روحانی: ایران پرچمدار مبارزه با تروریسم/اگر ایران نبود دو دولت توسط تروریست ها اداره می شد

رییس‌جمهوری، ایران را پرچمدار شعار و عمل در مبارزه با تروریسم دانست و گفت: اگر ایران نبود، داعش عملا تحقق می‌یافت و آنها هم بر دمشق و هم بر بغداد پیروز می‌شدند و دو دولت توسط تروریست ها اداره می شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دومین سمینار بین‌المللی محیط زیست، دین و فرهنگ افزود: داعش یعنی دولت عراق و شام که اگر ایران نبود، امروز با یک گروهک تروریستی مواجه نبودیم بلکه در منطقه و جهان با دو کشور و دو دولت که توسط تروریست‌ها اداره می‌شد، مواجه بودیم؛ آنگاه پاریس، بلژیک و نیویورک چه می‌کرد؟
رییس‌جمهوری ادامه داد: کسانی که قدر مجاهدت‌های این مردم و ایران را نمی‌دانند کمی دقت کنند و ببینند ایران پرچمدار شعار جهان عاری از خشونت و افراطی گری (WAVE) است و در مقام عمل هم پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده است.
رییس‌جمهوری با اشاره به سمینار بین‌المللی محیط زیست، دین و فرهنگ گفت‌: امروز رسالت و وظیفه ما این است که شانه‌هایمان را زیر بار مسئولیت اقلیم منطقه‌ای و جهانی خود قرار دهیم.
روحانی ادامه داد: خوشحالیم که این سمینار روزی در تهران برگزار می‌شود که در نیویورک سند مهم اقلیم در حال امضا و توجه جهانیان به مساله محیط زیست است.
وی اضافه کرد: امیدوارم پیام امروز از تهران در کنار پیام از نیویورک و پاریس، پیام قدرتمند جهانی را به همه بدهد که با وحدت، همفکری، تلاش و کوشش پیگیر همگان می‌توانیم به این هدف مهم دست یابیم.
رییس شورای عالی محیط زیست تصریح کرد: اگر در این زمینه فعالیت نکنیم، کره خاکی دچار شرایط سخت خواهد شد و شاید زیست انسان‌ها مشکل یا ناممکن شود؛ پس برای زندگی، حیات و ادای وظیفه خود در برابر مام انسان‌ها یعنی همان کره خاکی باید به وظیفه خود عمل کنیم.
روحانی یادآور شد: همه ادیان الهی این پیام را برای بشریت دارند که طبیعت برای شماست اما باید از این طبیعت به درستی و با برنامه صحیح استفاده کنید. شما از زمین هستید اما وظیفه آبادانی آن را برعهده دارید.

**ایران منادی گفت و گوی تمدن ها و جهان عاری از خشونت
وی افزود: بسیار خوشحالم که از ایران و تهرانی سخن می‌گویم که ندایش به‌عنوان خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به گوش منطقه و جهانیان رسید. مفتخرم از کشوری حرف می‌زنم که ندای گفت‌وگوی تمدن‌ها از این سرزمین به پا خاست و خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که محیط زیست، فرهنگ، ادیان و تعامل بین فرهنگ و توسعه پایدار، در سال ۲۰۰۱ از تهران آغاز شد.
رییس‌جمهوری ادامه داد: خوشحالم از تهرانی سخن می‌گویم که ندای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از این سرزمین به پا خاست و در مجمع عمومی سازمان ملل تثبیت شد. مفتخرم از ایرانی سخن می‌گویم که ندای بلند آن برای جهانیان اعتدال و میانه‌روی است و به دنیا می‌گوید راه نجات ما این است که راه میانه و بدون افراط چه در برابر هم‌نوعان و چه طبیعت را برگزینیم.
روحانی اضافه کرد: خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که توانست مهم‌ترین و پیچیده‌ترین معضل حقوقی، سیاسی، فنی و بین‌المللی سال‌های اخیر از طریق گفت‌وگو با ۶ قدرت جهان و ۱+۵ کنار میز مذاکره با منطق و استدلال حل کند.
