صندوق بین‌المللی پول گزارش داد ایران دهمین کشور با تورم بالا/ ۱۸۱ کشور تورم کمتری از ایران دارند

 

خبرگزاری فارس: ایران دهمین کشور با تورم بالا/ 181 کشور تورم کمتری از ایران دارند

صندوق بین‌‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم ایران برای سال ۲۰۱۶ را ۸٫۹ درصد برآورد و اعلام کرد که ایران دهمین کشوری است که در میان کشورهای مورد بررسی این گزارش دارای تورم بالا است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۶ به ۸٫۹ (۸٫۸۹)درصد کاهش خواهد یافت. نرخ تورم ایران برای سال گذشته میلادی ۱۲ درصد برآورد شده است.

به این ترتیب، ایران در سال ۲۰۱۵ در میان ۱۹۱ کشور مورد بررسی در این گزارش به لحاظ تورم دهمین کشور جهان به شمار می‌رفته است و ۱۸۱ کشور تورم کمتری از ایران داشتند.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، ایران در سال ۲۰۱۲ رتبه نخست و در سال ۲۰۱۳ پس از ونزوئلا و سودان رتبه سوم نرخ تورم بالا در جهان را به خود اختصاص داده بود.

اما در سال ۲۰۱۴ با کاهش نرخ تورم از ۳۴٫۷ درصد سال ۲۰۱۳ به ۱۵٫۵ درصد، جایگاه خود را از این لحاظ در رتبه‌بندی جهانی در میان ۱۸۷ کشور جهان ۲ پله بهبود داد و در جایگاه پنجم قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۵ نیز رتبه ایران ۵ پله بهبود یافته است البته تعداد کشورهای مورد بررسی در گزارش امسال افزایش یافته است.

ونزوئلا با تورم ۱۲۱٫۷ درصدی در رتبه نخست قرار گرفته و سودان جنوبی با تورم ۵۲٫۸ درصدی در جایگاه دوم از این لحاظ نشسته است. اوکراین با نرخ تورم ۴۸٫۶ و یمن با نرخ ۳۰٫۰۲ نیز در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

رتبه‌های ششم تا دهم کشورهای جهان از لحاظ تورم در سال ۲۰۱۵ به این ترتیب است: مالاوی ۲۱٫۸ درصد، غنا ۱۷٫۱ درصد، سودان ۱۶٫۹ درصد، روسیه ۱۵٫۵ درصد، بلاروس با ۱۳٫۵ درصد.

 نرخ تورم برخی کشورهای نیز به این شرح است: ژاپن منفی ۰٫۱۸ درصد، روسیه، ۱۵٫۵ درصد، هند ۴٫۹ درصد، چین ۱٫۴ درصد و آمریکا ۰٫۱ درصد، برزیل  ۹٫۰۳ درصد، مصر ۱۰٫۹ درصد، عراق ۱٫۳ درصد، ترکیه ۷٫۶ درصد، پاکستان ۴٫۵ درصد، امارات ۴٫۰۶ درصد، فرانسه ۰٫۰۸ درصد و آلمان ۰٫۱۴ درصد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*