گازی جهان

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: امسال با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، میدان تولید گاز ایران نه تنها با قطر برابر شده بلکه فراتر نیز خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی اکبر شعبان پور روز جمعه در نشست خبری که در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد در پاسخ به ایرنا افزود: تولید گاز قطر در سه سال گذشته در حد ۱۷۷ میلیارد متر مکعب در روز ثابت مانده است.
این مقام ارشد صنعت نفت اضافه کرد: در سال گذشته تولید گاز ایران از پارس جنوبی به ۱۳۲ میلیارد مترمکعب رسید که امسال افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
شعبان پور اضافه کرد: در سال ۹۲ قطر دو برابر ایران از پارس جنوبی گاز تولید می کرد اما پس از بهره برداری از طرح های جدید فاصله ایران با این کشور کمتر شد.
وی ادامه داد: امسال با بهره برداری از فازهای ۱۹، ۲۰ ، ۲۱، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، تولید گاز ایران از مرز ۵۰۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد گذشت.
شعبان پور درباره افزایش کیفیت میعانات گازی پارس جنوبی نیز گفت: طرح هایی برای افزایش کیفیت این محصول در حال انجام است.
شعبان پور با بیان اینکه تاکنون قرارداد توسعه ۲۴فاز پارس جنوبی به امضا رسیده که ۱۰ فاز در گذشته به تولید رسید و پنج فاز نیز در سه سال اخیر در مدار تولید قرار گرفته است، گفت: در تیرماه امسال سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی آماده بهره برداری می شود و هفته آینده نیز پالایشگاه خشکی این فاز با استفاده از گاز فازهای ۶، هفت و هشت پارس جنوبی آغاز به کار می کند.
وی به تاخیر در بهره برداری از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: سکوهای این فازها قرار بود در مجموعه صدرا ساخته شود که به علت مشکلات صدرا متوقف شده بود. بر این اساس تصمیم گرفته شده از سکوهای فاز ۱۴ قرض گرفته شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز به راه اندازی همزمان ۶ سکو در پارس جنوبی نیز اشاره کرد و ادامه داد: نصب این تعداد سکو در نوع خود در جهان یک رکورد کم سابقه به شمار می رود زیرا حجم گسترده ای از کار برای راه اندازی فاز نیاز است.
شعبان پور درباره توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز گفت: به علت محدودیت منابع مالی به دنبال شرکت هایی بودیم که بتوانند علاوه بر کار اجرا منابع مالی مورد نیاز را نیز تامین کنند؛ حدود سه شرکت نیز اعلام آمادگی کرده بودند که البته پس از بررسی مشخص شد منابع مالی کافی در اختیار ندارند.

**تحقق وعده ۱۰۰ میلیون متر مکعبی تولید گاز تا زمستان امسال
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی ادامه داد: با بهره برداری همه فازهای پارس جنوبی میزان تولید گاز از این میدان به روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.
شعبان پور اضافه کرد: همچنین روزانه یک میلیون بشکه میعانات گازی نیز از این میدان عظیم گازی تولید خواهد شد.

** فرصت ۶ ماهه به هندی ها برای ارائه پیشنهاد درباره فرزاد B
شعبان پور با بیان اینکه با هندی ها در حال مذاکره درباره میدان گازی فرزاد B هستیم، افزود: در سفر وزیر انرژی هند به ایران قرار شد هندی ها پیشنهاد مالی و فنی خود برای توسعه این میدان گازی را ارائه کنند.
وی ادامه داد: قرار شده است که هندی ها علاوه بر توسعه این میدان برای مصرف گاز تولیدی در بخش صادرات یا پتروشیمی طرح لازم را نیز به ما تحویل دهند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز گفت: میدان گازی فرزاد A نیز قرار است در غالب مدل قراردادهای جدید نفتی به سرمایه گذاران پیشنهاد شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*