جنتی با اشاره به رفتار تحکم آمیز عربستان: نتیجه مذاکرات حج مشخص نشده است


 

وزیرفرهنگ و ارشاداسلامی بااشاره به رفتار تحکم آمیز سعودی ها درمذاکرات حج:هنوز نتیجه نهایی مذاکرات با ریاض درباره حج تمتع امسال مشخص نشده است.
علی جنتی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: هیئتی که به ریاست آقای اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت به عربستان اعزام شد با تاخیری سه ـ چهار ماهه بود و در این مدت ما منتظر بودیم که بتوانیم با مقامات عربستان برای تدارک و تامین هتل و برنامه ریزی برای حمل و نقل و سایر موضوعات صحبت کنیم.
وی گفت: ما معمولا چند ماه قبل از موسم حج مقدمات کار را انجام می دهیم و متاسفانه با اشکالات و کارشکنی هایی که دولت عربستان داشت خیلی دیر به این هیئت روادید داده شد و همچنین به همه اعضای این هیئت نیز روادید ندادند.
در مذاکراتی که با مقامات عربستان صورت گرفت، متاسفانه برخوردهای طرف سعودی برخوردهای بسیار سرد و در عین حل تحکم آمیز بوده است

جنتی افزود: در مذاکراتی که با مقامات عربستان صورت گرفت، متاسفانه برخوردهای طرف سعودی برخوردهای بسیار سرد و در عین حل تحکم آمیز بوده است.

وی گفت: ما به هیئت سازمان حج و زیارت تاکید کرده ایم که بر اساس رهنمودهایی که مقامات عالی نظام داشته اند و همچنین همه انتظاراتی را که در سال های گذشته از دولت عربستان داشتیم از جهت تامین امنیت و احترام به زائران ایرانی و رعایت شان آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و ما به هیچ وجه در این باره کوتاه نخواهیم آمد.
جنتی افزود: امیدواریم که در ادامه مذاکرات بتوانیم مقامات عربستان را قانع کنیم که با فراهم آوردن امکانات لازم، زائران را به این کشور اعزام کنیم.
هنوز نتیجه نهایی مذاکرات مشخص نشده است

وی در پاسخ به این پرسش که هنوز نتیجه نهایی مذاکرات مشخص نشده است؟ افزود:‌ هنوز نتیجه نهایی مذاکرات مشخص نشده است و حتی در مورد روادید نیز آنها اصرار زیادی دارند که ویزای زائران ایرانی در کشور ثالثی صادر شود که این کار بسیار سخت و مشکل است.

جنتی افزود: تاکید ما بر این است که عربستان سعودی در ایران حافظ منافعی را تعیین کند که از طریق آن و در داخل کشور روادید زوار صادر شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا هیئت سازمان حج و زیارت مجددا برای مذاکره به عربستان می روند؟ گفت: حتماً باید برای مذاکره بروند اما زمان آن هنوز تعیین نشده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*