در نشست خبری مطرح شد؛ افزایش ۱۲ درصدی حقوق بازنشستگان در سال ۹۵

 

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت:در سال ۹۵ حقوق تمامی بازنشستگان بالغ بر دوازده درصد افزایش پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمود اسلامیان مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری در نشست خبری که امروز (سه شنبه) برگزار شد، اظهار داشت:در سال ۹۵ برای اولین بار افزایش ۱۲ درصدی حقوق تمامی بازنشستگان را در صورت تصویب لایحه پیشنهادی به مجلس شاهد هستیم.

وی گفت:علاوه بر افزایش ۱۲ درصدی حقوق افرادی که مبلغ دریافتی آن‌ها کف حقوق یعنی۷۰۰ هزار تومان است، افزایش پلکانی مجددی نیز دارند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بیان کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با وزیر رفاه، سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین عنایات دولت در بودجه ۹۵ کف پرداختی حقوق بازنشستگان از ۷۵۰ هزار تومان به ۹۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند.

اسلامیان ادامه داد :بر اساس طرح پیشنهادی میانگین پرداختی بازنشستگان در سال ۹۵ به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید.

وی بیان کرد: در صورتی که بودجه ۹۵ در سال ۹۴ به تصویب می‌رسید می‌توانستیم طرح افزایش حقوق بازنشستگان را از ابتدای سال ۹۵  آغاز کنیم اما به جهت این‌که تصویب لایحه بودجه به سال ۹۵ منتقل شده است در حال حاضر نمی توانیم افزایشی را در حقوق بازنشستگان مد نظر قرار دهیم و این موضوع به  پس از تصویب مجلس منتقل می شود.

*کسری بودجه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی صندوق در سال گذشته

اسلامیان تصریح کرد: با توجه به این‌که در سال گذشته صندوق بازنشستگی کشوری با کسری بودجه ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی مواجه بود به همین دلیل مشکلاتی برای صندوق جهت پرداخت حقوق بازنشستگان ایجاد شد.

وی ادامه داد:اما با توجه به شرایط حاکم در اسفندماه با دستور مستقیم شخص رئیس جمهور، پرداخت حقوق این قشر از جامعه در ۲۷ ابلاغ و در ۲۸ اسفندماه (جمعه) به حساب آن‌ها واریز شد که امیدواریم با به وجود آمدن رونق اقتصادی در سال ۹۵ مشکلات موجود در پرداخت ها به حداقل برسد.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه در خصوص سود دهی شرکت‌های صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد:در سال ۹۲ مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۳ مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان و سال ۹۴ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان صندوق در این بخش سود دهی داشته است.

* استفاده از بن کارت کالا برای بازنشستگان در سال ۹۵ فراهم شد

اسلامیان با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری  در سال ۹۵ اظهار داشت: بر اساس توافق صورت گرفته با بانک صادرات در اسفندماه سال گذشته، بازنشستگان می‌توانند  تا ۴ برابر حقوقشان و تا سقف ۶ میلیون تومان بن خرید کالا از بانک صادرات داشته باشند همچنین  بازپرداخت این تسهیلات ۲۴ ماهه با سود پرداختی ۱۲ درصد است.

وی گفت:براساس قانون حقوق بازنشستگان هر ساله باید همگام با رشد تورم افزایش پیدا کند اما در ۸ سال گذشته به دلایل مختلف این اتفاق حاصل نشد و متاسفانه کاهش ۶۷ درصدی قدرت خرید بازنشستگان را به همراه داشت.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود:این در حالی است که طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ حقوق بازنشستگان کشوری افزایش بیشتری را نسبت به تورم داشته است.

اسلامیان در خصوص رشد تورم و حقوق کارگران در چند سال اخیر بیان کرد:در سال ۹۳ تورم ۱۵٫۶ بود که حقوق بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد،همچنین در سال ۹۴  تورم ۱۴ درصد اعلام و در نهایت حقوق بازنشستگان نیز افزایش پیدا کرد.

وی  اظهار داشت:در حال حاضر پرداخت‌های حقوق در ۱۴ استان به صورت مستقیم انجام می‌شود و در ۱۶ استان نیز پرداخت‌ها به صورت غیر مستقیم و توسط دستگاه‌های اجرایی پرداخت می شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد:تمامی حقوق بازنشستگان قبل از ۳۰ هر ماه  پرداخت می شود و صندوق خود را ملزم به پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان می‌داند.

اسلامیان در ادامه با اشاره به عدم پرداخت عیدی بازنشستگان دو نهاد راه‌آهن و شرکت مخابرات تصریح کرد: عیدی بازنشستگان دستگاه‌ها باید توسط خود آ‌ن‌ها پرداخت شود و این در حالی است که دو دستگاه اشاره شده تا این لحظه نتوانستند عیدی خود را دریافت کنند که طبق برآورد صورت گرفته عیدی که از سوی شرکت مخابرات برای تمامی بازنشستگان این سازمان باید پرداخت شود حدود ۲۷ میلیارد تومان است.

وی افزود: در سال‌های اخیر به دلیل عدم ساماندهی کانون‌های بازنشستگان با مشکلاتی روبرو بودیم که در یک سال گذشته و طی انجام کارهای کارشناسی شده در کل کشور انتخابات رسمی کانون‌های بازنشستگی انجام شده است و شوراهای هر کانون در استان‌ها مشخص و در آینده نیز شورای مرکزی مشخص می شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری اشاره کرد و گفت: سال گذشته اعتبار قابل توجهی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات داخلی صندوق و ۴۰۰ میلیارد تومان از مشارکت بازنشستگان در این بخش اختصاص پیدا کرد و بسته‌ای هم برای این امر تعریف شد.

اسلامیان با اشاره به ارائه خدمات به بیماران خاص و همچنین بیماران سرطانی افزود : کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شده است که پرونده شرایط خاص بیماران سرطانی ، غیر سرطانی و همچنین بیماران خاص را بررسی و در صورت نیاز به آن‌ها کمک می‌کند.

وی با اشاره به تغییر احکام حقوق بازنشستگان کشوری گفت: به محض این‌که بودجه ۹۵ تصویب و به صندوق ابلاغ شود، احکام عیدی حقوق بازنشستگان نیز صادر می شود

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*