روزشمار برای عمل به دستور رئیس جمهور / صف وام ازدواج تا پایان هفته، صفر می‌شود؟

آیا شبکه بانکی که سابقه خوبی در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن و تحقق مهم ترین شعار اقتصادی دولت ندارد، حالا در عمل به دستور رئیس جمهور مبنی بر صفر شدن صف وام ازدواج تا پایان تابستان، کارنامه قبولی دریافت خواهد کرد یا خیر؟

 روزشمار برای عمل به دستور رئیس جمهور / صف وام ازدواج تا پایان هفته، صفر می‌شود؟

به گزارش تابناک رقم وام ازدواج هر ساله در قانون بودجه تعیین و مصوب می‌شود، به گونه‌ای که برای سال جاری نیز این وام با افزایش رقم ۱۸۰ میلیون تومان رسید. همچنین برای زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان مصوب شد.

اما این خبر خوش برای افرادی که تازه ازدواج کرده اند با چالش‌هایی نظیر پاسخ گویی بانک‌ها و الزاماتی همچون داشتن چند ضامن و در صف بودن، مواجه است؛ روندی که باعث شد در سال جاری قانون گذار مصوب کند برای دریافت وام ازدواج، بانک عامل به هیچ وجه اجازه دریافت بیش از یک ضامن بابت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را ندارد.

از سوی دیگر، بانک مرکزی در دستورالعمل‌های مرتبط با این تسهیلات به شبکه بانکی تاکید داشت: این وام با دوره بازپرداخت ده ساله، پس از اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات مزبور باید پرداخت شود و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تامین رکن ضامن، بانک‌ها موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

اما این توضیحات و شروط اعلامی از سوی بانک مرکزی به بانک ها، به نظر می‌رسد در واقعیت یعنی در هنگام مراجعه به شعب برخی از بانک ها، چندان قابل اجرا نبوده و بسیاری از مردم را راهی صفوف طولانی وام ازدواج کند و بسیاری هم به دنبال تکمیل مدارک مدنظر شعب بانک ها هستند؛ مدارکی که به عنوان نمونه بر داشتن بیش از یک ضامن تاکید دارد!

موضوعی که باعث شد در تیرماه از سوی رئیس جمهور مورد توجه قرار بگیرد. رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، دستور‌های دکتر رئیسی درباره پرداخت وام ازدواج به متقاضیان را صادر کرد که از آن جمله، صفر شدن صف وام ازدواج تا پایان تابستان سال جاری بود. در بند ۴ به صراحت بیان شده بود: صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme