افزایش مرگ ناشی از مکمل‌های ورزشی

 

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو درمورد افزایش مرگ در نتیجه استفاده از مکمل های ورزشی تجویزی توسط باشگاه های بدنسازی هشدار داد.

به گزارش میزان، حسین رستگار افزود: اخیرا نمونه مکمل های مختلفی از برخی باشگاه های ورزشی به دست ما رسیده که توسط باشگاه های ورزشی تجویز می شود و متاسفانه منجر به موارد مرگ و میر یا از بین رفتن برخی اعضای بدن شده است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل مصرف کنندگان اینگونه مکمل ها، سمیت کبدی و از بین رفتن کبد است؛ برخی افراد در پی مصرف این مکمل ها حتی در نوبت پیوند کبد هستند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: این مکمل ها به کلیه برخی دیگر از افراد صدمه زده است و متاسفانه آمار و ارقامی دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو افزود: مکمل هایی که در باشگاه های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند، استروئیدهای آنابولیزان (مشتقات هورمون‌های مردانه یا تستوسترون) هستند که باعث افزایش عضله می شوند.

رستگار تصریح کرد: برخی از این مکمل ها برای حیوان است اما در باشگاه های بدنسازی برای انسان تجویز می شود و برخی از اینها دارویی است که باید فقط از سوی متخصصان مربوطه مانند متخصص غدد تجویز شود اما از سوی این باشگاه ها تجویز می شود.

وی ادامه داد: برخی از این مکمل ها مانند هورمون رشد، برای ورزشکاران مصرفی ندارد و برای بیماران دچار کوتاهی قد استفاده شده و باید از سوی متخصصان غدد و رشد تجویز شود و هیچ فردی غیر از این متخصصان حق ندارد این داروها را تجویز کند.

رستگار تاکید کرد: برخی از این داروها باید برای حیوان استفاده شود اما برای افزایش عضله استفاده می شود.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو تصریح کرد: برخی از این فرآورده های آنابولیزان استروئیدی تجویزی در باشگاه های بدنسازی، پنج تا ۱۰ سال است که در دنیا به خاطر عوارض متعدد کبدی شدید تولید نمی شود اما بطور غیرقانونی تولید و بصورت قاچاق وارد کشور شده و در باشگاه ها تجویز می شود.

رستگار گفت: اگر بازرسان اکنون وارد باشگاه های ورزشی شوند، اینگونه مکمل ها را در خیلی از آنها پیدا نمی کنند چون آنها می دانند که بازرسان به این اماکن مراجعه می کنند. برخی از این باشگاه ها شماره های تماس را در اختیار ورزشکاران قرار می دهند و آنان را نزد مراکز غیرقانونی و دلالانی که بطور غیرقانونی این مکمل ها را عرضه می کنند، هدایت می کنند.

وی افزود: فرد در پی مصرف این مکمل ها به علت اثرات سمی، کبد خود را از دست می دهد یا بطور کل به شوک می رود و دچار مرگ ناگهانی می شود که موارد متعددی در این زمینه به ما گزارش شده است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو تاکید کرد: بسیاری از مکمل ها در باشگاه های بدنسازی، تقلبی بوده یا از رده خارج شده است؛ خیلی از آنها نیز برای بیماری های خاص است.

رستگار یادآور شد: متاسفانه اکنون باشگاه های ورزشی تبدیل به محلی برای تجویز داروهای مکمل شده و آن هم نه مکمل های مجوز دار بلکه مکمل های بسیار خطرناک و کشنده.

وی گفت: از سوی دیگر برخی مکمل ها اصلا دارو هستند. برخی از این مکمل های تغذیه ای مانند کراتین به حدی زیاد مصرف می شود که در کلیه رسوب می کند و کلیه را از بین می برد.

رستگار به والدینی که جوانان خود را به باشگاه های بدنسازی می فرستند، هشدار داد که ممکن است فرزندانشان مخفیانه این مکمل ها و داروها را مصرف کنند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: والدین فکر می کنند فرزندشان خوش هیکل شده اما نمی دانند که فرزند آنها در حال حرکت به سوی مرگ و در حال از دست دادن کبد و کلیه است.

رستگار تاکید کرد: استفاده از استروئیدها و فرآورده های هورمونی ممنوع است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*