دبکا مدعی شد؛ چهار خواسته ضدایرانی شیوخ حاشیه خلیج فارس که اوباما آن را نپذیرفت

 

 

وبسایت اسرائیلی دبکا مدعی شده که اجلاس اخیر حکام شورای همکاری خلیج فارس در ریاض ـ که اوباما نیز در آن حضور داشت ـ صحنه عدم پذیرش چهار درخواست مهم کشورهای عربی علیه ایران بوده است.

به گزارش «تابناک»، دبکا با یادآوری آخرین اقدامات دو طرف در آستانه برگزاری این جلسه، به رویکرد متفاوت دو طرف در آستانه اجلاس اشاره کرده است.

در حالی که ایالات متحده با به کارگیری بمب‌افکن‌های بی-۵۲ علیه مواضع داعش در اطراف موصل تلاش داشت به حاکمان شش کشور عربی یادآوری کند، در مقابله با تهدید داعش در کنار آن‌ها خواهد بود، کشورهای عربی با همراهی ترکیه و اردن، ۳۵۰۰ نیروی آموزش دیده را برای نبرد با دولت سوریه وارد خاک این کشور کردند. این نیرو‌ها با تأمین مالی عربستان در اردوگاه‌هایی ویژه در اردن و ترکیه آموزش دیده‌اند. این نیرو‌ها اکنون به صفوف مخالفان دولت سوریه در شمال حلب پیوسته‌اند و زیر ضربات سنگین هوایی ارتش‌های سوریه و روسیه قرار گرفته‌اند.

دبکا به نقل از منابع خود مدعی شده است، شش کشور عضو شورای همکاری با کنار گذاشتن اختلافات سابق خود، به اوباما پیشنهاد کرده‌اند، برای در پیش گرفتن سیاستی واحد در مورد منطقه با چهار خواسته آن‌ها را بپذیرد. بنا به ادعای دبکا، این خواسته از این قرار است؛

۱- اقدام آمریکا برای تقویت اهل سنت در عراق و تقویت جایگاه آنان در دولت مرکزی عراق

شیوخ حاشیه خلیج فارس به اوباما گفته‌اند که سیاست وی برای تضمین حمایت از حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اشتباه است. آن‌ها همچنین به گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی خود اشاره کرده‌اند که شاید العبادی به زودی جای خود را به نخست‌وزیری بدهد که به ایران نزدیک‌تر است. اوباما درخواست شورای همکاری را رد و بر ادامه سیاست خود تأکید کرده است.

۲- اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل مسائل موشکی

بنا به ادعای دبکا، ایران در روز ۱۹ آوریل و تنها چند ساعت پیش از سفر اوباما به ریاض تلاش کرد، با ماهواره‌بر جدید خود با نام سیمرغ یک ماهواره را در مدار قرار دهد، ولی پرتاب موفقیت‌آمیز نبود و ماهواره و ماهواره‌بر از بین رفتند. ظاهرا اوباما این درخواست کشورهای عربی را نیز رد کرده است.

۳—تحویل جنگنده‌های اف-۳۵ به عربستان سعودی و امارات تا آن‌ها بتوانند با توانایی موشکی ایران مقابله کنند. اوباما این درخواست را نیز رد کرده است.

۴- دست کشیدن از همکاری با روسیه و سازمان ملل در موضوع سوریه و در مقابل تلاش مشترک با کشورهای عربی و ترکیه برای حمایت از مخالفان سوری در جهت سرنگون کردن دولت سوریه.

دبکا مدعی شده است، اوباما این درخواست شورای همکاری را نیز رد کرده و در واقع آخرین دیدار او با رهبران شورای همکاری در دوره ریاست جمهوری بدون هیچ توافقی به پایان رسیده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*