تشکیل دولت کوچک القاعده در جنوب یمن در سایه جنگ عربستان رویترز: حمله عربستان به یمن سبب افزایش قدرت و ثروت القاعده شده است

 

خبرگزاری فارس: رویترز: حمله عربستان به یمن سبب افزایش قدرت و ثروت القاعده شده است

رویترز با اشاره به حملات القاعده به بانک‌های جنوبی یمن، حملات هوایی عربستان علیه حوثی‌ها و عقب نشینی نیروهای مسلح از جنوب یمن را عامل قدرت گرفتن این گروه تروریستی عنوان کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خبرگزاری «رویترز» در مقاله‌ای تحلیلی به بررسی تاثیر حمله عربستان سعودی به یمن در قدرت گرفتن القاعده پرداخت و تاکید کرد که یکی از عواقب جنگ آل‌سعود علیه مردم یمن این است که القاعده دولت کوچک خود را در این کشور تشکیل داده و از طریق حمله به بانک‌های محلی و مالیات گرفتن از بندر تحت تصرفشان، کسب درآمد می‌کنند.

در ابتدای این مقاله با اشاره به جدی گرفته نشدن شاخه القاعده در یمن بخاطر ظهور داعش و نابسامانی امنیتی یمن، آمده است: «القاعده در یمن اکنون آشکارا یک دولت کوچک داشته و ذخایر مالی آنها نیز چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. اگر الرقه را پایتخت داعش بدانیم، المکلا، سومین بندر بزرگ یمن با جمعیت ۵۰۰هزار نفری نیز پایتخت القاعده در جنوب این کشور می‌باشد.»

رویترز با بیان اینکه تروریست‌های القاعده با قایق‌های موتوری مجهز به آرپی‌جی در آب‌های این بندر گشت زده و از کشتی‌های عبوری مالیات می‌گیرند، نوشت: «ظهور القاعده در یمن یکی از عواقب ناخواسته دخالت نظامی عربستان سعودی در یمن می‌باشد. این عملیات که از سوی آمریکا حمایت می‌شد به القاعده در شبه جزیره عربی کمک کرد تا قوی‌تر از هر زمانی در بیست سالی که از تاسیسش می‌گذرد؛ شود.»

مقامات یمنی تخمین زده‌اند که تروریست‌های القاعده حدود ۱٫۴ میلیون دلار از شرکت ملی نفت استخراج کرده و روزانه ۲ میلیون دلار نیز از مالیات‌ کالاها و سوخت ورودی به بندر درآمد دارند. این گروه تروریستی حدود هزار عضو در المکلا داشته و ضمن کنترل ۶۰۰ کیلومتر از سواحل این کشور، سعی دارد خود را به قبایل جنوبی نزدیک کند.

این خبرگزاری خطر این گروه را که حمله به مجله شارلی ابدو و خطوط هوایی آمریکا را انجام داده، اشاعه تدریجی ایدئولوژی تکفیری‌اش میان مردم منطقه عنوان کرده و مدعی شد: «عربستان سعودی در همین حال قصد دارد خود را از گرداب یک ساله یمن خارج کند اما نمی‌خواهد اجازه دهد ایران به پایتخت یک کشور عربی دیگر نیز حکومت کند.. درحالی که سفارت عربستان در واشنگتن اعلام کرد حملات هوایی این کشور، پایگاه امن تروریست‌ها در یمن را ازبین برده است اما قدرت القاعده رو به رشد است.»

یک مقام ضد تروریستی آمریکا تصریح می‌کند که شاخه القاعده در یمن یکی از قوی‌ترین وابسته‌های این گروه می‌باشد و متخصصان بمب سازی این گروه نشان دهنده تهدید بالقوه القاعده است. آمریکا از ۲۲ مارس حملات خود را به مواضع این گروه آغاز نموده و بمباران هوایی پایگاه‌های آنها در المکلا تا کنون فقط ۵۰ نفر از تروریست‌ها را کشته است.

یک مقام ارشد یمنی معتقد است که جنگ عربستان علیه حوثی‌ها «فضای مناسبی را برای گسترش القاعده» ایجاد کرده و عقب نشینی نیروهای مسلح دولتی از پایگاه‌های جنوبی به این گروه اجازه داده تا «تعداد بسیار زیادی سلاح‌های پیشرفته شامل موشک‌های دوش‌پرتاب و خودروهای زرهی» را تصرف کنند. همچنین سرگرم شدن ائتلاف عربی به مبارزه با حوثی‌ها باعث شده که عناصر القاعده  در بیش از یک منطقه پخش شوند که خود دلیل بر بیشتر شدن قدرت و خطر این گروه می‌باشد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*