واکنش برخی از نمایندگان به تعویق پرداخت حقوق معلمان/ رییس سازمان برنامه و بودجه باید به خاطر عدم واریز حقوق فرهنگیان عزل شود/عملکرد سازمان برنامه بودجه در عدم پرداخت حقوق معلمان خلاف قانون و اخلاق است/آیا با کارکنان سازمان برنامه بودجه هم همین گونه رفتار شده است؟

با نهایی شدن احکام رتبه‌بندی فرهنگیان، قرار بود معوقات مربوط به رتبه‌بندی برای فرهنگیان مشمول، واریز شود اما تعداد زیادی از فرهنگیان اعلام کرده اند که در آخرین لحظات سال ۱۴۰۱ حقوق اسفند و معوقات رتبه‌بندی برای آنها واریز نشده یا با تاخیر پرداخت شده است به طوریکه در آخرین روز اسفند هم برخی از آنان چشم انتظار پرداخت حقوق هستند .

اما آنگونه که نصراله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خبر داده گویا بالاخره با پیگیری‌های مستمر، قرار شده تا حقوق کلیه فرهنگیان تا قبل از ساعت ۱۴ امروز(۲۹اسفند) علی الحساب واریز گردد. وی ضمن عذرخواهی وعده داده تا پرداخت کامل مطالبات حقوق فرهنگیان، پیگیری‌های کمیسیون اصل نود ادامه خواهد داشت.

توضیحات سازمان برنامه و بودجه 

علی احمدی؛ معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در گفتگویی درباره علت تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ماه فرهنگیان گفت: آموزش و پرورش هنوز لیست حقوق را بارگذاری  نکرده است البته پول در خزانه وجود دارد اما برای مبالغ بالاتر طبق قانون نمی‌توان کاری کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز حقوق اسفند ماه پرداخت می‌شود، گفت: مشکل قانونی این است که آموزش و پرورش بالاتر از سقف قانون بودجه سال ۱۴۰۱ درخواست دارد که خزانه نمی‌تواند اقدام کند!

احمدی درباره پرداخت معوقات رتبه بندی بیان کرد: اگر مشکل قانونی حل شود می‌توانند معوقات رتبه‌بندی را پرداخت کنند.

وی متذکر شد: حقوق معلمان عزیز امروز ۲۹ اسفند از طریق خزانه‌داری کل در حال پرداخت است.

رییس سازمان برنامه و بودجه باید به خاطر عدم واریز حقوق فرهنگیان عزل شود

در همین ارتباط یک نماینده مردم تهران در مجلس گفت: رییس سازمان برنامه و بودجه باید به خاطر عدم واریز حقوق فرهنگیان عزل شود.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی  از عدم پرداخت حقوق فرهنگیان انتقاد کرد و گفت: عدم پرداخت این قشر تا ۲۹ اسفند بهت آور و شوکه کننده است و رییس جمهور باید به این موضوع ورود کند.

وی با تاکید بر اینکه رییس سازمان برنامه و بودجه باید به خاطر عدم واریز حقوق فرهنگیان عزل شود، افزود: به طور حتم با افراد خاطی باید برخورد جدی شود زیرا چنین حرکت و اقدامی باور پذیر نیست، نبوده و نخواهد بود؛ مجلس مسببان این کار را به زودی به نهادهای نظارتی معرفی و پاسخگو خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادِآور شد: به طور قطع کارشکنی در مسیر دولت برای تولید نارضایتی است و جای هیچ توجیحی در هیچ سطحی وجود ندارد و رییس جمهور باید شخصا به این موضوع ورود کرده و با عوامل خاطی در وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه برخورد جدی و عبرت آموز انجام دهد.