وی اظهار داشت: خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که ۲۰۰ سال است به هیچ کشوری تجاوز نکرده و آنگاه که مورد تجاوز قرار گرفت با شجاعت و قدرت از کشور و ملت خود دفاع کرد و پیروز شد.
رئیس جمهوری یادآور شد: اینجا سرزمین ایران، سرزمین همزیستی مسالمت‌آمیز است که فرهنگ‌ها، ادیان و اقوام مختلف با صلح، صفا و برادری در کنار هم زیسته‌اند و امروز هم همین راه همزیستی را ادامه می‌دهند.

** دولت یازدهم بحق دولت محیط زیست است
روحانی گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیت با وجود همه مشکلات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که پیش پای خود داشت و علیرغم ناامنی در کشورهای اطراف که ذهنش را از لحاظ ثبات امنیت مشغول کرده بود، مساله مهم محیط زیست را از یاد نبرد. شاید تعجب کنید نخستین دستور دولت یازدهم در روز اول کاری، احیای دریاچه ارومیه بود.
این جمله رییس‌جمهوری مورد تشویق حاضرین قرار گرفت که وی ادامه داد: این دولت کار خود را از محیط زیست آغاز کرد و لبخندش آن زمان بود که زاینده‌رود را احیا شده دید و دریاچه هامون پرتلاطم شد.
روحانی اضافه کرد: این دولت زمانی خوشحال بود که نخستین گام‌های موثر را در زمینه آلودگی هوا و ریزگردها برداشت. دولت یازدهم به حق، دولت محیط زیست است گرچه مساله محیط زیست موضوعی کوتاه مدت نیست و همه باید در بلندمدت برای حل این معضل برنامه‌ریزی و اقدام کنیم. در این صورت موفق خواهیم شد.
وی یادآور شد: امسال هم نخستین برنامه دولت پس از نوروز که تصویب شد، ‌جمع‌آوری خودروهای فرسوده بود. این کار آغاز شده چرا که یکی از عوامل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است.
رییس‌جمهوری با اشاره به تلاش سال گذشته دولت در همین راستا گفت: سال گذشته بسیاری از نیروگاه‌هایی که با نفت و مازوت اداره می‌شد، تبدیل به گاز شد. در زمینه گاز نیز هر روز افزایش منابع در طول یکی،‌ دو سال گذشته را شاهد بودیم و در همین راستا امسال هم فازهای جدیدی در پارس جنوبی افتتاح می‌شود.
روحانی توضیح داد: در زمینه بنزین هم دولت تلاش کرد بنزین یورو ۴ حداقل در شهرهای بزرگ در اختیار خودروها قرار دهد تا از آلودگی‌ها کاسته شود. همچنین با برنامه وسیعی در زمینه ریزگردها در حال مقابله با این پدیده است، گرچه در این بخش همکاری کشورهای همسایه بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم به محیط زیستی سالم دست یابیم، تردید نکنیم که یکی از عوامل مهم و موثر، حرکت فرهنگی در جامعه خواهد بود. باید نحوه زیست در کره خاکی را از دبستان به فرزندان بیاموزیم.

**نقش مبلغان دینی در حفاظت از محیط زیست
رئیس دولت تدبیر و امید، نقش آموزش و پرورش و رسانه‌های عمومی را بسیار سنگین دانست و گفت: مبلغان دینی و مذهبی نیز وظیفه خطیری دارند اما علیرغم قدرت بزرگ تاثیرگذاری در جامعه، متاسفانه آنچنان که باید در دهه‌های گذشته در این زمینه فعالیت نکردند.
روحانی ادامه داد: محیط زیست می‌تواند عاملی برای وحدت ادیان هم باشد. اگر کارکرد گروهی ادیان را کنار هم قرار دهیم بهتر می‌توانیم در این زمینه به وحدت و اتحاد دست یابیم که یکی از آن زمینه‌ها صلح جهانی و مقابله با افراط، خشونت و تروریسم است.
وی تصریح کرد: خوشحالم بگویم آن روزی که تروریست‌ها برای سقوط بغداد تلاش کردند، این ایران بود که پیش از همه به ندای مظلوم مردم عراق پاسخ مثبت داد و در دمشق نیز چنین بود.
رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت‌: اگر می‌خواهیم زندگی راحتی داشته باشیم و سعادت ما تضمین شود، راهی جز اعتدال در رفتار با یکدیگر و دوری از خودخواهی و افراط و خشونت در رفتار با طبیعت نداریم. امیدوارم همه به وظایف اجتماعی و حفظ محیط زیست عمل کنیم.
**محیط زیست یک وظیفه مهم انسانی،‌دینی، اجتماعی و فرهنگی
روحانی با بیان اینکه مساله اعتقادات دینی به‌عنوان یک پایه و انگیزه مهم می‌تواند در حرکت جامعه به سمت اهداف بلند انسانی تاثیرگذار باشد، گفت: محیط زیست به‌عنوان هدفی است که اگر بشر نتواند از آن حراست کند، زندگی همه انسان‌ها در معرض خطر قرار می گیرد، بنابراین محیط زیست به‌عنوان یک وظیفه مهم انسانی، دینی، اجتماعی و فرهنگی برای همه ما مطرح است.
وی ادامه داد: ازدیاد جمعیت نیاز به غذا و مسکن بیشتر و شرایط لازم برای زندگی داشت؛ بنابراین بیشتر شدن جمعیت نخستین فشار بر طبیعت بود. آن زمان که بشر توانست به صنعت دست یابد، نخست تصور می شد که دیگر نیاز نیست از طبیعت بیشتر استفاده کرد اما با گذشت زمان همین صنعت باری بر دوش طبیعت شد و حتی به جنگ با طبیعت و سلامت محیط زیست به پاخاست.
رئیس شورای عالی محیط زیست به مواردی دیگر نیز که باعث نابودی طبیعت شد، اشاره کرد و گفت: همه این موارد کنار هم قرار گرفت و روشن شد علم به تنهایی؛ و دستیابی به منابع جدید بدون برنامه ریزی صحیح برای حفظ محیط زیست منجر به توسعه پایدار نمی شود و این توسعه نمی تواند ادامه یابد.
روحانی تصریح کرد: توسعه ای پایدار است که انسان در کنار حرکت برای صنعتی شدن، در برابر کره خاکی احساس مسئولیت کند.
وی افزود: دید مذهبی به ما می گوید ما مدیون کره خاکی هستیم، اساس وجود ما از کره خاکی است، در این کره خاکی زندگی و از نعمات این کره خاکی استفاده می کنیم، پس باید دین خود را به این مام انسانها ادا کنیم.
روحانی با بیان اینکه ما در برابر دین، اعتقادات، زمین و نعمت های زمین مسئولیت داریم، گفت: مگر می توانیم در مساله بسیار مهم محیط زیست بدون اتکا به فرهنگ و بهره گیری از فرهنگ، ایمان، دین و انگیزه معنوی این مشکل را حل و فصل کنیم و بتوانیم به وظایف بسیار سنگینی در برابر محیط زیست عمل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه بدون صلح و اعتدال، توسعه پایدار امکان پذیر نیست، اظهار داشت: صلح نیز بدون توسعه پایدار امکان پذیر نخواهد شد، ما همه باید با افراط، خشونت، جنگ و تروریسم مقابله و در برابر تخریب محیط زیست ایستادگی کنیم. اینها کنار هم هستند. جهان ما باید عاری از خشونت و افراط باشد.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه طبیعت هوشمند و پاسخ وی به بشر بسیار سخت است، گفت: البته طبیعت بسیار صبور است سالها صبوری می کند اما اگر ببیند ظلم بر او ادامه می یابد به سختی انتقام می گیرد. اگر تالاب ها و دریاچه ها را خشک کردیم به سختی از ما انتقام می گیرد، زمین شوره زاری می شود که با یک توفان میلیون ها هکتار زمین مزروعی را نابود می کند، اگر جنگل ها و مراتع را نابود کردیم به سختی از ما انتقام می گیرد با باران و سیلی سرسخت زندگی ما را در موضع خطر قرار می دهد.
روحانی افزود: ما باید با طبیعت همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم و با آن مقابله نکنیم در غیر این صورت حتما شکست خواهیم خورد چرا که قوانین طبیعت قوانین خداست، اگر به جنگ با قانون خدا به پاخاستیم این ما هستیم که شکست می خوریم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*