عملکرد سازمان برنامه بودجه در عدم پرداخت حقوق معلمان خلاف قانون و اخلاق است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: رفتار و عملکرد سازمان برنامه بودجه خلاف قانون و اخلاق است و نتیجه آن به نفع نظام جمهوری اسلامی نیست، امروز ۲۹ اسفند است اما هنوز معلمان دریافتی نداشتند و با وجود وعده های مختلف در خصوص پرداخت معوقات این کار را انجام نداده اند.

علیرضا منادی سفیدان با انتقاد شدید از عملکرد سازمان برنامه در موضوع پرداخت حقوق فرهنگیان اظهار داشت: متاسفانه در ایام پایان سال شرمنده فرهنگیان ومعلمان هستیم و با وجود دستور رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه رفتار مناسبی با دستگاه تعلیم و تربیت کشور انجام نمی دهند.

وی افزود:سازمان برنامه و بودجه مخالف رتبه بندی است و می خواهد آن را ناکارآمد جلوه دهد و من به رئیس این سازمان می گویم ایشان حق دخالت در نحوه اجرای رتبه بندی را ندارد در حالی که وظیفه اصلی خود را به درستی عمل نمی کند.

آیا با کارکنان سازمان برنامه بودجه هم همین گونه رفتار شده است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آقای دکتر میرکاظمی، در پایان سال یک میلیون معلم بدون دریافتی مانده اند و آیا شما این وضعیت را می توانید تحمل کنید؟ آیا با کارکنان سازمان برنامه بودجه هم همین گونه رفتار شده است و حقوق و پاداش پایان سال را دریافت نکرده اند؟معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی چه حقی دارد که پرداخت مطالبات واقعی و حق قانونی وزارت آموزش و پرورش را به بهانه های مختلف متوقف کند؟

عملکرد سازمان برنامه بودجه خلاف قانون و اخلاق است و نتیجه آن به نفع نظام نیست

وی افزود: رفتار و عملکرد سازمان برنامه بودجه خلاف قانون و اخلاق است و نتیجه آن به نفع نظام جمهوری اسلامی نیست،امروز ۲۹ اسفند است اما هنوز معلمان دریافتی نداشتند و با وجود وعده های مختلف در خصوص پرداخت معوقات این کار را انجام نداده اند و در کنار این در روند اجرای رتبه بندی نیز دخالت های بی مورد می کنند در حالی که رتبه بندی موضوعی تخصصی است و سازمان برنامه حق دخالت در نحوه اجرای قانون را ندارد و من اطلاع دارم وزیر آموزش پرورش، روسای خزانه داری و بانک مرکزی آمادگی انجام وظایف خود را داشتند اما آقایان میرکاظمی و علی احمدی  و طاهری مانع آن شدند.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس تصریح کرد: این شرایط موجب بی انگیزگی معلمان می شود و مشابه آن را در آموزش عالی شاهد هستیم که سازمان برنامه روئسای دانشگاه ها را مجبور به تغییر احکام کرده و هزینه غذای دانشگاه ها را پرداخت نمی کند و با رفتار های غیر مسئولانه به نظام علمی کشور لطمه زده  و موجب خروج نخبگان شده است.

وی تاکید کرد: معلمان همواره در اتفاقات مختلف کنار نظام بوده اند و به آقای میرکاظمی و معاون محترم ایشان که به دنبال وزرات بودند می گویم شما باید از سازمان برنامه بروید تا تعلیم و تربیت کشور بتواند به آرامش برسد.

وی با بیان اینکه ما پای اجرای رتبه بندی ایستاده ایم گفت: رتبه بندی اجرا خواهد شد و رئیس جمهور نیز موافق است اما گویی شاهد نقش جریان نفوذ در سازمان برنامه هستیم و به رئیس جمهور توصیه می کنم این افراد را از سازمان برنامه و بودجه اخراج کند تا کشور به آرامش برسد در حالی که اعتبارات لازم برای رتبه بندی و حقوق معلمان پیش بینی شده است آقایان آن را متوقف کرده اند و ۶ یا ۷ همت مابه التفاوت مشکل اصلی نیست.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*